Vela Luka na wyspie Korčula. Atrakcje w mieście i okolicy

vela luka
Ocena

Vela Luka to największe miasto na wyspie Korcula, która jest jedną z najchętniej odwiedzanych chorwackich wysp. Co sprawia, że turyści ją uwielbiają? Co warto zobaczyć w mieście Vela Luka? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Korčula wraz z sąsiednią Mljet to najbardziej zielone chorwackie wyspy. Ta zieleń to połacie iglastych lasów, wzgórza z winnicami, gaje oliwne, uprawy figowców i drzew cytrusowych. Oprócz bujnej przyrody jest tu kilka gwarnych miast, oferujących turystom wiele rozrywek i atrakcji. Letnie wieczory rozbrzmiewają muzyką lokalnych kapel, a w weekendy organizowane są jarmarki, festyny i pokazy tańców ludowych. Tu na pewno nie będziesz się nudził. Możesz plażować, kąpać się, zwiedzać muzea, jaskinie albo spacerować leśnymi ścieżkami. Brzmi zachęcająco? Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak może wyglądać twój urlop w Vela Luka? Czytaj dalej.

Gdzie leży wyspa Korcula na mapie Chorwacji?

Ta chorwacka wyspa leży na Morzu Adriatyckim, na południe od wyspy Hvar i półwyspu Pelješac. Powierzchnia Korculi wynosi 279 km², a liczna stałych mieszkańców to około 17 tys. osób. Zajmują się oni głównie uprawą winorośli i oliwek, rybołówstwem oraz obsługą ruchu turystycznego. A turyści przyjeżdżają tu licznie od wiosny do jesieni. Jak dotrzeć na wyspę? Dopłyniesz tam promem ze Splitu do portu w Vela Luka albo z Orebicia na półwyspie Pelješac do portu w mieście Korcula. Po wyspie kursują autobusy, poza tym jest tu wiele tras do turystyki rowerowej.

Korčula – wyspa zabytków i kameralnych plaż

Najcenniejsze zabytki znajdziesz w mieście Korcula, na wschodnim wybrzeżu wyspy. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zabudowę najstarszej części miasta, w tym pozostałości murów obronnych i katedrę św. Marka. Turyści chętnie oglądają dom Marco Polo – podróżnika, który – jak podają legendy – urodził się właśnie tutaj. Wyspa ma urozmaiconą linię brzegową. Mnóstwo tu cichych plaż, ukrytych wśród malowniczych zatoczek, porośniętych lasem i krzewami. Południowa część wyspy ma klifowe, skaliste wybrzeże z widokiem na pobliskie małe wysepki, do których dopłyniesz wynajętą żaglówką bądź skuterem wodnym.

Atrakcje, które warto odwiedzić na Korculi

Planujesz wycieczkę na Korculę? Jeśli tak, to nie zatrzymuj się w jednym miejscu. Wypożycz auto lub wsiądź w autobus i objedź całą wyspę. Sprawdź, jak smakuje tutejsza kuchnia. Porozmawiaj z mieszkańcami i chłoń klimat portowych miejscowości. Oto miejsca, które mogą cię zainteresować:

 • muzeum etnograficzne w Blato;
 • piaszczyste kąpielisko Bilin Zal w miejscowości Lumbarda;
 • klasztor franciszkański i rezerwat przyrody na wyspie Badija obok portu w Korculi;
 • promenada w Korculi i wybrzeże Luka Korculanka.

Vela Luka – położenie geograficzne i zarys historii

Vela Luka leży na zachodnim wybrzeżu wyspy Korcula, nad głęboko wciętą zatoką, w której mieści się port morski. Miejscowość liczy niemal 5 tys. mieszkańców. Funkcjonują tu zakłady przetwórstwa rolnego i rybnego. Jest też stocznia, sporo hoteli i uzdrowisko dla osób ze schorzeniami reumatycznymi i ortopedycznymi. Teren ten był zamieszkany już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą archeologiczne znaleziska, wydobyte w pobliskiej jaskini Vela Spila. Współczesna osada powstała w XVIII wieku jako port kupców weneckich. Obecnie miejscowość znana jest z ciekawych tradycji kulturowych i eksponatów muzeum archeologicznego.

Vela Luka – wakacyjne centrum wyspy

Miasteczko ma wiele uroku, zwłaszcza port z klimatycznym, wieczornym oświetleniem i wąskie kamienne uliczki. Centrum miasta zabudowane jest głównie domami z jasną fasadą, pokrytymi czerwoną dachówką. Latem organizowane są ciekawe zawody i festiwale, np. wyścigi łodzi wiosłowych, wieczory rybackie, koncerty muzyczne, pokazy tańców w wykonaniu miejscowego zespołu ludowego i jarmarki kulinarne. Tutejsza przystań jest wakacyjną mekką żeglarzy, którzy wieczorami śpiewają szanty albo bawią się w dyskotekach. Sama nazwa Vela Luka oznacza w języku chorwackim „wielki port”.

Co warto zobaczyć w Vela Luka i okolicy?

Najciekawsze obiekty, które warto zobaczyć w tej turystycznej miejscowości, to:

 • centrum kultury ze zbiorami archeologicznymi i wystawą sztuki współczesnej;
 • przystań żeglarską i promową;
 • prywatna galeria sztuki rzeźbiarki Anke Prizmić-Sege;
 • kościół parafialny z XIX wieku;
 • kaplica z XVI wieku;
 • jaskinia Vela Spila;
 • punkt widokowy na wzgórzu Hum.

Plaże w Vela Luka i okolicach

Wakacje w Chorwacji to przede wszystkim leniwy wypoczynek na plaży i kąpiele w ciepłym Adriatyki. Kąpielisk jest tutaj kilka, wszystkie żwirowe i kamieniste, a to najładniejsze z nich:

 • Posejdon vis-a-vis przystani promowej;
 • Lucicia na południowo-zachodnim krańcu miasteczka;
 • Vela Luka przyjazna dla psów w zatoce Plitvine;
 • Gabricia na zachód od przytani;
 • Gradina przy zatoce o tej samej nazwie.

Jaskinia Vela Spila

Grota znajduje się na północ od miasteczka, w zboczu wzgórza Pinski Rat, na wysokości 130 metrów n.p.m. Dojdziesz tam kamienną ścieżką i schodami w ciągu 1 godziny. Jaskinia ma około 40 metrów długości i 17 metrów wysokości. Była zamieszkana w czasach prehistorycznych, dlatego są tu często stanowiska archeologiczne. Archeolodzy znaleźli tu fragmenty ceramiki, uznane za jedne z najstarszych w Europie. Wnętrze jest oświetlone światłem słonecznym, które dostaje się do środka przez otwory w sklepieniu. Wejście do jaskini to jednej z najlepszych w okolicy punktów widokowych. Ze względu na akustykę, grota bywa wykorzystywana jako muszla koncertowa.

Wczasy na Korculi. Noclegi i przydatne informacje

Na wyspie możesz spędzić cały urlop bądź też zaplanować jednodniową wycieczkę i wybrać miejsca, które chcesz poznać lepiej. Na Korculi jest wiele luksusowych hoteli, ale są też pensjonaty i prywatne apartamenty. Na zachodnim wybrzeżu są też pola kempingowe. Największy wybór miejsc noclegowych znajdziesz w nadmorskich miejscowościach wakacyjnych. Warto też polecić osadę Blato w centrum wyspy oraz osadę Smokvica, w której jest kilka winnic z lokalnymi winami. Jeśli chodzi o klimat, to lato jest tu gorące i suche, a zima łagodna. Najlepsza pora na intensywne zwiedzanie to wiosna i jesień.

Wczasy w Chorwacji to nie tylko wybrzeże kontynentalnej Dalmacji. Równie ciekawie jest na chorwackich wyspach, a Korcula jest jedną z najładniejszych. Dojazd na nią to zaledwie 1,5 godziny przyjemnego rejsu. Jest tu wszystko, czego potrzeba turystom do przyjemnego spędzania czasu – ładne krajobrazy, ścieżki trekkingowe i rowerowe, klimatyczne wioski rolnicze i miasteczka z ofertą rozmaitych rozrywek.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *