Skywalk Biokovo – szklany taras widokowy z panoramą Riwiery Makarskiej. Czy warto tam jechać? Jak się dostać na taras?

Skywalk Biocovo to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie Dalmacji. Wejście na ten szklany taras dostarcza wielu wrażeń, podobnie jak wjazd na masyw Biokovo. Widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Jak się tam dostać? Ile kosztuje bilet? Przeczytaj.

skywalk biokovo
Ocena

Punktów widokowych nad Riwierą Makarską jest sporo. Wystarczy przejechać widokowymi ulicami w górnych dzielnicach nadmorskich kurortów, aby podziwiać cudne widoki na wybrzeże. Jednak to Skywalk Biokovo i szczyt Sveti Jure dostarczają największych wrażeń osobom, które się tam znajdą. Jeśli planujesz wczasy na wybrzeżu Chorwacji, to rozważ wjazd na te „vidokovace”. A zanim zaplanujesz obejrzenie tych atrakcji, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim sporo pożytecznych informacji i porad.

Skywalk Biokovo w Chorwacji. Jak wygląda? Od kiedy istnieje?

Ten widokowy taras znajduje się na przełęczy Ravna Vlaška (1228 m n.p.m.) w masywie górskim Biokovo, sąsiadującym z Riwierą Makarską. Zbudowano go ze szkła i stali, a otwarto w lipcu 2020 roku. Taras ma kształt podkowy o długości około 25 metrów. Jego boki przytwierdzone są do skały, zaś podkowa wystaje 12 metrów ponad krawędź skalnego zbocza. Można wjechać na niego autem, busem lub skuterem drogą prowadzącą na szczyt sv. Jure, który jest kolejnym popularnym punktem widokowym na wybrzeże Adriatyku i nadmorskie miejscowości. Przed otwarciem Skywalk Biokovo turyści oglądali panoramy z kamiennych zatoczek, położonych wzdłuż drogi nr 512 oraz właśnie ze szczytu św. Jerzego.

Taras w powietrzu pod chmurami. Magia i dreszczyk emocji

Wyobraź sobie, że stoisz na przezroczystej tafli szkła, zawieszonej w powietrzu nad urwiskiem. Pod twoimi stopami jest przepaść, a przed tobą wybrzeże Makarskiej Riviery z kurortem Makarska i mniejszymi miastami. Widzisz w oddali zabudowę miast i miasteczek, plaże, mola portowe i zatoczki z marinami. Na horyzoncie zaś majaczą brzegi wysp Hvar i Brač. Po bokach i za plecami masz krajobraz wapiennych skał, poprzerastanych gdzieniegdzie krzewami i trawą. Panorama i samo wejście na taras daje efekt wow. Drżą nogi, a serce bije jak szalone. Jest mega pięknie, ale… jeśli masz lęk wysokości, to lepiej tam nie wchodź. Odpowiednie dla ciebie będą widoki z drogi w miejscowościach Gornje Tučepi albo w Gornja Podgora.

Jak dostać się na przeszklony taras widokowy?

Skywalk Biokovo to tak popularna atrakcja, że od czasu jej otwarcia na drodze dojazdowej w sezonie letnim tworzyły się korki. Aktualnie, od wiosny 2022 roku, wprowadzono obowiązek zakupu biletów online. Bilet obejmuje wjazd do parku Biokovo, a zarazem wstęp na widokowy skywalk i dojazd na szczyt sveti Jure. Bilet normalny na wjazd kosztuje 60 kun, a ulgowy 35 kun. Dzieci do lat 7 mają wstęp darmowy. Bilety można kupić na konkretny dzień i godzinę tylko z 5-dniowym wyprzedzeniem. W okresie 01.06-30.09 park jest czynny w godzinach 8-20. Auta wpuszczane są co godzinę do godziny 19. Wiosną park jest czynny od 8 do 16, a w okresie zimowym jest zamknięty dla turystów.

Wjazd na taras. O czym warto pamiętać?

Oto kila praktycznych porad, dotyczących dojazdu do platformy widokowej:

  • skręć w Makarskiej w drogę nr 512, główny wjazd do parku znajduje się ok. 1 km w lewo za Gornje Tucepi;
  • droga dojazdowa jest wąska i kręta, dlatego jadąc, zatrzymuj się w kolejnych zatoczkach, aby przepuścić auta jadące z naprzeciwka;
  • jeśli nie czujesz się wytrawnym kierowcą, wykup zorganizowaną wycieczkę na Skywalk Biokovo, organizują je większe hotele i miejscowe biura podróży;
  • na tarasie może przebywać jednocześnie maks. 30 osób;
  • zakazane jest wychylanie się i wyrzucanie śmieci, wchodząc, wytrzyj buty na specjalnej wycieraczce.

A może trekking przez Park Przyrody Biokovo?

Przez teren parku przyrodniczego Biokovo poprowadzono wiele szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Jeśli masz niezłą kondycję i nie przepadasz za pełną emocji jazdą po górskich serpentynach, to wybierz się na górski trekking. Warto, tym bardziej że przy ścieżkach jest wiele miejsc, z których rozciągają się malownicze widoki. Najciekawsze trasy poprowadzono z dzielnicy Makar w Makarskiej na szczyt Vošac (wys. 1422 m n.p.m.) oraz ze wsi Krvaviva do schroniska Slobodana Ravlica i dalej na svete Jure, który jest najwyższym szczytem w masywie Biokovo (wys. 1762 m n.p.m.). Idąc, pamiętaj o wygodnym obuwiu trekkingowym. Zabierz ze sobą zapas wody, przekąski, nakrycie głowy i mapę ze szlakami.

Byłeś na Skywalk Biokovo i czujesz niedosyt wrażeń?

Wielu turystów zawraca po zejściu ze Skywalk Biokovo, a szkoda, bo w tej samej cenie i tą samą drogą mogą wjechać wyżej, aż na szczyt świętego Jerzego. Innym równie ciekawym punktem jest szczyt Vošac. Najłatwiej dotrzesz na niego od strony schroniska Planinarski dom pod Voscem, do którego dojedziesz autem. Inna opcja to wędrówka ścieżką górską.

Wymienione „vidokovace” to jedne z najpiękniejszych punktów panoramicznych w Chorwacji. To atrakcje, które bez wątpienia dostarczą niezapomnianych wrażeń.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *