Huesca to dobre miejsce na wakacyjny odpoczynek w północno-wschodniej Hiszpanii. W mieście można poczuć klimat starego miasta, które przeżyło interesującą i długą historię. Można też ją lepiej poznać i zrozumieć dzięki licznym atrakcjom turystycznym. Które miejsca przyciągają najwięcej odwiedzających?

Huesca to miasto wielu imion. Mało który turysta o tym wie, ale za czasów iberyjskich nazywana Bolskan, podczas rządów Rzymian zmieniona na Osca, natomiast w trakcie panowania Arabów w Hiszpanii przemianowana na Waskah. Nie należy do najpopularniejszych miejscowości wybieranych na wakacyjną bazę i nie najłatwiej znaleźć o niej informacje w przewodnikach turystycznych, ale mimo to warto bliżej przyjrzeć się nie tylko aragońskiemu regionowi, ale i samemu miastu.

Huesca – historia i język

W czasach rzymskich miasto wybijało swoją monetę oraz stanowiło siedzibę niezwykle prestiżowej szkoły założonej przez Sertoriusa w celu kształcenia młodych Iberyjczków w obyczajach. Pod koniec VII wieku miasto zostało podbite przez Arabów i przemianowano je na Waskah. W 1096 miasto przejął Piotr I Aragoński. Natomiast w 1354 król Piotr IV z Aragonii otworzył Uniwersytet Huesca. Z początku uczelnia posiadała wydział teologiczny, ale później sukcesywnie się rozrastała, ale niestety pod koniec XVI wieku została przyćmiona przez Uniwersytet w Saragossie.

W trakcie hiszpańskiej wojny domowej „Front Huesca” stanowił miejsce najcięższych starć między Republikanami a armią Franco. Usidlone przez nacjonalistów miasto było oblężone przez republikanów (wśród nich był pisarz George Orwell), ale nie skapitulowało.

Które atrakcje zwiedzać w Huesce?

Miasto ma wiele fantastycznych miejsc do zaoferowania odwiedzającym je turystom, oto kilka z najpopularniejszych zabytków:

Muzeum miasta Huesca

Znajduje się w starym budynku uniwersytetu. Znany „Dzwon Huesca” umieszczony jest w jednym z jego przepastnych podziemi. Legenda głosi, że został zbudowany z głów buntowników straconych przez króla Ramiro II z Aragonii.

Katedra miasta Huesca – Catedral de la Transfiguración del Señor

Niezwykła świątynia w gotyckim stylu, wybudowana przez króla Jakuba I Aragońskiego. Jej powstanie datuje się na 1273 r., powstała na ruinach dawnego meczetu. Prace trwały dosyć długo, bowiem aż do XV wieku, niemniej jednak wysiłek się opłacił, bo aktualnie to jedna z najlepszych budowli architektonicznych w północnej części Hiszpanii. Drzwi z XIV wieku charakteryzują płaskorzeźby z wizerunkami apostołów. We wnętrzu znajduje się potrójna nawa z kaplicą. Zwieńczeniem jest piękny ołtarz główny z alabastru.

Opactwo San Pedro el Viejo

Powstało w XIII wieku i to najstarszy budynek romański na całym Półwyspie Iberyjskim. Budowla została wzniesiona przez benedyktynów w XII wieku. Jego nazwa „San Pedro el Viejo”, czyli „Święty Piotr Stary” odnosi się do faktu, że klasztor Wizygotów, który im przekazano, pochodził jeszcze sprzed okupacji Maurów.

Kościół św. Wawrzyńca ( Iglesia de San Lorenzo ), zbudowany w XVII i XVIII wieku.

Huesca – sztuka i wystawy

Poza majestatycznymi zabytkami, które zawsze są wymienione we wszystkich przewodnikach, w mieście znajdują się inne interesujące atrakcje, np. Centrum Sztuki i Natury (Centro de Arte y Naturaleza, w skrócie CDAN). Na miejscu można podziwiać przestrzeń, w której sztuka i natura wspaniale współgrają i wzajemnie się uzupełniają. W centrum organizowane są wystawy, instalacje, koncerty z udziałem artystów z całego świata. Wbrew temu co mogłoby się wydawać po tym, krótkim opisie nie jest ty typowe muzeum, dlatego warto się wybrać do tego obiektu na obrzeżach miasta.

Festiwal San Lorenzo, czyli Dzień świętego Wawrzyńca w Huesce

Święty Wawrzyniec urodził się w Huesce. Był diakonem i męczennikiem, który zginął śmiercią męczeńską z rąk Rzymian – został przez nich spalony na ruszcie. Na jego cześć co roku odbywa się największe i najpopularniejsze święto w mieście – fiesta San Lorenzo, czyli dzień świętego Wawrzyńca. Obchody trwają od 9 do 15 sierpnia. W trakcie festiwalu można zauważyć wielu mieszkańców, którzy ubierają się na biało i zielono.

Huesca zlokalizowana jest na północy kraju i czeka na turystów tuż za fasadą dawnych murów obronnych. Nie, wiele osób wie, ale w zabytki Hueski to jedne z najciekawszych w tej części kraju, dlatego warto ją odwiedzić nie tylko w trakcie wycieczki w Pireneje, ale po prostu jako główny punkt wycieczki.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: