Pula i jej najcenniejsze skarby. Czym zachwyca chorwacki Rzym?

Pula jest miastem miastem pełnym skarbów, a każda wizyta na jego terenie to niezwykła podróż w czasie. Co koniecznie musisz tutaj zobaczyć? Sprawdzamy!

pula
Ocena

Lubisz starożytne zabytki? Cenisz miasta, które wciąż zachwycają historycznym charakterem i aurą tajemniczości? Jeśli tak, zwiedzanie Puli stanie się dla ciebie wyjątkową przygodą. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o mieście i czekających tu zabytkach.

Pula w Chorwacji – najważniejsze informacje o mieście

Zanim przedstawimy najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, skupmy się na najważniejszych informacjach na temat Puli, jej przeszłości oraz położenia geograficznego.

Pula i jej miejsce na mapie Chorwacji

Pula leży w południowej części półwyspu Istria, który już dawno stał się atrakcyjnym celem turystycznych wypraw. Turyści docenili tutejsze plaże i ośrodki sportów wodnych, dzięki czemu wiele miejscowości przemieniło się w tętniące życiem letniska.

Pula, dzięki cennym zabytkom oraz położeniu na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande), szybko zyskała sławę jako „chorwacki Rzym„. Efekt? Spore zainteresowanie ze strony turystów, którzy od lat chętnie spędzają wczasy w rejonie miasta. W jaki sposób mogą spędzić tu wolny czas?

Podróże w czasie, czyli co musisz wiedzieć o dziejach miasta?

Dzieje Puli sięgają V wieku p.n.e., kiedy na terenie dzisiejszego swoją osadę założyli Ilirowie. Wkrótce osada trafiła w ręce Rzymian, stając się rzymską kolonią o nazwie Pietas Julia. W początkach naszej ery, miasto to stało się ważnym ośrodkiem handlowym, o czym do dziś przypominają rzymskie budowle.

Pula należała też do Bizancjum i Republiki Weneckiej, była też częścią monarchii Habsburgów. Dzięki nim w XIX wieku w mieście powstały pierwsze zakłady przemysłowe, zbudowano stocznie i uruchomiono komunikację kolejową. Później Pula należała Włoch i Jugosławii. Po jej rozpadzie Pula stała się częścią Chorwacji i jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w jej granicach.

Co warto zobaczyć w Puli?

Piękne widoki na Adriatyk, bliskość miejsc idealnie nadających się do plażowania oraz świetne zagospodarowanie to czynniki, którym Pula zawdzięcza swoją sławę. Jej najcenniejszym skarbem są jednak antyczne budowle i historyczny klimat. Jakie atrakcje i zabytki zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Amfiteatr w Puli

Rzymski amfiteatr to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Chorwacji i zabytek, z którym konkurować może tylko Koloseum w Rzymie. Obiekt, wzniesiony w czasach panowania Oktawiana Augusta, mógł pomieścić pomieścić 23 tys widzów. Dawniej odbywały się tu ważne uroczystości i przedstawienia, choć arenę najmocniej rozsławiły walki gladiatorów.

Dziś amfiteatr znany jest jako miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych i koncertów, w których uczestniczyli m. in. Elton John, Sting, Luciano Pavarotti i Andrea Bocelli. To również atrakcja, którą możesz zwiedzać bez ograniczeń. W czasie zwiedzania obiektu zobaczysz m.in. podziemia, w których więziono zwierzęta i biorących udział w walkach gladiatorów, cysternę na wodę oraz trybuny, na których przed wiekami zasiadał spragniony rozrywki tłum. Zapoznasz się też z licznymi nowinkami technicznymi, które wykorzystano w trakcie budowy tego obiektu.

Świątynia Augusta

To kolejna pamiątka z czasów antycznych, która ma ogromną wartość. Świątynia, zbudowana na cześć Oktawiana Augusta i Romy, wznosi się na rzymskim Forum – najważniejszym placu starożytnego miasta. Świątynia ta do dziś zachwyca pięknym portykiem z korynckimi kolumnami oraz inskrypcjami, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Łuk Sergiusza

Łuk Sergiusza, często nazywany Złotą Bramą, jest kolejną perełką antycznej architektury w Puli. Ten łuk triumfalny powstał w centrum Puli 29 roku p.n.e w celu upamiętnienia zmarłych członków rodziny Sergiuszy. Zwróć tu uwagę na kolumny w porządku korynckim oraz dekoracje rzeźbiarskie. Ten obiekt wciąż zachwyca, podobnie jak tętniący życiem deptak, który zaczyna się zaraz za łukiem.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra ta zasługuje na uwagę z kilku względów. Zbudowana w miejscu rzymskiej świątyni Jowisza, zachwyca swoją różnorodnością. Choć jej obecny wygląd to efekt prac z XV wieku, ujrzysz tu wiele pamiątek z poprzednich okresów historycznych. W tym miejscu zobaczysz, jak antyczna sztuka rzymska połączyła się ze sztuką wczesnochrześcijańską. Katedra przyciąga antycznymi kolumnami i rzymskimi sarkofagami, zobaczysz tu również mozaiki z V stulecia.

Kaštel

Wenecki zamek z XVI wieku to ciekawa fortyfikacja, w której obecnie znajduje się wystawa historyczna. To Muzeum Historyczne i Morskie Istrii, znane z bogatej ekspozycji. Zobaczysz tu m.in. sporo cennych pamiątek z czasów Republiki Weneckiej oraz przedmioty, które pozwolą ci lepiej poznać Pulę i jej dzieje. Zamek sam w sobie jest ciekawym obiektem, a jego architektoniczna forma może zrobić wrażenie na każdym miłośniku historii.

Miejskie Akwarium

Marzy ci się rekreacyjny spacer po Puli? Zaplanuj go tak, by zajrzeć do miejskiego akwarium. To największa atrakcja tego typu w całej Chorwacji, mogąca się pochwalić nie tylko zróżnicowaną wystawą, ale i niezwykłą siedzibą. Siedzibą akwarium jest forteca Verudela, zaliczana do grona najważniejszych pamiątek z czasów Habsburgów. Dziś w jej historycznych murach możesz podziwiać zbiorniki z wodą, w których prezentowane są zwierzęta żyjące w wodach Adriatyku.

Pula dla koneserów – co jeszcze warto zobaczyć?

Pula posiada wiele innych zabytków. Warto się zainteresować tutejszym portem, warto zwrócić uwagę na miejskie parki i pozostałości willi, w których przed wiekami mieszkała rzymska arystokracja. W wielu z nich zachowały się cenne mozaiki i piękne detale architektoniczne.

Podczas spaceru po Puli warto zobaczyć również:

  • ulicę Sergijevaca, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego;
  • Zerostrasse, czyli podziemny tunel z czasów Austro-Węgier, w czasie II wojny światowej wykorzystywany jako szpital polowy;
  • pozostałości po murach miejskich;
  • Mały Teatr Rzymski;
  • gotycki ratusz;
  • Pałac Komunalny z XIII wieku;
  • Memo Muzeum, czyli muzeum życia codziennego, którego ekspozycja przeniesie cię w lata 50-80. XX wieku;
  • Muzeum Sztuki Współczesnej Istrii.

Co warto zobaczyć w pobliżu Puli?

Pula sama w sobie jest atrakcyjnym celem wycieczki, jednak jej najbliższe otoczeniu również ma się czym pochwalić. Warto odwiedzić Veliki Brijun, znany jako miejsce odkrycia licznych śladów po dinozaurach, warto też zainteresować się przylądkiem Kap Kamenjak. Jest on najbardziej na południe wysuniętym punktem Istrii, znanym z pięknych widoków oraz świetnych warunków do wypoczynku nad wodą.

Wypoczynek w rejonie Puli możesz zaplanować tak, by odwiedzić pobliski kurort Medulin oraz zwiedzić starówkę w Fazanie. Z Puli możesz się też wybrać do pełnego zabytków miasta Rovinj lub do Hum, znanego jako najmniejsze miasto na świecie. Każda z tych propozycji zasługuje na uwagę.

Pula to cenne zabytki, malownicza okolica oraz dobre zagospodarowanie. Wszystko to sprawia, że wiekowe miasto jest rajem nie tylko dla miłośników historii, ale i dla tych, dla których Istria w Chorwacji jest wymarzonym miejscem na wczasy. Tu nudzić się nie można, a spacery wśród antycznych budowli na długo zapiszą się w twojej pamięci.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *