Ceny w Chorwacji są nieco wyższe w porównaniu do lat ubiegłych. Podobna sytuacja jest też w innych krajach europejskich. Ile kosztują teraz noclegi na Riwierze Makarskiej? Czy opłaca się jechać swoim autem nad Adriatyk? Od czego zależy koszt tygodniowych wczasów w Chorwacji? Wyjaśniamy!
Chorwacja to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji w Polsce. Jest to zarazem najdroższy kraj na Bałkanach. Z drugiej strony ceny są tu znacznie niższe, niż w krajach śródziemnomorskich. Zalet jest znacznie więcej. Słońce świeci tu od wiosny do późnej jesieni, a panoramy zapierają dech w piersiach.
Woda w morzu jest ciepła i przejrzysta, a odległość z Warszawy nad wybrzeże Adriatyku to zaledwie 1500 km. Można ją pokonać samolotem tanich linii lotniczych lub własnym samochodem. Dlatego ceny w Chorwacji nie odstraszają polskich turystów, tym bardziej, że wiele kosztów można ograniczyć. Ile kosztuje urlop w tym kraju? Na czym można zaoszczędzić? Sprawdźmy!
Jaką walutę zabrać na urlop do Chorwacji?
Oficjalną walutą Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku jest euro (EUR). Na wczasy w Chorwacji należy zatem zabrać oficjalną walutę Unii Europejskiej. Wcześniej obowiązującą walutą była kuna chorwacka. 1 kuna dzieliła się na 100 lip. Teraz jednak za noclegi w hotelach zapłacisz już tylko w euro.
Jeśli jedziesz autem, to właśnie w euro zapłacisz po drodze za tankowanie i winiety drogowe. Dobrą opcją, zwłaszcza dla osób, które często podróżują, jest założenie konta walutowego i posługiwanie się wielowalutową kartą płatniczą.
Ile kosztują wczasy wykupione w biurze podróży?
W biurach podróży znajdziesz wiele ciekawych ofert wakacji w Chorwacji. Mogą to być wczasy typu all inclusive. Jednak wiele ofert obejmuje tylko koszt noclegu ze śniadaniem lub bez wyżywienia i z własnym dojazdem.
Cena takich wczasów wynosi od 450 złotych w 3-gwiazdkowym hotelu w Istrii, do 900 złotych w hotelu 5-gwiazdkowym na wyspie Krk. Najdroższe oferty dotyczą pobytu w Dubrowniku. Tu ceny zaczynają się od 1000 złotych za dobę od osoby.
Obiekty leżą blisko plaży, a goście mogą korzystać z hotelowych basenów i strefy wellness. Do tego dodać trzeba koszt dojazdu, wyżywienie, bilety wstępu do okolicznych atrakcji czy ceny fakultatywnych wycieczek objazdowych.
Jaka jest cena wczasów all inclusive?
Ceny ofert zawierających koszty przelotu samolotem i pokoju hotelowego z całodziennym wyżywieniem w restauracji zaczynają się od 3000 złotych za osobę za 8 dni. Wybierając taką ofertę, upewnij się, czy nie ma ukrytych kosztów.
Często za pokój z balkonem trzeba dodatkowo zapłacić, podobnie za leżaki na plaży czy alkohol w drink barze. Mimo to decydując się na korzystanie z biur podróży, lepiej wybrać opcję all inclusive, bo są to na ogół oferty korzystne. Droższe oferty dotyczą wczasów na chorwackich wyspach Krk i Hvar, a także w Splicie i Dubrowniku.
Czy warto zorganizować samodzielny wyjazd do Chorwacji?
Biorąc pod uwagę ceny i okrojony zakres ofert biur, warto zorganizować takie wczasy samodzielnie. Nie jest to trudne, a możesz sporo zaoszczędzić. Wystarczy poszukać promocyjnych biletów lotniczych, a na miejscu poruszać się komunikacją publiczną lub wynająć samochód z wypożyczalni.
Cena jednorazowego biletu miejskiego wynosi około 2 euro, a dziennego 4 euro. Bilet autobusowy na przejazd ze Splitu do Dubrownika to koszt od 9 do 17 euro za osobę. Z kolei tygodniowy wynajem auta to koszt od 850 do 1500 złotych. Z łatwością znajdziesz też wygodne apartamenty. Warto polecić zwłaszcza te w miejscowościach sąsiadujących z dużymi kurortami turystycznymi.
Ile kosztują przeloty samolotem do chorwackich kurortów?
Chorwacja ma 3 główne lotniska w Zagrzebiu, Splicie i w Dubrowniku oraz 2 mniejsze w Zadarze i w Puli. Bilety w promocji na przelot samolotem LOT-u z lotniska Chopina do Splitu znajdziesz za 1000 złotych za osobę w obie strony. Jest to lot bezpośredni.
Podobną ofertę ma lotnisko w Katowicach. Średnia cena za przelot bezpośredni linią Ryanair z Gdańska do Puli wynosi 800 złotych za osobę w obie strony. Do tego doliczyć trzeba jeszcze opłatę serwisową w wysokości 100 złotych od pasażera i opłatę za bagaż, uzależnioną od wagi i wymiarów walizki.
Ile kosztuje przejazd własnym autem?
Przejazd swoim samochodem ma wiele zalet. Możesz po drodze zatrzymać się gdzie tylko zechcesz oraz zabrać tyle bagażu, ile zmieści się do bagażnika. Masz też możliwość zwiedzania regionu wygodnie i na własną rękę. Na koszty dojazdu swoim autem składają się ceny paliwa i winiet drogowych. Oto przykładowe ceny:
- benzyna 95 w Chorwacji – ok. 1,4 EUR;
- diesel ok. 1,56 EUR;
- gaz LPG ok. 0,98 EUR;
- 10-dniowa winieta w Czechach – 310 CZK;
- 10-dniowa winieta na auta do 3,5 tony w Austrii – 9,60 EUR;
- 10-dniowa winieta w Słowacji – 10 EUR.
Jakie są ceny noclegów w prywatnych kwaterach w Chorwacji?
Koszt wynajęcia pokoju lub apartamentu uzależniony jest od jego powierzchni, lokalizacji, terminu pobytu i wyposażenia. Najtańsze pokoje i apartamenty znajdziesz w regionie Istrii i Dalmacji. Ceny poza wakacjami wynoszą od 25 EUR wzwyż za dobę.
Jednak za wygodny apartament na przedmieściach Zadaru lub innych popularnych miejscowościach turystycznych zapłacić trzeba nawet 100 EUR. Rezerwując pobyt, upewnij się, że w pokoju działa klimatyzacja i masz dostęp do aneksu kuchennego.
Ile zapłacisz za posiłki w restauracji?
Ceny w restauracjach w Chorwacji uzależnione są od lokalizacji i wyboru dania z menu. Na przykład za makaron z owocami morza zapłacisz ok. 15 euro, a za 100 g grillowanej ryby ok. 8 euro. Zestaw obiadowy, złożony z 2 dań, deseru i soku to średni koszt 20 EUR. Frytki kosztują średnio 4 EUR, a piwo z lokalnych browarów – 2,5 euro za 0,50 l.
Najdrożej jest w przyplażowych restauracjach i barach, a także w centrum turystycznych kurortów. Gałka lodów to koszt 1,5 euro. Często wystarczy przejść kilka ulic dalej, aby zjeść coś smacznego i niedrogiego. Inna opcja to zakupy w sklepach spożywczych i samodzielne przygotowanie posiłków.
Gdzie tanio zrobić zakupy spożywcze?
W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, jest sieć niedrogich marketów, gdzie kupisz tanie produkty, a także zestawy obiadowe do podgrzania. To świetna alternatywa dla drogich restauracji. Najniższe ceny żywności znajdziesz w sklepach sieci Lidl, Kaufland, Plodine, Studenac i Konzum.
Na przykład chleb kosztuje 1,2 EUR, mleko 1 EUR, a ziemniaki 0,8 euro za kg. Piwo w sklepie również jest tańsze niż w barze. Puszka chorwackiego browaru marki Karlovacko kosztuje 1,25 euro, a ceny wina zaczynają się od 3,3 EUR. Owoce i warzywa, a także ryby i owoce morza, najlepiej kupować na targach.
Jakie są ceny atrakcji w Chorwacji?
Wstęp na plażę publiczną jest darmowy, ale za wynajem plażowych leżaków zapłacisz od 5,5 do 10 euro za dobę. Warto też zwiedzić przynajmniej najważniejsze zabytki i poznać bliżej chorwacką przyrodę. Bilet wstępu do Parku Narodowego Krka kosztuje 6,64 euro (styczeń, luty), 7 euro (marzec, listopad, grudzień), 20 euro (kwiecień, maj, październik), 40 euro (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień), a do Jezior Plitwickich 16 euro.
Wiesz już, jak zaplanować budżet na wakacje w Chorwacji. Wczasy w tym kraju z pewnością nie należą do tanich, ale ich wielką zaletą są przepiękne panoramy, ciepłe morze i odrobina bałkańskiej egzotyki. Dlatego warto przynajmniej raz w życiu tam pojechać.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety