Wycieczka na Zanzibar. Co kupić na wyspie i przywieźć do domu na pamiątkę?

Marzysz o tym, aby wygrzać się w słońcu na rajskiej wyspie? Poleć na Zanzibar. Co kupić na wyspie, aby zachować piękne wspomnienia z urlopu? Czego nie wolno wywozić poza granice Tanzanii? Przeczytaj krótki poradnik o tym, jak robić zakupy na Zanzibarze.

zanzibar co kupić

Wczasy na Zanzibarze to dla wielu turystów przygoda życia. Wydaje Ci się, że urlop na tej tropikalnej wyspie to tylko nudne plażowanie? Nic podobnego! To także możliwość podziwiania afrykańskiej przyrody, poznania egzotycznej kultury i stylu życia mieszkańców. Chcesz poczuć klimat Czarnego Lądu? Wyjdź poza granice hotelowego dziedzińca i porozmawiaj z miejscowymi. Idź na zakupy na targ. Spróbuj jak smakuje oryginalny cynamon. Powąchaj prawdziwą wanilię i kup bliskim oryginalne pamiątki. Chcesz dowiedzieć się, co warto kupić, a czego lepiej nie kupować? Jak robić zakupy, aby nie przepłacić? Czytaj dalej.

Zanzibar – słońce, plaża i bezmiar oceanu

Wakacje na Zanzibarze to znakomity sposób, aby solidnie wypocząć. Dlaczego właśnie tam? Zamknij oczy i wyobraź sobie kilometry białych plaż i turkusowe fale. W oddali palmy i słomiane parasole, a pod nimi leżaki i bary z orzeźwiającymi drinkami. Czujesz ciepły piasek pod stopami, a na skórze promienie słońca i bryzę znad oceanu. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda raj na ziemi, to wyjazd na Zanzibar będzie znakomitą okazją do tego. To tylko przedsmak tej przygody, bo oprócz plażowania czeka na Ciebie moc innych atrakcji. W tym nurkowanie, obserwacja odpływów, podziwianie rafy koralowej i uprawianie kitesurfingu. Wrażenie na turystach robi niesamowita afrykańska przyroda, zwiedzanie dżungli oraz poznawanie miejscowej tradycji. Jednym ze sposobów na to, aby poczuć afrykańską kulturę, są zakupy na straganach i targach. Brzmi ciekawie, prawda? W takim razie szukaj tanich lotów albo ofert wycieczek w biurach podróży. A wcześniej sprawdź, jak się do takiego wyjazdu przygotować.

 

 

Zobacz też:
Nungwi Beach i okolice. Jakie atrakcje czekają w tej części Zanzibaru?

Podróż na Zanzibar – co kupić i o czym pamiętać przed wylotem na wyspę?

Zastanawiasz się, co warto zabrać na Zanzibar? O czym pamiętać przed podróżą? Oto lista, która ułatwi Ci przygotowania do wyjazdu:

  1. Jeśli nie masz paszportu, złóż wniosek o jego wydanie. Dokument ten musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Oprócz tego potrzebna Ci będzie również wiza turystyczna. Kupisz ją online lub na lotnisku przy przylocie, a kosztuje około 50$.
  2. Sprawdź prognozę pogody na Zanzibarze. Jeśli termin wyjazdu wypada w listopadzie lub w marcu, lepiej przełóż urlop na później. W tym czasie na wyspie trwa pora deszczowa.
  3. Idź do gabinetu medycyny tropikalnej i poproś o szczepienia przeciwko wściekliźnie, durowi brzusznemu, tężcowi i żółtaczce. Zrób sobie też badania okresowe i sprawdź swój stan zdrowia.
  4. Przygotuj się finansowo. Oblicz koszt wyjazdu i zabierze ze sobą pieniądze, najlepiej dolary amerykańskie, które po przylocie wymienisz w kantorze na walutę Zanzibaru, czyli szylingi tanzańskie. Bankomatów jest niewiele, a wiele obiektów nie przyjmuje płatności kartą.
  5. Do walizki spakuj letnią odzież, w tym bikini oraz ubrania zakrywające ramiona i nogi. Miejscowa religia zabrania przebywania w miejscach publicznych w stroju plażowym. Zabierz też klapki do kąpieli i wygodne buty do zwiedzania .Przyda się również kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, a także krem z wysokim filtrem UV. Pamiętaj także o balsamach antybakteryjnych i środkach odstraszających komary, które mogą przenosić pasożyty powodujące malarię.
Zobacz też:
Prison Island, czyli Wyspa Więzienna – Zanzibar bez tajemnic. Wycieczka do sanktuarium żółwi

Jak zorganizować pobyt na Zanzibarze?

Możesz wykupić wycieczkę w biurze podróży, wówczas o nic nie musisz się martwić. Sprawdź tylko, co zawiera oferta i czy przewidziane są dodatkowe koszty. Biuro zorganizuje Ci przelot, zapewni noclegi w hotelu i ustali program zwiedzania. Ten sposób polecany jest zwłaszcza poczatkującym turystom. Druga opcja to organizacja wyjazdu na własną rękę. Z Polski bezpośrednie loty możliwe są tylko przez połączenia czarterowe. Wybierając lot rejsowy, musisz liczyć się z przesiadką w którejś ze stolic europejskich. Możesz wylądować w Tanzanii w Dar es Salaam, a stamtąd lokalnym połączeniem dotrzesz do stolicy Zanzibaru. Bilety na loty kupisz u przewoźników lub za pośrednictwem wyszukiwarki lotów. Noclegi zarezerwuj online na stronach z wyszukiwarką hoteli. Na wyspie możesz przemieszczać się autobusami zwanymi „dala dala”. Niestety, są one przepełnione i nie jeżdżą regularnie. Najczęściej turyści wynajmują auto z wypożyczalni na czas pobytu. Na ulicach obowiązuje ruch lewostronny, a kierowcy powinni mieć wkładkę z licencji międzynarodowego prawa jazdy. Warto też mieć gotówkę na wypadek zatrzymania przez policję. Takie atrakcje, jak nurkowanie, rejs na Prison Island czy wyjazd na safari do Tanzanii, można wykupić w miejscowych biurach podróży lub u lokalnych przewodników. Samodzielna wyprawa daje duże możliwości zwiedzania atrakcji, ale też poznania stylu życia mieszkańców, ich kultury i tradycji.

Zobacz też:
Wycieczka na Zanzibar. Zwierzęta na lądzie i w wodzie, plaże i inne atrakcje turystyczne

Kim są mieszkańcy Zanzibaru?

Wyspę zamieszkują przede wszystkim czarnoskóre plemiona Bantu. Ich religią jest przeważnie islam, a rozmawiają w języku suahili, z którego wywodzi się znany zwrot „hakuna matata”, który w tłumaczeniu oznacza „nie martw się, nie smuć”. Swoją wyspę nazywają zaś „Unguja”. Ludzie ci utrzymują się głównie z upraw drzew i krzewów owocowych oraz plantacji przypraw. Coraz częściej stałym źródłem przychodów jest obsługa ruchu turystycznego. Wielu mężczyzn oferuje usługi przewodnickie po Parku Narodowym Jozani, po demonstracyjnych plantacjach przepraw oraz usługi transportowe po wyspie. Niektórzy mają swoje łodzie, którymi przewożą turystów zainteresowanych snorkelingiem na wyspę Pemba, gdzie można zobaczyć rafę koralową czy obserwować delfiny. Wielu mieszkańców zajmuje się wyrabianiem różnych przedmiotów codziennego użytku, które potem sprzedają turystom na straganach jako pamiątki z Zanzibaru.

Zakupy na Zanzibarze – co kupić na pamiątkę wakacji

Najwięcej sklepów znajdziesz w mieście Zanzibar. Handel króluje przede wszystkim na ulicach. Ceny na Zanzibarze z reguły są niższe niż w Polsce, ale zawsze warto się targować. Zarówno handlarze, jak i kelnerzy w barach, chętnie przyjmują napiwki. Uliczne stragany to świetne miejsce na kupno oryginalnych pamiątek. Kramy stoją często blisko plaży w przybrzeżnych miejscowościach, takich jak Jambiani, Paje czy Nungwi. Kupić tam możesz zarówno oryginalną kawę, mango, kokosy, owoce morza, hebanowe figurki zwierząt afrykańskich jak i oryginalne przyprawy, m.in. kardamon, pieprz, cynamon czy goździki. Kobiety sprzedają ręcznie robioną biżuterię oraz kolorowe chusty, tuniki i ozdoby do włosów. Pełno jest także różnego rodzaju masek afrykańskich, naczyń i przedmiotów dekoracyjnych.

Zobacz też:
Tumbatu Island – nieznane oblicze Zanzibaru

Czego nie wolno wywozić z Zanzibaru?

Zanzibar jest autonomiczną częścią Tanzanii, a przepisy tego kraju zabraniają wywożenia poza jego granice takich przedmiotów jak: musze, skóry dzikich zwierząt, kość słoniowa i elementy rafy koralowej.

Wiesz już, co robić na Zanzibarze, jak zorganizować wycieczkę i co warto przywieźć do domu. Jeśli więc masz ochotę uciec, choć na kilka dni od europejskiego klimatu i nacieszyć oczy piękną panoramą, to planuj wyjazd i pakuj bagaż. Udanych wakacji!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.