Lleida to jeden z najciekawszych katalońskich zakątków, a w każdym przewodniku turystycznym znajdziesz informacje o starej katedrze oraz innych średniowiecznych i barokowych kościołach. Sama prowincja graniczy z Francją i Księstwem Andory (naturalną granicę stanowią Pireneje). Co ciekawe, jako jedyna w tym autonomicznym obszarze Hiszpanii nie ma dostępu do morza. Co warto zwiedzić w stolicy regionu oraz sąsiadujących miastach? Sprawdź!
Lleida – miasto i prowincja
Najbardziej górzystą częścią Katalonii jest właśnie prowincja Lleida (Lérida). Wszystko to za sprawą pobliskich Pirenejów, gdzie znajduje się kilka szczytów o wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Region ten słynie z bogatej przyrody, dlatego utworzono tam park narodowy Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Na jego terenie wytyczono liczne szlaki turystyczne, skąd rozpościerają się malownicze widoki na skaliste wąwozy i spadziste zbocza. Co interesujące, podczas wędrówki nietrudno natknąć się na kozice, gronostaje czy orły.
Na początku parku znajduje się dolina Vall de Boi. To tam znajduje się wiele romańskich kościołów, a najpiękniejszy z nich mieści się w Taull. San Climent de Taüll pochodzi z XII wieku i znajduje się w nim mnóstwo zabytków sztuki romańskiej.
Lokalna historia
Miasto zaliczane jest do najstarszych w regionie Katalonii. Uważa się, że Lleidę założono w VI wieku p.n.e. Po upadku Rzymu miasto przeszło chwilowo pod władzę Wizygotów, a w VII wieku zdobyli je muzułmanie. Dopiero w 1149 roku Lleida została odbita przez hrabiego Barcelony Rajmunda Berengara IV. Później miejscowość została kilka razy zniszczona w wyniku działań wojennych. Bardzo ważnym wydarzeniem w jej historii było m.in. oblężenie podczas tzw. wojny żeńców 1646 roku. W tym czasie wojska francuskiego hrabiego Harcourt dokonały inwazji na miasto. Maurowie zajmujący Lleidę wybudowali w centrum miasta fortecę zwaną La Suda, która po rekonkwiście i zdobyciu miasta przez katalońskich hrabiów została przerobiona na Zamek Królewski.
Z kolei w XIX wieku w znacznym stopniu przekształcono Lleidę pod kątem urbanistycznym. Zburzono mury miejskie, a następne wytyczono nowe ulice i wreszcie doprowadzono tam połączenie kolejowe. Przemysłowo region rozwinął się w XX wieku. Ponownie otwarto tu również uniwersytet, który przez trzy wieki pozostawał nieczynny,
Co warto zobaczyć w tym katalońskim mieście? Zabytki architektury
Poza bardzo reprezentacyjnymi ulicami handlowymi na terenie miasta położone są dwie bardzo ciekawe świątynie:
- Catedral de la Seu Vella, zwana również starą katedrą;
- Catedral Nueva, inaczej nowa katedra.
Pierwsza z nich to późnoromański obiekt z XIII wieku trójnawowy, na planie krzyża. Na jej planie znajduje się jednak także wieża zapowiadająca już styl gotycki. Co ciekawe, na początku XVIII wieku, a dokładnie w 1707 roku miejsce to pełniło funkcję militarną, ponieważ stworzono tam bazę wojskową. Uwagę zwraca tamtejszy dziedziniec, fantazyjny pod względem architektonicznym. W pobliżu tej katedry znajdują się pozostałości arabskiej twierdzy o nazwie La Suda. Lleida często poddawana jest rozmaitych reformom lub przekształceniom.
Nowa katedra została zbudowana w stylu barokowym i stanowić miała symbol panowania rodu Burbonów. Niestety w trakcie II wojny domowej jej spalenia dokonali anarchiści. Potem kilka razy ją odbudowano.
Inne świątynie i obiekty godne uwagi
W dolinie Vall de Boí powstało jeszcze kilka innych kościołów prezentujących ten okres architektury, m.in. Iglesia de Santa Eulalia w Erill-la-Vall, a także świątynie w Durro i Boi. Warto wiedzieć, że wspomniane budynki zostały umieszczone na światowej liście UNESCO pod wspólną nazwą „katalońskie kościoły romańskie doliny Boi”.
Równolegle do rzeki Segre rozciąga się pas targowiska, który swój początek ma na Placu Katedralnym i biegnie w kierunku północno-wschodnim. Palau de la Paeria to świątynia z XIII wieku, w której obecnie zaaranżowano siedzibę władz miasta, kryje również inne zakamarki. W jej podziemiach z kolei urządzono muzeum historyczne. Z kolei bardziej współczesnym obiektem tego rodzaju jest miejskie muzeum sztuki otwarte w 2007 roku – Museu de Lleida Diocesà i Comarcal. Warto zwiedzić także pozostałości Castell de Garden z XII wieku. Był to niegdyś zamek należący do zakonu templariuszy, a jednocześnie jeden z ich najważniejszych ośrodków. Możesz tam podziwiać przykłady ogrodowej sztuki angielskiej, francuskiej czy hiszpańskiej.
W pobliżu Nowej Katedry znaleźć można też:
- Stary Szpital Matki Boskiej;
- romański Pałac Paerii;
- XII-wieczny zamek Gardeny.
Lleida i miejsca do aktywnego wypoczynku
Z racji bliskości Pirenejów panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa czy snowboardingu. Położone są tutaj słynne ośrodki sportów zimowych, m.in.:
- Baqueira Beret;
- Boí Taüll;
- Espot Esqui;
- Port Ainé.
Prawdziwą gratką dla turystów jest w tamtym rejonie dolina Val d’Aran. Organizuje się tu konne kuligi, zaprzęgi, a także przejażdżki śnieżnymi skuterami. Poza sezonem zimowym możesz skorzystać tu z okazji do wybrania się na kajaki czy wspinaczkę skałkową. Miłośnicy wędkowania znajdą tam znakomite zakątki do uprawiania swojego hobby.
Lokalna kuchnia
Jak każdy hiszpański region, również Lleida ma swoje charakterystyczne smaki, których możesz spróbować w tutejszych lokalach. Z pewnością spotkasz się tu z takimi nazwami, jak:
- escalivada – rodzaj gulaszu;
- catxipanda – flaczki;
- tarty faszerowane warzywami, głównie szpinakiem.
Dużą popularnością cieszą się tu również ślimaki przyrządzane na różne sposoby. Nieopodal produkuje się lokalną oliwę, a także wina Costers del Segre.
Lleida to nazwa prowincji, a jednocześnie miejscowości znajdującej się na jej terenie w hiszpańskiej Katalonii. Jej dogodne położenie geograficzne zachęca do odpoczynku miłośników piaszczystych plaż, ale przede wszystkim tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń. Nie będą się tu również nudzić historycy oraz archeologowie. W wielu miejscach zachowały się pozostałości po czasach starożytnych i średniowiecznych, kiedy miasto przeżywało swój największy rozkwit. Poznaj Lleidę z przewodnikiem lub na własną rękę!
Fot. ilustracyjne: Jorge Franganillo via Wikipedia, CC BY 2.0
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety