Wiosła, pontony i kajaki – Chorwacja dla wodniaków. Rafting, spływy i wycieczki po morzu

Jeśli planujesz wakacje w byłej Jugosławii i lubisz sporty wodne, wybierz kajaki! Chorwacja słynie za malowniczego wybrzeża, czystej wody oraz ciekawej historii. Sprawdź, jak połączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem tajemnic tego niezwykłego kraju!

kajaki chorwacja
Ocena

Piękna przyroda ma wyciągnięcie ręki, bezcenne zabytki, zaciszne zakątki, gwarne kurorty. To i jeszcze więcej czeka na turystów, którzy zdecydują się na tego rodzaju wyprawę. Nie musisz organizować sprzętu i całej reszty samodzielnie. Możesz wszystko zarezerwować na długo przed wyjazdem z Polski, by przyjechać na gotowe. Jeśli chodzi o kajaki, Chorwacja daje ogromny wybór – zmagania z silnym nurtem górskich potoków, spokojny spływ rzeką do morza, zwiedzanie jaskiń czy pływanie pomiędzy wyspami na Adriatyku. Przewodnicy nie tylko prowadzą szkolenia dla uczestników i dbają o ich bezpieczeństwo, ale też mają do przekazania mnóstwo interesujących informacji. Wiele wycieczek przewiduje przerwy i czas wolny, np. na odpoczynek, zrobienie zdjęć, nurkowanie czy skoki ze skał do wody.

Dlaczego warto wybrać się na kajaki? Chorwacja to raj dla miłośników sportów wodnych

Linia brzegowa – razem z licznymi wyspami – liczy ponad 5,8 tys. kilometrów. Chorwackie wybrzeże ukształtowało się m.in. w wyniku częściowego zatopienia gór. Stąd kamieniste plaże, liczne wyspy i półwyspy położone równolegle do kontynentu czy wreszcie niezwykłe bogactwo przyrody. Chorwaci dbają o środowisko naturalne, w wielu miejscach wody rzek, jezior czy morza są czyste i doskonale przejrzyste. Chcesz ujrzeć cuda Matki Natury na własne oczy? Poszukaj miejsca na zorganizowaną wycieczkę w jednym z parków narodowych! Szczególnie godne uwagi pod kątem pływania kajakami, canoe czy pontonami są:

 • Park Narodowy Jezior Plitwickich;
 • Park Narodowy Krka;
 • Park Narodowy Wysp Briońskich;
 • Park Narodowy Mljet;
 • Park Narodowy Kornati.

W wielu miejscach widoki autentycznie zapierają dech w piersi. Warto zabrać ze sobą dobrej jakości sprzęt rejestrujący, by nie uronić ani jednej chwili! Baterie i stan urządzeń do robienia zdjęć i kręcenia filmików to główna kwestia, o jaką musisz się zatroszczyć przed przyjazdem na miejsce zbiórki. O kajaki, kapoki, kaski, wiosła etc. zadbają już organizatorzy. Kolejną korzyścią z poznawania Chorwacji z poziomu wody będzie odczuwalna poprawa nastroju, formy i kondycji fizycznej. Pokonywanie kolejnych kilometrów wodnymi szlakami należy do najprzyjemniejszych typów wysiłku.

Dubrownik, Split, Pula – najciekawsze chorwackie wycieczki kajakami. Zabytki, jaskinie, wyspa Lokrum i inne atrakcje

Lubisz serialową „Grę o Tron”? Wybierz się na południe kraju – XVII-wieczne fortyfikacje zagrały Królewską Przystań Westeros w słynnej megaprodukcji. Całe stare miasto Dubrownika znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabudowania na szczycie skalistych klifów, oglądane z perspektywy kajaka na morzu, robią niezapomniane wrażenie! Program wodnej wycieczki w Dubrowniku może obejmować również m.in.:

 • rejs na Lokrum – przeklętą wyspę miłości;
 • pływanie w morskiej jaskini Betina;
 • zwiedzanie średniowiecznych zabudowań na wyspach Lopud i Sipan.

kup bilety

Porównaj dostępne oferty i kup miejsce na taką wyprawę, która wyda ci się najciekawsza! W okolicach Splitu można liczyć m.in. na wspaniały leśny park wokół wzgórza Marjan oraz atrakcyjne spoty do nurkowania. Z kolei pod Pulą czekają np. niezliczone dzikie plaże i niewidoczne na pierwszy rzut oka jaskinie. Inne miejsca polecane na wycieczkę kajakiem w Chorwacji to także:

 • wyspa Rab – ponad 1000-letni klasztor, malownicze zatoczki;
 • największa wyspa Dalmacji Brač – góra Vidova, plaża plaży Zlatni rat, zabytki w Bolu;
 • górski spływ Cetiną z okolic Čikotine Lađe;
 • trudniejsze i łatwiejsze odcinki rzeki Korana;
 • rafting z biegiem Mrežnicy;
 • rzeka Krka – wodospady, jezioro z klasztorem na wyspie, fort Kamičak;
 • rzeka Kupa, okolice miejscowości Kupari.

Nie tylko pływanie pontonem, canoe czy kajakiem. Chorwacja oferuje multum atrakcji! 

Największe wyzwania górskie rzeki stawiają wiosną, kiedy nurt najmocniej przybiera na sile. Pokonanie kaskad i bystrzy bywa męczące, ale satysfakcja jest ogromna. Nie trzeba przy tym cały czas walczyć z żywiołem – nie zabraknie odcinków, w trakcie których można podziwiać okolicę i posłuchać przewodnika. Na morzu jest spokojniej, co nie znaczy nudno. Do kajaków często podpływają delfiny, które wykazują wielką ochotę do zabawy. Część organizatorów i licencjonowanych przewodników zapewnia przezroczyste kanoe, by ich klienci mogli podziwiać niezwykłe bogactwo podwodnego świata. Chętni mogą zanurkować głębiej i przyjrzeć się wszystkiemu z bliska. Znajdź i zarezerwuj optymalny termin wycieczki wodnymi szlakami Chorwacji!

Niektóre scenariusze przewidują zejście na ląd. Na przykład zwiedzanie okolicznych zabytków i muzeów, przejazd rowerami albo górską wspinaczkę. O ile droga na górę zajmuje kilkadziesiąt minut, powrót na dół może być kwestią kilku sekund. Pod warunkiem że turysta zdecyduje się zeskoczyć do morza ze skały, której pionowe ściany pokonywał chwilę wcześniej. Wszystko odbywa się w kontrolowanych warunkach i sprawdzonych miejscach. Przy krystalicznie czystej wodzie zdecydowanie łatwiej ocenić głębokość oraz budowę dna.

Nawet jeśli pierwszy raz siedzisz w kajaku, w Chorwacji poradzisz sobie bez większych problemów

Na początku każdej wyprawy organizator przeprowadza szkolenie dla uczestników. Nie musisz się bać, że przez podziwianie pejzaży stracisz panowanie nad łódką i np. obrócisz ją do góry dnem. Opanowanie podstawowych technik wiosłowania nie zajmuje wiele czasu, a powrót do prawidłowej pozycji po wywrotce również nie powinien sprawiać wielu trudności. W razie problemów zawsze możesz liczyć na pomoc pozostałych turystów.

Kajaki, Chorwacja – bilety, rezerwacje wycieczek rzekami i morzem

Kajaki, Chorwacja – przydatne informacje

Najwięcej wodnych wycieczek organizuje się latem, w trakcie wakacji. Pogoda w Chorwacji zwykle dopisuje, co oznacza konieczność zabrania dobrego kremu z filtrem oraz nakrycia głowy do ochrony przed bezlitosnymi promieniami słońca. W kajaku, pontonie lub innej łódce zawsze przyda się nieprzemakalna torba na rzeczy osobiste – ubranie na zmianę, sprzęt elektroniczny itd. Czasami zapewnia je organizator, innym razem każdy uczestnik musi ją sobie kupić samodzielnie. Jedzenie i picie zwykle trzeba przygotować sobie wcześniej lub zabrać „kieszonkowe” na zakupy w mijanych sklepach, straganach oraz barach. W niektórych przypadkach turyści mogą liczyć na skromny poczęstunek.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *