Pakostane w Chorwacji. Położenie, atrakcje i noclegi w Pakoštane i okolicach

pakostane
Ocena

Pakostane w Dalmacji to urocze wypoczynkowe miasteczko, słynące z malowniczego położenia i bliskości Zadaru oraz chorwackich parków narodowych. Może być świetną destynacją urlopową, ale też bazą do poznania regionu. Jak zaplanować wczasy w Pakoštane? Co zwiedzić i gdzie się zatrzymać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Pakostane leży w odległości 30 km na południe od Zadaru, na mierzei oddzielającej wybrzeże Adriatyku od jeziora Vransko. Miasteczko liczy około 4,5 tys. mieszkańców i sąsiaduje z niewielkim kurortem Biograd na Moru. Turyści lubią je ze względu na ładne plaże, pachnące igliwiem lasy oraz niewielką odległość do Zadaru i wielu cennych przyrodniczo atrakcji. W granicach administracyjnych Pakoštane leży też kilka wysp, m.in. wyspa świętego Justyna, wysepka Babulias i otok Veli Skolj. Miejscowość jest bardzo ładna i ma ciekawą ofertę noclegów i restauracji. Tym bardziej warto ją poznać bliżej.

Dalmacja pełna słońca i przyrodniczych perełek

Dalmacja uważana jest przez wielu turystów za najpiękniejszy region w Chorwacji. Obejmuje wybrzeże Adriatyku pełne cudownych plaż i znanych z atrakcji nadmorskich kurortów. To nie wszystko. W głębi regionu turystów zachwyci urozmaicony krajobraz masywu Velebit w Górach Dynarskich oraz skaliste wąwozy i głębokie doliny rzeczne z malowniczymi wodospadami. Równie ciekawe pod względem przyrodniczym jest jezioro Vransko – siedlisko wielu gatunków ptaków. Pełno tu ścieżek spacerowych. Są też punkty widokowe, np. na wzgórzu Kamenjak i na szczycie Celinka. Pakostane to świetne miejsce do poznania Dalmacji, dobrze skomunikowane zarówno z Zadarem, jak i chorwackimi parkami narodowymi.

Pakoštane – zarys historii miasta

W czasach rzymskich znajdował się tu port o osiedle zamieszkałe przez rzymskich namiestników. Późniejsze stulecia to czas panowania tureckiego. Po tym okresie, w miejscowości Vrana, pozostały ruiny XVII-wiecznego dworu Hana Jusufa Maškovicia, który niedawno odbudowano, jako przykład osmańskiej architektury. Obecnie mieści się tu hotel, restauracja i muzeum.

Pakostane – najładniejsze plaże i kąpieliska

Plaże w Pakostane mają świetną infrastrukturę i w kilku miejscach osłonięte są lasem, który daje przyjemny cień. Są tu wypożyczalnie leżaków, parasoli i rowerów wodnych. Okoliczne bary kuszą zapachem grillowanych ryb. Z zaparkowaniem również nie ma problemu. Turyści mają do wyboru kilka miejsc do plażowania:

  • Janice, położona w centrum miasta, na południe od przystani;
  • kąpielisko miejskie Pakostane, zwana też Janice 2, leży na północ od mariny;
  • Punta na północnych obrzeżach miasta;
  • Porat, położona w uroczej zatoce, w sąsiedniej wsi Drage, idealna dla rodzin z dziećmi ze względu na łagodne zejście do morza.

Pakostane – oferta dla osób aktywnych

Urlop w Pakostane spodoba się turystom, lubiących aktywnie spędzać swój urlop. Przy porcie działa centrum nurkowania i wypożyczalnie rowerów i skuterów wodnych. Wzdłuż wybrzeża poprowadzono bulwary spacerowe, a nad jeziorem turystyczne szlaki piesze i trasy rowerowe. Szukasz większych wyzwań? Wejdź na wzgórze Cetina albo na Kamenjak i zachwyć się panoramą okolic, jeziora i cudownego wybrzeża morskiego. Kolejne punkty widokowe i szlaki spacerowe znajdziesz w okolicach wsi Vrana. Możesz też skorzystać z oferty stadniny koni, która mieści się na obrzeżach miasta Biograd. Okolice Pakostane można polecić też miłośnikom wędkarstwa, fotografii przyrodniczej oraz obserwowania ptaków.

Pakoštane – raj dla wielbicieli rycerskich turniejów i przyrodniczych cudów natury

Okres wakacji to czas cyklicznych imprez plenerowych. W Pakostane i wsi Vrana odbywają się turnieje rcyerskie, które nawiązują do historii okolicy. Gdy już napatrzysz się na magiczne jezioro i wykąpiesz się w ciepłym Adriatyku, to zaplanuj wycieczkę do jednego z okolicznych narodowych parków. Co wolisz zobaczyć? Cudowne wodospady na rzece Krka? Szmaragdowe Plitwickie Jeziora, a może chcesz spróbować swoich sił na górskich szlakach w parku Paklenica? Wykup wycieczkę w miejscowym biurze turystycznym albo zorganizuj samodzielny wyjazd. Chcesz poczuć smak przygody i postawić stopy na bezludnej wyspie? Popłyń statkiem na wyspy archipelagu Kornati.

Biograd na Moru – atrakcje dla turystów

Miasteczko leży kilka kilometrów na północ od Pakoštane. Najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć, to dzielnica starego miasta wraz z promenadami i rozbudowanym portem. Możesz stąd popłynąć na wyspę Pašman albo w rejs statkiem wzdłuż Riwiery Makarskiej. Masz ochotę zaszaleć? W Biogradzie działa jeden z najlepszych parków rozrywki w Chorwacji, a na północnych obrzeżach miasta także Aquapark.

Ciekawe miejsca w Zadarze

Obowiązkowe miejsca w tym popularnym kurorcie to port, z którego możesz popłynąć do kilku ciekawych miejsc, jak choćby Pula, czy Ancona we Włoszech. Warto też „zgubić się” na uliczkach starego miasta i chłonąć atmosferę tego miejsca. Tutejsze zabytkowe świątynie i twierdze należą do najcenniejszych tego typu miejsc w Europie. Równie ciekawe, choć już współczesne atrakcje to Morske Orgulje (chorw. Morskie Organy) oraz instalacja solarna Pozdrav Suncu (chorw. Pochwała Słońca).

Co warto zobaczyć w Szybeniku?

Szybenik (chorw. Šibenik) leży nad Zalewem Szybenickim, do którego uchodzi rzeka Krka. Miasto położone jest na malowniczych wzgórzach, dlatego spacery to często wędrówka po stromych schodach. Nad zalewem są plaże i port. Cumują w nim olbrzymie pływające hotele. Ciekawym miejscem jest twierdza obronna św. Mikołaja. Panorama z twierdzy zapiera dech w piersiach. Budowla ta niegdyś strzegła miasta i wejścia do kanału. Obecnie jest tu scena amfiteatru, do którego dostać można się tylko łodzią. Kolejnym popularnym zabytkiem jest katedra św. Jakuba z XVI wieku oraz średniowieczny zamek św. Michała, skąd również rozciąga się wspaniała panorama.

Pakoštane i okolice. Co zjeść? Gdzie się zatrzymać?

Na pewno nie będziesz mieć problemu z rezerwacją miejsca noclegowego w okolicy. Do wyboru masz kilka hoteli o wysokim standardzie, ale też pensjonaty i prywatne domu wczasowe. Wielu mieszkańców wynajmuje turystom apartamenty. Na obrzeżach miasta są to często pokoje w niewielkich gospodarstwach agroturystycznych, które oferują także wyżywienie. Dostaniesz tam posiłki przygotowane z własnych, świeżych produktów. Planujesz wyprawę kamperem albo przyczepą? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W Pakostane i okolicy jest kilka kempingów i pól namiotowych.

Pakoštane to dobre miejsce na urlopowy wyjazd nie tylko podczas wakacji. Piękne krajobrazy, bliskość dużych kurortów i mnóstwo sposobów na spędzanie czasu, zachęcają do przyjazdu także poza sezonem wakacyjnym. Tym bardziej, że dalmatyński klimat jest dość specyficzny. Lato jest tu gorące, więc to czas na plażowanie. Z kolei wiosna i jesień to pora wycieczek i aktywnego zwiedzania. A ty kiedy pojedziesz do Pakoštane?

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *