Park Narodowy Krka w Chorwacji – jedne z najpiękniejszych wodospadów na świecie!

Park Narodowy Krka w Chorwacji znany jest ze swoich przepięknych wodospadów. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje kryje położony w środkowej Dalmacji!

park narodowy krka
Ocena

Park Narodowy Krka w Chorwacji jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w tym kraju. Jego przepiękna przyroda oraz nieziemskie widoki sprawiają, że aż chce się tu wracać wielokrotnie. Najbardziej znaną atrakcją są tutaj przepiękne wodospady, ale to nie jedyna atrakcja turystyczna, jaką można zobaczyć w tym miejscu. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Krka w Chorwacji? Zapoznaj się z naszym artykułem! A gdy już stwierdzisz, że koniecznie chcesz odwiedzić park, to kup bilet już teraz!

Gdzie leży Park Narodowy Krka?

Park Narodowy Krka (chorw. Nacionalni Park Krka) znajduje się w Chorwacji. Położony jest on w środkowej Dalmacji. Niedaleko znajduje się miasto Szybenik oraz Skradin.

O Parku Narodowym Krka w Chorwacji

Park Narodowy Krka został założony w 1955 roku w środkowej oraz dolnej części rzekir Krka. Najbardziej znaną atrakcją tego miejsca są wodospady. Wśród tych najbardziej znanych wymienić można Roški Slap i Skradinski Buk. Jezioro Visovac znajduje się w centralnej części parku, w 1445 roku na jego środku powstał klasztor franciszkanów. W południowej części Parku Narodowego Krka zobaczyć można młyny wodne oraz budynki pochodzące z XIX wieku. Co ciekawe znajdują się tutaj także pozostałości po elektrowni wodnej uruchomionej w 1895 roku, była to jedna z pierwszych konstrukcji tego rodzaju na świecie. Poszczególne części rzeki Krka zostały objęte ochroną już w 1948 roku. W latach 1985-1997 obszar został powiększony do 109 km kwadratowych.

Wejścia do Parku Narodowego Krka

Wszystkie wjzady do parku są dobrze oznakowane. Znajdują się przy nich punkty informacyjne, parkingi oraz kasa. Od strony miasta Lozovac można wjechać własnym samochodem, ale tylko poza sezonem, w sezonie turystów wożą tam autokary.

Jakie atrakcje można zobaczyć w Parku Narodowym Krka?

W tym chorwackim parku narodowym można zobaczyć naprawdę wiele. Fauna i flora tego miejsca jest naprawdę bardzo bogata. Tutejsza zieleń natury zapada w pamięć na długi czas, a wodospady są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Oto atrakcje, które czekają na zwiedzających!

Wodospad Skradinski Buk

Jest to najczęściej odwiedzany wodospad na rzece Kriki. Wśród tutejszych wodospadów jest on też najdłuższy. Otacza go przepiękna zieleń, która wspaniale współgra z krystalicznie czystą wodą. Woda jest tak czysta, że na jej dnie można zobaczyć pływające ryby. Niestety w 2021 roku wszedł w życie zakaz kąpieli przy wodospadzie. W okolicy znajduje się kilka działających lokali gastronomicznych, więc turysta nie musi martwić się, że wyjedzie stamtąd głodny. Po zobaczeniu Skradinskiego Buku warto udać się na zwiedzanie jeziora Visovac.

Jezioro Visovac

Na jeziorze Viscovac znajduje się wyspa o szerokości 150 metrów i długości 200 metrów. Na tej malowniczej wysepce położony jest klasztor. Początkowo zamieszkiwany był przez pustelników świętego Augustyna. W 1445 roku świątynia została przejęta przez franciszkanów. Klasztor ma bardzo bogaty księgozbiór, a jednym z najcenniejszych dzieł są Bajki Ezopa z XV wieku. Na wyspę można dostać się jednym ze statków wycieczkowych, które przez cały rok wypływają z portów na rzece Krka. W okolicy jeziora Visovac można zwiedzić również XIX-wieczne młyny wodne oraz dawną elektrownię wodną.

Roški Slap

Kolejnym bardzo znanym wodospadem w parku jest Roški Slap. Miejscowi nazywają go „kaskadowym naszyjnikiem”. Jego nazwa upamiętnia fort na wzgórzu Rog, który niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Kształt wodospadu jest bardzo interesujący, wynika on z ukształtowania kaskad w formie pionowych filarów. W okolicy znajduje się również jaskinia, do której wchodzi się po drewnianych oraz skalnych schodkach. Obok wodospadu można zwiedzić również młyn wodny, który odrestaurowano i udostępniono wycieczkom.

Jeżeli przekonałeś się do odwiedzenia Parku narodowego Krka, to kup bilet już teraz!

Rejs po rzece Krka

Turyści podczas pobytu w Parku Narodowym Krka bardzo często decydują się na rejs po tutejszej rzece. Statki w sezonie odpływają co godzinę, a sam rej trwa zwykle 25 minut. Trasa widokowa jest niezwykle efektowna i wiedzie przy niezwykle malowniczym brzegu. Statki dopływają pod wodospady Krka i jest to najlepszy sposób na podziwianie ich piękna. Jeżeli jesteś miłośnikiem fotografii, to nie zapomnij wziąć ze sobą aparatu! Można tu zrobić naprawdę przepiękne zdjęcia.

Park Narodowy Krka – cena

Cena wejścia na teren parku jest uzależniona od pory roku:

  • W lipcu oraz sierpniu za wolny wstęp na cały obszar parku trzeba będzie zapłacić 200 kun za osobę dorosłą, za dziecko w wieku od 7 do 18 lat cena wynosi 110 kun.
  • Od kwietnia do czerwca oraz od września do października dorośli zapłacą 110 kun, a za dziecko 80 kun.
  • Od listopada do marca cena dla osoby dorosłej to 30 kun, a dla dziecka 20 kun.
  • Dzieci poniżej 7. roku życia mogą wejść na teren parku bezpłatnie przez cały rok.

Park Narodowy Krka – bilety

Park Narodowy Krka – przydatne informacje

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1r-WYfgf3vzI0M_0ECqH0c5YP15e9PDcI5m0oOEOOoHg/edit?usp=sharing

Park Narodowy Krka to przepiękne miejsce. Wodospady, które się tam znajdują, należą do jednych z najwspanialszych w Europie i na świecie. Kup Bilet już teraz!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *