Wakacje w Chorwacji to nie tylko błogie lenistwo na plaży i kąpiele w lazurowych wodach Adriatyku. To też poznawanie tutejszej przyrody, która zadziwia urozmaiconym krajobrazem i śródziemnomorską roślinnością. Niekiedy wystarczy odjechać kilkadziesiąt kilometrów za granice nadmorskich kurortów, aby zobaczyć prawdziwe cuda natury. Park Narodowy Paklenica jest tego przykładem. Obejmuje ochroną krasowe kaniony i jaskinie oraz część masywu Velebit. Liczne szlaki turystyczne obfitują w punkty widokowe z panoramą zatoczek, miast, portów i sąsiednich wysp. Jeśli lubisz górskie wędrówki, to wykorzystaj wczasy w Dalmacji do poznania Paklenicy.
Park Paklenica – powierzchnia, położenie i historia powstania
Powierzchnia parku wynosi 95 km². Park leży w pobliżu wybrzeża morskiego i miasta Starigrad, przy drodze nr E65, w odległości niespełna 50 km od Zadaru. Park powstał w 1949 roku, w celu ochrony krasowych kanionów Mala i Velika Paklenica. Nazwa parku pochodzi od pakliny – żywicy z rosnących tu sosen czarnych. Pakliny używano w celach leczniczych oraz do impregnacji drewnianych statków. Na terenie parku wytyczono ok. 150 km pieszych szlaków. Są tu też trasy rowerowe i drogi wspinaczkowe. Dwa najwyższe szczyty to Vaganski vrh (1757 m n.p.m.) i Sveti brdo (1753 m n.p.m.).
Paklenica w Chorwacji – jaskinie, wąwozy i skalne urwiska
Krajobraz w Paklenicy przypomina nieco polskie Tatry Zachodnie. Są tu jaskinie, a w nich nacieki skalne, stalaktyty i stalagmity. Do zwiedzania udostępniono przepiękną grotę Manita Peć. Kamienne ścieżki prowadzą nad skalistymi zboczami górskimi. W wielu miejscach rozlega się malownicza panorama. Największe wrażenie robią ścieżki, poprowadzone przez wąwozy Małej i Wielkiej Paklenicy. Ze względu na unikalną wartość przyrodniczą, ark wpisano na listę UNESCO. Na terenie parku kręcono sceny filmowe do ekranizacji powieści „Winnetou”.
Flora i fauna parku
W parku żyje wiele dzikich zwierząt, m.in. wilki, lisy, niedźwiedzie, jelenie, kozice górskie i kilka gatunków orłów. Jeśli chodzi o szatę roślinną, to przeważają lasy sosnowe, dębowe i bukowe z bogatym podszytem, pełnym ziół i kwiatów, które wiosną kwitną i pachną. Jesienią zaś liście przebarwiają się, czarując turystów gamą kolorów.
Najciekawsze piesze szlaki turystyczne po Paklenicy
Najpopularniejsze widokowe trasy piesze, to:
- ścieżka Paklarić o długości około 0,5 km, prowadzi od wejścia w Starigradzie do kanionu Velika Paklenica;
- ścieżka Velika Paklenica, zaczyna się w wąwozie o tej samej nazwie i prowadzi obok wodospadu Anica Luka do schroniska Paklenica, długość trasy wynosi 6 km;
- trasa „Pjeskarica” o długości 1,5 km, wiedzie z zabytkowego młyna do kanionu Velika Paklenica;
- trasa całodzienna, ze wsi Seline przez kanion Mala Paklenica, przeznaczona dla doświadczonych turystów, są tu sztuczne ułatwienia w postaci lin, przejście wymaga kondycji i solidnego obuwia.
Kanion Velika Paklenica w Velebicie
Głęboki skalisty kanion znajduje się 2 km za wejściem Velika Paklenica w mieście Starigrad. Od jesieni do wiosny dnem kaniony płynie potok, który latem wysycha. Wzdłuż lewego brzegu potoku poprowadzono ścieżkę Paklarić, która wiedzie aż do ruin wojskowej twierdzy o tej samej nazwie. Ta popularna rodzinna trasa jest krótka i wygodna, można ją przejść w ciągu pół godziny. Jest dostępna przez cały rok. Widoki przypominają chwilami wąwóz Kraków w Tatrach.
Podziemne miasto Paklenica
Jednym z ciekawszych i popularnych miejsc na terenie parku jest Centrum Obsługi Turystów, urządzone w podziemnym kompleksie wojskowym. Znajdziesz go za wejściem w Starigradzie. Tablice informacyjne określają go jako Podziemne Miasto Paklenicy. Wewnątrz znajduje się recepcja parku, ścianka wspinaczkowa dla dzieci i tablice edukacyjne. Korytarze są częścią bunkrów Josefa Bros-Tito, wydrążonych przez wojsko Jugosławii. Schron ten miał chronić wodza przez napaścią ZSRR. W recepcji możesz zapytać o ofertę usług przewodnickich, kupić mapy i broszury informacyjne.
Park Narodowy Paklenica – dojazd, parkingi i ceny biletów
Są dwa wejścia do parku – w Starigradzie i wsi Seline. Przy wejściach są parkingi i kasy biletowe. W Starigradzie także niewielki bar z przekąskami. Ceny biletów w okresie wakacyjnym wynoszą 60 kun (bilet normalny) i 40 kun dla młodzież, a 30 kun dla dzieci do 14 roku. Wiosną i jesienią bilety są tańsze. Osobom, które planują spędzić w parku kilka dni, opłaca się kupno biletu trzydniowego, który kosztuje 120 kun. Dodatkowo płaci się za zwiedzanie jaskini Manita Peć. Jest to koszt 30 kun za osobę dorosła i 15 kun za dziecko.
Paklenica – trasy wspinaczkowe i rowerowe
Najpopularniejsza trasa rowerowa nazywa się „Podróż w czasie” i wiedzie ze Starigradu przez obydwa kaniony przez chorwackie wioski do miejscowości Seline. Pasmo górskie Welebitu to raj dla wspinaczy górskich. Najciekawsze szczyty, na których ścianach poprowadzono ambitne trasy wspinaczkowe, to: Anića kuk, Debeli kuk, kuk pod Skradelin. Wspinaczka w tych miejscach to gwarancja adrenaliny i pięknych widoków.
Wędrówki po Paklenicy. O czym warto pamiętać?
Wszystkie szlaki oznakowano kolorem czerwonym. Kupując bilety w kasie poproś koniecznie o mapkę szlaków. Znaki są niekiedy niewyraźne, tym bardziej uważaj, aby nie zabłądzić. Do podręcznego plecaka spakuj cieplejsze ubranie na wypadek załamania pogody. Zimno jest zwłaszcza w jaskini, a na grani często wieje wiatr. Na trasę zabierz ze sobą przekąski i zapas wody do picia. Niestety w parku brakuje schronisk, a potoki latem zamieniają się w strużkę wody. Najlepszą bazą wypadową na teren parku jest miasto Starigrad. Znajdziesz tam wiele pensjonatów, hoteli, a także pole kempingowe. Są też bary, restauracje oraz bardzo przyjemna plaża.
Letnie wędrówki po Welebicie są zwykle męczące, z uwagi na panujący skwar. Jeśli chcesz zdobywać chorwackie szczyty, to zaplanuj wycieczkę wiosną lub jesienią. Park otwarty jest cały rok, jednak długie wspinaczki w wyższe partie gór mogą być w zimie niebezpieczne.
Dodaj komentarz