Między górami a brzegiem morza. Riwiera Makarska i jej atrakcje

Makarska to tętniący życiem kurort, na terenie którego spędzisz niezapomniane wczasy. Dlaczego warto docenić to miejsce? Sprawdzamy!

makarska
Ocena

O Riwierze Makarskiej i jej turystycznym potencjale napisano już sporo. Nic w tym dziwnego, gdyż ta część Chorwacji zachwyca pięknem i niezwykłą różnorodnością. Chcesz spędzić tu najbliższy urlop? Zobacz, z jakich ofert wypoczynku możesz tu skorzystać.

Makarska – najważniejsze informacje

Zanim dowiesz się, w jaki sposób możesz spędzić wakacje w Makarskiej, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat. Gdzie leży słynny kurort? Jak rozwijała się turystyka na jego terenie?

Makarska i jej położenie geograficzne

Miejscowość Makarska to idealne miejsce dla tych, którzy kochają zarówno sporty wodne, jak i górskie wędrówki. Wielkim jej walorem jest położenie nad Adriatykiem, na terenie tak ważnej dla Chorwacji krainy, jaką jest Środkowa Dalmacja. Makarska z jednej strony przyciąga pięknymi zatokami i plażami, z drugiej – górskim masywem Biokovo, chętnie odwiedzanym przez osoby preferujące aktywny wypoczynek. Takie położenie samo w sobie jest wielkim walorem. Makarska może się też pochwalić bliskością autostrad, zatem dla wielu turystów jest świetnym punktem wypadowym na teren Dalmacji.

Makarska i jej dzieje

Ten chorwacki kurort kojarzony jest przede wszystkim z turystyką i nowoczesnymi ośrodkami wypoczynkowymi, warto jednak przypomnieć o jego przeszłości. Makarska powstała jako rzymska osada, którą w VI wieku podbili Goci. W swych dziejach miasto dość często zmieniało przynależność państwową. Ważny wpływ na jego charakter miała długa rywalizacja o Dalmację, toczona między Wenecją a Turcją. Szczególnym okresem w dziejach kurortu okazał się wiek XIX i czasy Austro-Węgier. Pod rządami Habsburgów, Makarska zaczęła się dynamicznie rozwijać. Dzięki temu już w początkach XX wieku była popularnym letniskiem. Dziś turystyka zajmuje na jej terenie bardzo ważną rolę. Co przyciąga tu gości z całej Europy?

Makarska i jej atrakcje. Co koniecznie musisz tu zobaczyć?

Makarska to wakacyjny kurort, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Cenią ją rodziny z dziećmi oraz ci, którzy szukają mocniejszych wrażeń. Co możesz tu robić? Znajdziesz tu zarówno sporo ciekawych pamiątek z czasów świetności miasta, jak i atrakcji, dzięki którym spędzisz czas na dobrej zabawie – zarówno w wodzie, jak i na stałym lądzie.

Makarska i jej zabytki. Co możesz zobaczyć w trakcie historycznego spaceru?

O tym, że Makarska to nie tylko tętniący życiem ośrodek turystyczny, ale i miasto o ciekawej przeszłości, przypominają cenne zabytki. Warto wybrać się na spacer po Starym Mieście, warto odwiedzić port i mieszczące się na jego terenie Muzeum Miejskie. Nie lada gratką będzie dla ciebie również wizyta w Muzeum Muszli, którego siedzibą jest dawny klasztor franciszkański. Zgromadzona tu kolekcja zachwyca, a wśród prezentowanych tu okazów znajdziesz cenne cuda natury.

Miłośników sztuki sakralnej oczaruje z kolei katedra św. Marka. Jeśli lubisz styl barokowy, tej budowli się nie oprzesz. Zachwyca ona zarówno swoją bryłą, jak i wnętrzem. Możesz tu zobaczyć m.in. ołtarz główny, utrzymany w weneckim stylu, oraz relikwie św. Klemensa – patrona miasta. To perełka architektury, z której tutejsza starówka może być dumna.

Półwysep św. Piotra

Jeśli lubisz spacery w pięknej scenerii, Makarska oczaruje cię Półwyspem św. Piotra. Na jego terenie znajduje się niewielki kościółek św Piotra oraz latarnia morska, którą zbudowano w XIX wieku. Sam półwysep kusi sosnowymi lasami i widokami, które możesz podziwiać podczas wypoczynku na jego terenie.

Makarska dla miłośników sportów wodnych

Piękne wybrzeże i rajskie plaże pomogły miejscowej turystyce się rozwinąć i do dziś są najcenniejszym skarbem Makarskiej. Kusi żwirowa plaża miejska oraz pobliska plaża dla nudystów, kusi też kamienista plaża Cvitačka, nieco oddalona od centrum miasta. Każda z nich świetnie sprawdza się jako miejsce wypoczynku nad wodą i pozwala nacieszyć się pięknymi widokami.

Makarska sprzyja też tym osobom, które chcą się skupić na uprawianiu sportów wodnych. Windsurfing, nurkowanie czy narty wodne – oto wybrane dyscypliny, na które możesz postawić w tej miejscowości.

Co jeszcze warto zobaczyć w Makarskiej?

Makarska to również takie atrakcje, jak:

  • port, przy którym działa targ rybny;
  • nadmorska promenada;
  • obserwatorium astronomiczne;
  • galeria sztuki New World Lover.

Góry Biokovo – raj dla aktywnych

Wolisz górskie wędrówki? Pobliskie góry Biokovo to świetne miejsce dla piechurów i rowerzystów. Najwyższe góry Dalmacji przyciągają szlakami pieszymi oraz punktami widokowymi. Gdzie warto się wybrać? Na szczyty Vošac i Sveti Jure (1762 m n.p.m), z których roztaczają się wspaniałe panoramy. Nie lada gratką może się okazać również wizyta na Skywalk Biokovo – szklanym tarasie widokowym, zbudowanym na przełęczy Ravna Vlaška. Taras wystaje znad klifu, dzięki czemu możesz z niego podziwiać unikalne panoramy.

Wycieczki po tym górskim terenie są też wspaniałą przygodą dla miłośników natury. Utworzony tu park przyrodniczy przyciąga swoją szatą roślinną, którą możesz poznawać również w ogrodzie botanicznym w pobliżu wioski Kotišine. Biokovo to miejsce znane z ponad 1500 gatunków roślin, zatem botanicy nie mogą tu narzekać na nutę. Bogaty jest też świat zwierząt, przy czym najlepiej reprezentowane są ptaki. Wszystko to, w połączeniu z pięknymi widokami, wzbudza zachwyt i sprawia, że masyw ten może skutecznie konkurować z najpiękniejszymi plażami Makarskiej.

Riwiera Makarska i jej letniska. Gdzie jeszcze odpoczniesz?

Makarska to serce Makarskiej Riwiery, jednak i w jej pobliżu czeka na ciebie wiele atrakcyjnych miejscowości. Do tych najpiękniejszych zaliczają się:

  • Baška Voda – osada, która rozwinęła się przy źródle z wodą pitną. Dziś kojarzona jest z relaksem na plaży i takimi zabytkami, jak kościół Św. Nikoli;
  • Brela – nadmorska osada, która przyciąga turystów pięknymi plażami;
  • Tucepi – kameralne letnisko, znane z zabytkowego kościółka św Jana oraz obronnych wież;
  • Podgora – jeden z ważniejszych kurortów na terenie Riwiery, znany z malowniczego portu rybackiego oraz uroczystych obchodów dnia św. Vicenca.

Z Makarskiej możesz się też wybrać na pobliską wyspę Brač, której dumą jest Zlatni Rat. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem, warto zatem odwiedzić ją podczas pobytu w Chorwacji. Z Makarskiej możesz się też wybrać na wsypę Korčula, na której warto odwiedzić miasto Korcula (nie bez powodu nazywane Małym Dubrownikiem).

Makarska – informacje praktyczne

Cenisz sobie śródziemnomorskie atrakcje, a Makarska wydaje ci się wymarzonym miejscem na wakacje w Chorwacji? Zobacz, w jaki sposób możesz dotrzeć na jej teren. Możesz postawić na własny samochód lub autokar, możesz wykorzystać też tanie loty. Najbliższym potem lotniczym jest Split, z którego do znanej z pięknych plaż Makarskiej dostaniesz się lokalnymi autobusami.

Makarska oraz otaczająca ją riwiera to skarb, dzięki któremu Chorwacja stała się turystyczną potęgą. Jeśli zdecydujesz się na wypoczynek w tym miejscu, przeżyjesz wspaniałą przygodę i skutecznie odpoczniesz. Plaża? Sporty wodne? A może górskie wędrówki? W rejonie Makarskiej nie musisz wybierać!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *