Chorwacja jest niezwykle popularnym kierunkiem wśród polskich turystów. To kraj bardzo ciepły, z rozwiniętą infrastrukturą i stosunkowo tani. Wiele osób obawia się jednak, że gdy zmieni się waluta Chorwacji – ma zostać wprowadzone euro – to wyjazdy do tego kraju nie będą już tak korzystne finansowo.
Warto bliżej przyjrzeć się tej sprawie, a także odpowiedzieć na kilka pytań związanych z tegorocznym wyjazdem do Chorwacji. Czy faktycznie trzeba zabierać ze sobą euro? Odpowiadamy i podpowiadamy!
Kuna chorwacka – historia i znaczenie
Z powodu trudnej historii Chorwacji, waluta – kuna chorwacka – nie ma długiej historii, jak niektóre waluty europejskie. Obowiązywała na przykład w czasach II wojny światowej, gdy funkcjonowało Niezależne Państwo Chorwackie.
Kuna pod obecną formą znana jest natomiast od 1994 roku, gdy waluta została wprowadzona do obiegu w Republice Chorwackiej. Ciekawostką niech będzie fakt, że początek (ale raczej symboliczny) kuny historycy wskazują w średniowieczu, gdy jednostką stosowaną do rozliczeń był właśnie kun. Oczywiście z tym obecnym wspólną miał jedynie nazwę.
Jak dzieli się waluta Chorwacji?
1 kuna chorwacka (HRK) podzielna jest na 100 lip. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Będąc w Chorwacji, natkniesz się na:
- banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun chorwackich;
- monety: 1, 2 i 5 kun chorwackich oraz 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip.
Kurs kuny chorwackiej
W poprzednich latach kurs wymiany kuny był na stabilny poziomie. Waluta Chorwacji ostatnio zalicza wahania, ale wynika to z sytuacji ogólnopolitycznej w Europie, a także faktu, że już jakiś czas temu kraj ten potwierdził, że wchodzi do strefy euro. Jednocześnie złotówka w ostatnim czasie się osłabia.
Obecnie 1 HRK kosztuje 0,64 PLN. W ostatnich miesiącach cena chorwackiej waluty nieco wzrosła. W latach 2020-2021 była ona na stabilnym poziomie nieprzekraczającym 0,61 PLN.
Jaką walutę najlepiej zabrać do Chorwacji?
Wielu turystów nie wie, jaką walutę zabrać ze sobą do Chorwacji. Oczywiście zamieszanie wynika z faktu, że w kraju tym ma zostać wprowadzone euro. Warto jednak zachować spokój – proces ten rozpocznie się dopiero po wakacjach, we wrześniu 2024 roku. Jednocześnie nie będzie on „przeskokiem” z dnia na dzień. Przez ponad rok w Chorwacji obowiązywać będzie zarówno kuna, jak i euro.
Oznacza to mniej więcej tyle, że wyjeżdżając do Chorwacji najlepiej zabrać obecnie obowiązującą walutę. Wymiana euro na miejscu może okazać się kosztowniejsza, ponieważ Chorwaci również przygotowują się na przyjęcie euro, co może oznaczać skokowe wzrosty kursu tej waluty.
Jednocześnie w wielu miejscach w Chorwacji – szczególnie w kurortach i dużych miastach – bez problemu zapłacić można euro czy dolarami. Przelicznik może nie być jednak zbyt korzystny. Warto zabrać trochę gotówki, ale z transakcjami bezgotówkowymi – w hotelach czy restauracjach również nie będzie problemów.
W Chorwacji nie brakuje bankomatów obsługujących karty z największych banków. Podczas wakacyjnego wyjazdu można korzystać z tego rozwiązania, ale oczywiście najlepiej wybierać takie bankomaty, w których prowizja nie jest wysoka. Przed każdą wypłatą można to łatwo sprawdzić.
Gdzie kupić?
W związku ze wspomnianym wyżej czynnikiem ewentualnych wymian euro lub złotówek na kuny chorwackie najlepiej dokonać jeszcze w Polsce. Kurs będzie stabilniejszy.
W polskich kantorach można bez większych problemów zdobyć walutę Chorwacji, a to z powodu dużego zainteresowania tym krajem pod kątem turystycznym. Ciekawą ofertę mają również kantory internetowe, w których kursy bywają konkurencyjne z powodu mniejszych prowizji.
Ceny w Chorwacji
W Chorwacji ceny są umiarkowanie wysokie. W miejscach turystycznych może być drożej, ale łatwo w nich znaleźć również sklepy spożywcze popularnych sieci, gdzie ceny są znormalizowane. Kilka przykładów cen podstawowych produktów w Chorwacji:
- chleb – bochenek: 8,80 HRK;
- masło – kostka: 19,50 HRK;
- jajka – 10 sztuk: 15,00 HRK;
- pomidory – 1 kilogram: 11,00 HRK;
- ziemniaki – 1 kilogram: 5 HRK;
- mleko – 1 litr: 6,00 HRK;
- makaron – 400 gramów: 7,00 HRK.
Rewolucja w systemie walutowym w 2024 roku – co dalej?
Waluta w Chorwacji już niedługo się zmieni. Już teraz można tam płacić w euro, ale oczywiście od 2024 roku nie będzie innego wyboru, ponieważ wraz z końcem 2024 roku kuny przestaną być akceptowane.
To proces, który oznaczał będzie wiele zmian dla chorwackiej gospodarki, a także postrzegania różnych spraw przez jej mieszkańców. Zwykle wymiana waluty na euro przebiega bez większych komplikacji, ale odnotowuje się niekiedy wzrosty cen podstawowych produktów – chociażby z powodu stosowania zawyżonego przelicznika przez handlarzy.
Dla turystów zmiana waluty w Chorwacji nie będzie miała większego znaczenia, ponieważ koszty utrzymania czy jedzenia nie powinny ulec większym zmianom. Jedyną i zasadniczą różnicą będzie ta, że na miejsce trzeba będzie zabierać odpowiednią kwotę w euro, a nie w kunach.
To jednak waluta, o której dostępność nie trzeba się martwić, dlatego nie będzie problemu przygotować gotówki nawet na kilka chwil przed odlotem. To mimo wszystko wygodne rozwiązanie, a Chorwacja stanie się kolejnym krajem, do którego – tak po prostu – polecimy z euro w portfelu.
Waluta Chorwacji już niedługo się zmieni, ale na ten moment nie ma potrzeby szukania alternatywnych rozwiązań – na wakacje polecieć lub pojechać musisz z kunami chorwackimi. To jedyna na ten moment akceptowalna waluta, choć oczywiście z euro w ręku można załatwić niemalże wszystko.
Nowa waluta Chorwacji będzie oficjalnie obowiązywała od 2024 roku, natomiast we wrześniu 2024 roku rozpocznie się tak zwany okres przejściowy. Zapłacisz w czasie jego trwania zarówno euro, jak i kunami.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety