Od lat jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży jest Chorwacja. Rekin olbrzymi, który pojawił się tu w ostatnim czasie, wywołał jednak gorące dyskusje na temat bezpieczeństwa wypoczynku w tym kraju. Czy powody do obaw są uzasadnione?

Chorwacja – rekin olbrzymi a bezpieczeństwo

W marcu 2021 roku o Chorwacji zrobiło się głośno, a to za sprawą rekina olbrzymiego. Zauważono go w rejonie wyspy Cres – kameralnej sąsiadki wyspy Krk, chętnie odwiedzanej przez miłośników przyrody.

Do tej pory Cres kojarzono z sępami płowymi i delfinami. Dziś mówi się o niej sporo m.in. za sprawą rekina olbrzymiego, czyli drugiej pod względem wielkości rybie na ziemi. Czy jest się czego bać? Nie! Ten poczciwy olbrzym może wprawdzie przerazić swymi rozmiarami (jego długość może dochodzić nawet do 10 metrów), jednak dla człowieka nie stanowi on zagrożenia. Wręcz przeciwnie – on sam jest gatunkiem zagrożonym, nic więc dziwnego, że jego obecność w Morzu Adriatyckim stała się tak medialnym tematem.

Z jakimi gatunkami rekinów możesz spotkać się w Chorwacji?

Chcesz przygotować się do wakacji w Chorwacji? Sprawdź, jakie gatunki rekinów mogą się pojawiać w tutejszych wodach.

Chorwacja a rekiny. Jakie gatunki pojawiają się w tutejszych wodach?

Chorwacja, podobnie jak większość państw mogących się pochwalić dostępem do morza, jest krajem dość często odwiedzanym przez rekiny. Do tej pory zaobserwowano tu około 30 gatunków tych zwierząt. Choć wiele z nich nie stanowi w ogóle zagrożenia dla człowieka, każdemu z nich należy się szacunek i respekt.

Pojawiają się tu głównie:

  • sześciopar szary, atakujący sporadycznie w chwili, gdy czuje się zagrożony;
  • rekin piaskowy, który na swoją ofiarę czeka zakopany w piasku. Na szczęście dla turystów, dieta tego rekina ogranicza się do ryb i bezkręgowców, nie odnotowano też przypadków agresywnych zachowań tego zwierzęcia wobec człowieka;
  • rekin ostronosy (ostronos atlantycki), kojarzony głównie z wąskimi i bardzo długimi zębami. Żywi się on głównie dużymi rybami lub rybami ławicowymi, a jego ataki na człowieka zwykle ograniczają się do groźnego pokazu wobec nieostrożnych nurków.

Bezpieczna Chorwacja? Rekin „ludojad” kontra człowiek

Czy rekiny, które pojawiają się w chorwacji, są groźne dla człowieka? Wśród około 30 gatunków rekinów pojawiających się w Chorwacji, zaledwie dwa mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla człowieka.

Do tej pory największą panikę wywołało pojawienie się w rejonie Dubrownika żarłacza błękitnego. Rekin ten jest dość duży i szybki, a o jego atakach krążę liczne legendy. W istocie w dziejach świata odnotowano zaledwie 13 ataków tego rekina na człowieka, przy czy tylko 4 zakończyły się w tragiczny sposób.

Nieco groźniejszy jest żarłacz biały, którego obecność odnotowano w 2008 roku w rejonie wyspy Vis. Ten duży morski drapieżnik kojarzony jest głównie z filmem „Szczęki”, gdzie został przedstawiony jako groźny ludożerca. Rzeczywistość nie jest jednak tak straszna, choć każdego roku odnotowuje się około 100 spotkań człowieka z filmowym „ludojadem”. Rekin ten zwykle unika kontaktu z ludźmi, a wśród osób zaatakowanych przez to zwierzę dominują amatorzy nurkowania, znacznie oddalający się od bezpiecznych wybrzeży. Pamiętaj, że żarłacz biały nie traktuje ludzi jako pokarmu, a atakuje tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony. Kto wie, jak zachować się w przypadku spotkania z żarłaczem białym, ten ma duże szanse wyjść bez szwanku ze spotkania z tym zwierzęciem.

Piękne plaże, malownicze wyspy i możliwość spędzania czasu w morskiej wodzie – z takimi atrakcjami od lat kojarzona jest Chorwacja. Rekin olbrzymi, którego zauważono w tutejszych wodach, wywołał spore zamieszanie, jednak jego obecność nie zniechęca turystów do spędzania wakacji w tej części świata. Wręcz przeciwnie – chorwackie kurorty mają się doskonale, a chorwackie wybrzeża pełne są spragnione dobrej zabawy plażowiczów.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: