Slawonia wydaje się być mało turystycznym regionem Chorwacji. Jednak dla osób, które cenią sobie sielski krajobraz uprawnych pól, rozlewisk rzecznych oraz winnic i sadów, to kraina wymarzona do zwiedzania. Chcesz ją poznać bliżej? Zacznij od przeczytania tego artykułu.
Wyobraź sobie łagodne wzgórza dębowych lasów, szerokie łany zbóż oraz zielone winnice w dolinach Drawy i Mury. Mieszkańców, którzy mimo bolesnych wspomnień potrafią wspólnie zorganizować festyn i bawić się na nim do białego rana. Wioski, które wyglądają, jakby czas zatrzymał się tu w poprzednich stuleciach. Bujną zieleń rezerwatów przyrody, zamieszkałych przez tysiące ptaków. Tak właśnie w przybliżeniu wygląda Slawonia. Dodajmy do tego jeszcze ciekawy folklor, smaczną kuchnię oraz kilka historycznych miejsc, upamiętniających wojnę bałkańską. Z pewnością warto odwiedzić choć raz ten niezwykły region.
Sławonia – położenie geograficzne i zarys historii regionu
Slawonia leży we wschodniej części Chorwacji, w rozlewiskach rzek Sawy i Drawy oraz przy ujściu Vuki do Dunaju. Region ten graniczy z Serbią i Bośnią, stąd jego bogate tradycje ludowe. W folklorze i gastronomii widać też wyraźne wpływy Węgier. Do IX wieku na terenie tym istniało odrębne Księstwo Chorwacji Panońskiej, a w XVIII wieku – Królestwo Slawonii. Od czasu II wojny światowej Sławonia leżała w granicach Jugosławii, a podczas wojny bałkańskiej toczyły się tu bratobójcze walki. Od 1995 roku obszar ten znów jest częścią Chorwacji, choć miasto Vukovar i okolice odzyskano dopiero w 1998 roku.
Najciekawsze miasta w Slawonii
Nie tylko slawońskie wioski wyglądają zjawiskowo. Na uwagę zasługują też miasta:
- Osijek nad rzeka Drava – ważny gospodarczy ośrodek kraju, miasto z ładną starówką, po której jeżdżą konne dorożki;
- Slavonski Brod – urocze, przygraniczne miasto nad Sawą, z wielokulturową społecznością;
- Vukovar z ciekawą, barokową starówką, nadrzecznymi bulwarami i ofertą rejsów po Dunaju;
- Vinkovci nad rzeką Bosut, słynie z oryginalnego rzemiosła, tradycji warzenia piwa i folkloru ludowego;
- Kutjevo – winiarskie centrum zabytkowym zamkiem Kutjevo, położone w dolinie Požegi.
Przyroda, której nie zmienił człowiek
Osobom poszukujących urokliwej i nie zadeptanych przez turystów przyrody, polecić można Kopacki Rit. To bagienny park przyrody, przy ujściu Drawy do Dunaju. Jest ostoją ptactwa wodnego i ryb. Mieszka tu też wiele leśnych zwierząt. Równie ciekawy jest park krajobrazowy Papuk, zachwycający krajobrazem wzgórz. Są tu też jaskinie, ruiny zamków i klimatyczne ścieżki spacerowe. Warto wejść na górę Papuk (953 m n.p.m.), bo to ładny punkt widokowy. Częścią parku jest przepiękny rezerwat Jankovac i słynny wodospad o tej samej nazwie. Te miejsca to najpiękniejsze zakątki Slawonii.
Slawonia – wycieczka szlakiem chorwackiego wina i wódki rakija
Będąc w regionie słynącym z upraw winorośli, trzeba koniecznie spróbować, jak smakuje miejscowe wino. Najsłynniejsze nazwy białych win Slawonii to: Grasevina, Pinot Blanc, Pinot Grice, Gewurztraminer, Chardonnay oraz czerwone wino Portugizac. Region słynie też z owocowych sadów. Tu powstaje słynna chorwacka rakija. To mocna wódka, produkowana najczęściej na bazie śliwek, ale też winogron, moreli i gruszek, doprawiana niekiedy ziołami. Zawartość alkoholu w rakiji wynosi zwykle od 40 do 50%, w zależności od receptury. Nie wiesz, co kupić na pamiątkę pobytu w Sławonii? Przywieź ze sobą dobre wino lub wódkę, albo i to, i to.
Gdzie się zatrzymać w Slawonii?
Za wyjątkiem największych miast nie znajdziesz tu luksusowych hoteli ze spa i strefą welness. Są za to przemili mieszkańcy, którzy wynajmą ci kwaterę i ugoszczą kieliszkiem domowej nalewki czy winem z własnej winnicy. Za taki pobyt zapłacisz kilkadziesiąt kun, a przy tym porozmawiasz z miejscowymi i zobaczysz, jak żyją na co dzień. Właściciele gospodarstw potrafią sami przyrządzić świetne domowe wędliny, w tym słynny chorwacki kulen. Gospodynie zaś są mistrzyniami w gotowaniu mięsnych gulaszy i pieczeniu bakaliowych ciast.
Teraz na pewno już wierzysz w to, że warto zwiedzić Slawonię. Zatem planuj podróż i ruszaj w drogę. Miłego wypoczynku!
Zobacz też:
- Vukovar nad Vuką. Wycieczka śladami walk Chorwatów o niepodległość podczas wojny bałkańskiej
- Chorwacja – alkohol, jego rodzaje oraz dostępność. Czego warto spróbować będąc na wakacjach?
- Osijek w Chorwacji – kolorowe miasto nad Drawą
- Pamiątki z Chorwacji – jak zachować wspomnienia z wakacji na dłużej ?
- Europejskie wakacje – ile trwa lot do Chorwacji?
- Hiszpański alkohol, czyli czego warto spróbować, będąc na wakacjach?
- Rejs po Dunaju – Budapeszt od strony rzeki. Wszystko, co musisz wiedzieć o rejsach statkiem po Dunaju w stolicy Węgier!
- Istria – kraina pięknych plaż i cennych zabytków. Jak spędzisz tu wczasy w Chorwacji?