Cavtat Chorwacja. Urokliwe miasteczko nieopodal Dubrownika w południowej Dalmacji

Cavtat to świetne miejsce na wczasy dla wszystkich, którzy lubią klimatyczne miasteczka z ładnymi widokami. Dodatkową zaletą jest bliska odległość od słynnego Dubrownika. Jak zorganizować wyjazd do Cavtat? Gdzie pójść i co zobaczyć? Podpowiadamy.

cavtat
Ocena

Malownicze nadmorskie promenady ze szpalerem palm i panoramą portu ukrytego w przepięknej zatoce. Luksusowe jachty i małe łodzie, kołyszące się na lazurowych falach Adriatyku. Dziesiątki kilometrów pieszych szlaków w otoczeniu zielonych sosen piniowych i cyprysów. Łatwy dojazd do pobliskiego Dubrownika, który zadziwia turystów ciekawą historią, ogromem atrakcji ale też wysokimi cenami. Tak w skrócie opisać można Cavtat. Chorwacja ma wprawdzie wiele podobnych nadmorskich miasteczek, ale tylko stąd masz blisko zarówno do Zatoki Kotorskiej, do kurortów w południowej Dalmacji i w pobliskiej Czarnogórze. Chcesz poznać bliżej Cavtat? Zacznij od lektury tego artykułu.

Cavtat Chorwacja. Położenie geograficzne na mapie Europy

Cavtat to miasteczko położone 20 km na południowy-wschód od Dubrownika. Jest siedzibą gminy Konavle, a liczba jego mieszkańców wynosi około 2,5 tys. Miasto zachwyca malowniczym położeniem na półwyspie Rat i równoległym do niego zielonym półwyspie Sustjepan. Oddziela je zatoka, przy której rozciąga się urocza plaża. W kolejnej zatoce mieści się przystań dla jachtów i niewielkich statków wycieczkowych. Z Cavtat do granicy z Czarnogórą jest zaledwie około 40 km, a to oznacza, że miasto może być bazą wypadową do czarnogórskich kurortów.

Zarys historii Cavtatu

Już w czasach starożytnych w miejscu tym istniała osada o nazwie Epidaurus, podpita przez wojska rzymskie. Po czasach antycznych zostały liczne znaleziska archeologiczna, w tym pojedyncze kolumny i fragmenty murów w najstarszej dzielnicy miasta. W VII wieku napadły na Epidaurum plemiona Słowian i Awarow, dawni mieszkańcy uciekli na pobliskie wyspy. W XV wieku Republika Dubrownicka wykupiła miasto wraz z regionem Konavle. Pod nadzorem władz Dubrovnika powstała istniejąca do dziś zabudowa Starego Miasta, mury miejskie i renesansowe świątynie. Miasto poniosło spore straty w walkach o Dubrovnik w 1991 roku. Na szczęście zniszczenia udało się szybko odbudować.

Cavtat – spokojny urlop z łatwym dostępem do wielkomiejskich rozrywek

Cavtat to dobra destynacja na spokojny wypoczynek. Miasto jest niewielkie, spokojne i ciche, zwłaszcza w porównaniu z zatłoczonym Dubrownikiem. Nie oznacza to, że jest nudne. Sporo tu ciekawych zabytków, urokliwych plaż, ale także zielonych parków i alejek spacerowych. W ciągu niespełna godziny dojedziesz stąd do Dubrownika. Cavtat leży na południu Dalmacji, około 1600 km od Warszawy. Najszybciej dotrzesz tam samolotem na lotnisko Dubrownik-Čilipi, gdzie możesz wypożyczyć auto. To najlepszy sposób, jeśli chcesz poznać bliżej cały region, ale nie tracić czasu i energii na dojazd swoim samochodem.

Turystyczne atrakcje w Cavtat

Zastanawiasz się, co robić w Cavtat? Oto najciekawsze miejsca w mieście i okolicy:

 • Pałac Rektorów;
 • crkva sv. Nikola (kościół św. Mikołaja);
 • klasztor franciszkański;
 • Mauzoleum rodziny Račić na półwyspie Rat;
 • dom pamięci malarza Vlaha Bukovca, który urodził się w Cavtat;
 • pomnik i muzeum Baltazara Bogišića – pasjonata i kolekcjonera pochodzącego z Cavtatu;
 • taras widokowy Sivi Soko na wschód od miasta.

Najładniejsze szlaki spacerowe i plaże

Lubisz błogi odpoczynek na plaży i kąpiel w lazurowej, krystalicznie czystej wodzie Morza Adriatyckiego? A może wolisz długie spacery i podziwianie panoramy wybrzeża? Cavtat na pewno ci się spodoba. Najlepszą infrastrukturę ma miejska Plaža Cavtat, położona obok przystani. Za to Beach Rat będzie wymarzona dla osób, które wolą odpocząć w cieniu rozłożystych pinii. Podobnie jest na Beatch Žal, w pobliżu kompleksu eleganckich hoteli. Zacienione alejki spacerowe znajdziesz na obydwu półwyspach. Najpiękniejszy bulwar spacerowy rozciąga się wzdłuż wybrzeża w pobliżu muzeum Baltazara Bogišića i przy kąpielisku miejskim.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Z miasta Cavtat kursują taksówki wodne i autobusy do Dubrownika – jednego z najpiękniejszych kurortów chorwackich, miasta, w którym kręcono sceny do „Gry o Tron”. Poznaj najciekawsze miejsca w Dubrovniku:

 • Deptak Stradum – główna ulica, są tu kafejki, restauracje, butiki i muzea;
 • Katedra Wniebowzięcia NMP z XVII w.;
 • Mury obronne z bramami wejściowymi Pile i Ploče – otaczają Stare Miasto, są świetnym punktem widokowym na Dubrownik i wybrzeże;
 • ·Stary Port z przystanią statków wycieczkowych, łodzi i promów;
 • wjazd kolejką gondolową na wzgórze Srd, skąd rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża Adriatyku.

Popłyń w rejs po Zatoce Kotorskiej

Boka Kotorska w Czarnogórze to zachwycająca zatoka, otoczona stromymi zboczami gór, przypominającymi fiordy norweskie. Jeśli chcesz zobaczyć ten niesamowity cud natury, wykup w jednym z lokalnych biur podróży rejs jednodniowy, połączony ze zwiedzaniem najważniejszych atrakcji w Kotorze, Tovacie i Herceg Novi. Ta wycieczka zapewni ci moc niezapomnianych wrażeń.

Cavtat – hotele i restauracje

Kolejnym walorem miasteczka jest szeroka oferta noclegowa. Znajdziesz tu zarówno luksusowe hotele z basenami i strefą Spa, jak i pensjonaty, domy wypoczynkowe czy prywatne apartamenty. Rezerwując pobyt zwróć uwagę na odległość od morza. Będąc w Dalmacji, koniecznie spróbuj dań kuchni regionalnej. Spróbuj, jak smakuje pieczona dorada i makaron z owocami morza. Jako szybką przekąskę warto polecić burek – ciasto zawijane z mięsem lub serem oraz kanapki z suszoną szynką prsut.

Wiesz już, że warto odwiedzić Cavtat w Chorwacji. Tu jest wszystko, czego potrzebuje turysta – promenady, urocze plaże i zatoczki, egzotyczna roślinność i ciekawa architektura. Przekonaj się na własne oczy.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *