Saragossa (hiszp. Zaragoza) to miasto, którego historia sięga okresu przed naszą erą. Miasto miało burzliwą historię, często przechodząc pod panowanie różnych plemion. W 1039 roku zostało stolicą państwa muzułmańskiego. To właśnie w tej miejscowości odbyła się słynna bitwa w 1710 roku, do której doszło w czasie hiszpańskiej wojny sukcesyjnej. Tak bogata historia oznaczać może jedno – mnóstwo mniej lub bardziej zachowanych zabytków. To właśnie z nich słynie Saragossa, która jest częstym celem wycieczek. Miasto, obecnie stolica Aragonii, ma do zaoferowania wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, które podkreślają wyjątkową historię tego miejsca.

Saragossa – miasto zabytków. Sprawdź, co warto zobaczyć!

Miejsc, które zasługują na uwagę turysty, jest w Saragossie bardzo dużo. Zwiedzenie ich wszystkich wymaga czasu, dlatego – jeśli ten jest ograniczony – warto wiedzieć, jakie są najważniejsze punkty turystyczne miasta. Poniżej prezentujemy te, które trzeba zobaczyć, zwiedzając miejscowość znajdującą się w Hiszpanii.

Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar

Barokowa świątynia Matki Bożej na Kolumnie (hiszp. Basílica de Nuestra Señora de El Pilar), bo tak brzmi pełna nazwa tego zabytku, to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto udał się do Saragossy. To perła sztuki barokowej, która zbudowana została na przełomie XVII i XVIII wieku. Jej architektem jest Ventura Rodríguez. Wewnątrz, jak wskazuje sama nazwa, znajduje się figurka Matki Boskiej na Kolumnie. Jest tam ponadto piękny, wykonany z alabastru ołtarz główny, a także renesansowy chór. Bazylika jest miejscem pielgrzymek duchownych z całej Europy, a także ośrodkiem artystycznym skupiającym dzieła pochodzące z różnych epok.

Kościół San Pablo w Saragossie

To najcenniejszy przykład i świadectwo stylu mudéjar w Saragossie. Zabytkowy kościół powstał w celu zastąpienia romańskiej pustelni znanej jako San Blas. Ma on jedną nawę, kaplice pomiędzy przyporami i pięcioboczną absydę. Remonty kościoła miały miejsce w wiekach od XV do XVIII. Wszystkie one wpływały na ostateczny kształt budowli i jej wnętrza. Największą atrakcją kościoła San Pablo jest unikatowa na skalę całego kontynentu ośmioboczna ceglana wieża. Ponadto wrażenie robią zabytkowy ołtarz główny, a także gotycka elewacja znajdująca się od strony północnej.

Kościół Santa Engracia

Kościół jest jedyną pozostałością po klasztorze Jerónimo de Santa Engracia, który funkcjonował w Saragossie. Znajdują się w nich wczesnochrześcijańskie, bezcenne pod względem historycznym, grobowce. Kryptę można od niedawna zwiedzać, gdyż została odrestaurowana, a najstarsze grobowce datowane są na IV wiek. Wrażenie robi również fasada kościoła Santa Engracia, którą wykonano w stylu plateresco z flankowanymi balustradowymi kolumnami.

Muzeum Forum w Caesaraugusta

Po wyjątkowych zabytkach warto się co nieco dowiedzieć o samej historii Saragossy. Muzeum Forum w Caesaraugusta pozwala dowiedzieć się, jak wyglądało życie na tych terenach w czasach panowania Rzymian. Muzeum mieści się w podziemiach placu la Seo. Znajduje się w nim wiele pozostałości archeologicznych starożytnego Forum Romanum – miasta z okresu panowania cesarza Tyberiusza. Wśród atrakcji są pozostałości targu, fasady sklepów, rurociągi i inne. Wzbogaceniem całości jest skrzętnie przygotowana oprawa audiowizualna.

Aragoński Instytut Sztuki i Kultury Współczesnej. Pablo Serrano

Jeden z najsłynniejszych aragońskich artystów, Pablo Serrano, doczekał się wspaniale wyposażonego muzeum. Rzeźbiarz, który tworzył do 1985 roku, pozostawił po sobie setki wspaniałych eksponatów. Postanowiono zebrać najcenniejsze z nich i to właśnie one złożyły się na niezwykłą wystawę, którą podziwiać można podczas wizyty w Saragossie. Znajduje się tam ponad 140 rzeźb i rysunków wykonanych przez Serrano w czasie jego pełnego twórczego zapału życia. Na wystawie są również dzieła Juany Francés, żony artysty.

La Seo – Katedra San Salvador

Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w I wieku p.n.e., ale to, co możemy podziwiać obecnie, to chrześcijańska katedra, którą wzniesiono w XII wieku. Przez kolejne wieki przeszła ona dziesiątki modyfikacji. La Seo to wpływy gotyckie, mudéjar, renesansu i baroku. Właśnie z tego powodu jest zabytkiem tak niezwykłym. Najpóźniej powstała brama główna katedry, która datowana jest na XVIII wiek. Wewnątrz największą atrakcją jest skarbiec, w którym znajdują się słynne arrasy. Będąc w Saragossie, trzeba zobaczyć również:

  • Iglesia de San Pablo;
  • Pawilon EXPO 2008;
  • Palacio de Aljafería;
  • Monumento a Francisco de Goya;
  • La Lonja (la Plaza del Pilar).

Jak zorganizować wycieczkę do Saragossy? Porady turystyczne

Architektura Saragossy to prawdziwa wycieczka po stylach, wpływach i kulturze europejskiej. Coś dla siebie znajdą miłośnicy gotyku, coś renesansu, a jeszcze coś spragnieni poznania historii Aragonii. Wspaniałe budynki, freski, zdobienia – sztukę napotyka się na każdym kroku. W celu poznania wszystkich zabytków, które znajdują się w mieście położonym w środkowym biegu rzeki Ebro, trzeba przygotować się na kilkunastodniowy pobyt. Bo miejsc wartych zainteresowania jest naprawdę dużo, a dotyczą one również sztuki współczesnej i wydarzeń kulturalnych.

Do kogo skierowane są atrakcje Saragossy?

Organizowane są również krótsze wycieczki, na przykład dwudniowe, które pozwalają na zapoznanie się z najciekawszymi miejscami Saragossy. Przede wszystkim z tymi wymienionymi powyżej. Można więc dostosować wyjazd w zależności do potrzeb i możliwości. Na pewno Saragossa – obok Barcelony, Bilbao czy Madrytu – jest jednym z najciekawszych miast w Hiszpanii. Jej atrakcje skierowane są przede wszystkim do miłośników historii chrześcijaństwa i związanych z nim zabytkami.

Odwiedzenie Plaza del Pilar i mostu Puente de Piedra to początek wielkiej przygody z Saragossą. Miastem wyjątkowym i przesyconym historią. Niesamowite budowle, zabytki, place, giełdy i dziedzińce sprawiają, że miejsce to cię zafascynuje. Jego poznanie stanie się celem nadrzędnym, który będziesz mógł łatwo zrealizować. Bo to hiszpańskie miasto przygotowane jest na przyjęcie turystów. Jest w nim sporo ułatwień, jak chociażby komunikacja, które pozwolą ci na zobaczenie najciekawszych miejsc bardzo sprawnie.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: