Jeziora Plitwickie – chorwacki cud natury. Jak przygotować się do wizyty w tym miejscu?

Jeziora Plitwickie to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Chorwacji. Lubisz piesze wędrówki w pięknej scenerii? Tego miejsca nie możesz pominąć!

jeziora plitwickie
Ocena

Piękne plaże i tętniące życiem kurorty, z którymi kojarzona jest Chorwacja, nie są dla ciebie najlepszym rozwiązaniem? A może szukasz miejsca, które pozwoli ci urozmaicić wypoczynek nad Adriatykiem? Jeśli tak, przyrodnicze wycieczki po chorwackich parkach narodowych mogą się dla ciebie okazać idealną propozycją. Od czego warto zacząć? Od miejsca, które cieszy się największą sławą – nie tylko wśród przyrodników.

Jeziora Plitwickie i ich miejsce na mapie Chorwacji

Jeziora Plitwickie leżą w środkowej części Chorwacji, w odległości około 150 km od Zagrzebia. Plitvice leżą w niewielkiej odległości od granicy z Bośnią i Hercegowiną. Park jest częścią gór Mała kapela, należących do Gór Dynarskich.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na całodniową wycieczkę na łódce!

Łatwo dotrzeć do tego miejsca, gdyż w pobliżu parku przebiega A1 oraz stara droga, łącząca Zagrzeb i Split. Taka lokalizacja sprawia, że bez względu na to, w której części Chorwacji będziesz spędzać urlop, na teren parku dostaniesz się bez problemów.

Turystyczny potencjał Jezior Plitwickich. Na czym poleca ich wyjątkowość?

Jeziora Plitwickie są uznawane za najcenniejszy skarb natury w Chorwacji. O wyjątkowości tego miejsca najlepiej świadczy fakt, iż w 1979 roku zostały one wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przełożyło się to na ich popularność. Dziś miejsce to odwiedza około milion osób rocznie, przy czym największe natężenie ruchu turystycznego przypada na miesiące letnie. Na czym polega fenomen tego miejsca? Dlaczego warto odwiedzić park, który zyskał międzynarodową sławę?

kup bilety

Jeziora Plitwickie – garść historii

Zanim skupisz się na przyrodniczych walorach parku, poznaj jego dzieje. Na terenie parku Jezior Plitwickich człowiek pojawił się dość wcześnie, co potwierdziły badania archeologiczne. Wiadomo, że pojawiali się tu m.in. Celtowie i Rzymianie, z kolei w XIII wieku (w okolicy jeziora Gradinsko) istniał niewielki klasztor Paulinów.

Na szczęście dość wcześnie doceniono wyjątkowość tego obszaru i objęto go należytą ochroną. Park narodowy w tym miejscu powstał już w 1949 roku i był pierwszym parkiem tego typu na terenie dzisiejszej Chorwacji. Mimo to miejsce to było świadkiem wielu tragicznych wydarzeń. Pamiętaj, że to właśnie w tym miejscu (w dniu 31 marca 1991 roku) zaczęła się wojna, która doprowadziła do rozpadu Jugosławii. Na szczęście działania wojenne nie zniszczyły tutejszej przyrody.

Co możesz zobaczyć w czasie spaceru po Parku Narodowym Jezior Plitwickich?

Spacer po Parku Narodowym Jezior Plitwickich to przede wszystkim szansa na nacieszenie się pięknymi widokami. Dumą tego miejsca jest 16 jezior krasowych z turkusową wodą, których łączna długość wynosi 8 km. Największe na terenie parku jest jezioro Kozjak, którego powierzchnia przekracza 80 ha, a głębokość dochodzi do 42 m. Dzięki temu po jeziorze organizowane są wycieczkowe rejsy, będące jedną z najważniejszych atrakcji w parku. Ważną rolę odgrywa tu również Jezioro Prošćansko – pierwsze jezioro na terenie kompleksu. Oprócz jezior, w parku tym licznie występują wodospady. Jest ich 92, a tym największym jest Veliki Slap (Wielki Wodospad), liczący aż 78 m wysokości.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na całodniową wycieczkę po jeziorach Plitwickich!

Kompleks jezior podzielony jest na dwie części: Dolne Jeziora i Górne Jeziora. Różnica wysokości między nimi wynosi aż 156 m, o czym musisz pamiętać przy planowaniu trasy spaceru. Możesz się pomiędzy nimi przemieszczać dzięki szlakom pieszym, możesz też skorzystać z takich udogodnień, jak busy lub statek wycieczkowy (są one wliczone w cenę biletów wstępu).

Jeziora Plitwickie przyciągają botaników i zoologów. Na terenie parku odkryto ponad 1000 gatunków roślin, w tym ponad 70 gatunków endemicznych. Spotkasz się tu głównie z lasami jodłowymi i świerkowymi, ujrzysz też wiele roślin typowych dla obszarów śródziemnomorskich. W pobliżu jezior czekają na ciebie z kolei rośliny błotno-wodne, które również zasługują na uwagę. Spacer po parku pozwoli ci jednocześnie poszerzyć wiedzę z zakresu geologii i nacieszyć się widokiem wielu wspaniałych zjawisk krasowych. To dzięki nim powstały tu jeziora, których kaskadowy układ wzbudza tak wielki zachwyt wśród turystów.

Nie brak tu również krasowych jaskiń, wśród których wyróżnia się Golubinjaca o długości 160 metrów. Są one rewelacyjnym schronieniem dla nietoperzy, reprezentowanych tu przez 15 gatunków. Inne ciekawe zwierzęta, które pojawiają się w tym parku, to traszki górskie oraz salamandry plamiste. W wodach poszczególnych jezior możesz z kolei dostrzec tak ciekawe ryby, jak strzeble potokowe.

Jeziora Plitwickie – informacje praktyczne

Planujesz wizytę w Parku Narodowym Jezior Plitwickich? Sprawdź najważniejsze zasady, które obowiązują turystów w tym miejscu.

Jak dojechać do Jezior Plitwickich?

Dojazd na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich nie sprawi ci większych problemów. Położenie w centralnej części kraju i bliskość autostrady A1 sprawiają, że samochodem dojedziesz tu bez problemów zarówno z Zagrzebia, jak i z popularnych kurortów na terenie Dalmacji.

kup bilety

Nie dysponujesz własnym samochodem? Możesz skorzystać z lokalnych połączeń autobusowych lub dołączyć do zorganizowanej wycieczki.

Jeziora Plitwickie – bilety, ceny i godziny otwarcia

Wstęp na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest biletowany. Aktualne ceny to

 • dzieci od 7 do 18 roku życia:
 • 110 kun w lipcu i sierpniu;
 • 80 kun w okresie od 1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10;
 • 35 kun w miesiącach zimowych;
 • studenci:
 • 160 kun w miesiącach letnich;
 • 100 kun w okresie od 1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10;
 • 45 kun w miesiącach zimowych;
 • dorośli:
 • 250 kun w miesiącach letnich;
 • 150 kun w okresie od 1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10;
 • 55 kun w miesiącach zimowych.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na pieszą wycieczkę i rejs łódką po jeziorach Plitwickich!

Osoby niepełnosprawne oraz dzieci poniżej 7 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych wejściówek. Pamiętaj, że Jeziora Plitwickie to jedna z najważniejszych atrakcji w Chorwacji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Z tego względu obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja biletów na teren parku. Dzięki temu unikniesz stania w kolejce i więcej czasu spędzić na parkowych ścieżkach.

Zwiedzanie Jezior Plitwickich jest możliwe codziennie w godzinach:

 • w okresie letnim od 07:00 do 20:00;
 • wiosną od 08:00 do 18:00;
 • W okresie zimowym od 08:00 do 16:00.

Trasy zwiedzania Parku Narodowego Jezior Plitwickich

Na teren parku prowadzą dwa wejścia. To, które wybierzesz, w istotny sposób wpłynie na trasę spaceru wśród Jezior Plitwickich.

Wejście 1 znajduje się przy największym parkingu (tam, gdzie zaczynają się wszystkie szlaki), skąd możesz dojść m.in. do wodospadu Veliki Slap, a następnie na jedną z poniższych tras:

 • trasa A – o długości 3,5 km;
 • trasa B – o długości 4 km;
 • trasa C – o długości 8 km;
 • trasa E – długości 5,2 km;
 • trasa K – ma ponad 18 km długości, a na jej pokonanie potrzebujesz przynajmniej 6 godzin.

kup bilety

Wejście 2 znajduje się bliżej jeziora Kozjak, nie jest zatem polecane tym, którzy chcą odwiedzić Dolne i Górne Jeziora. Możesz za to postawić na jedną z trzech proponowanych tras:

 • F – 4,6 km długości;
 • H – 8,9 km długości;
 • K – czyli najdłuższa trasa w parku, dzięki której zapoznasz się z wszystkimi jego atrakcjami.

O czym jeszcze musisz pamiętać!

Na wizytę w tym parku narodowym najlepiej przeznaczyć cały dzień. Tras spacerowych jest tu sporo, podobnie jak atrakcyjnych punktów widokowych. Pamiętaj o wodzie i przekąskach, zabierz ze sobą krem przeciwsłoneczny oraz pelerynę lub parasol. Podstawą niech będą wygodne buty, dzięki którym pokonasz nawet najdłuższe i najtrudniejsze trasy. A jeśli wybierasz się tu z dzieckiem, zamiast wózka zabierz nosidełko. Na wielu odcinkach pojawiają się kamienie i korzenie, zatem wędrówka z wózkiem często jest sporym wyzwaniem.

Turkusowe Jeziora Plitwickie to jedna z najważniejszych atrakcji przyrodniczych w Chorwacji, której nie możesz pominąć podczas zwiedzania tego kraju. Piękne widoki, bogata szata roślinna oraz klimat tego parku narodowego sprawią, że pobyt na jego terenie na długo zapisze się w twojej pamięci.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *