Lleida – miasto i najwyżej położona prowincja w Katalonii. Poznaj tamtejszą przyrodę i zabytki!

Lleida to stolica hiszpańskiej prowincji o tej samej nazwie. Miasto znajduje się na drodze z Barcelony w głąb Półwyspu Iberyjskiego i jest położone tuż nad rzeką Segre. Poznaj bogactwo zabytków prowincji Lleida i urok jej przyrody!

lleida

Lleida to jeden z najciekawszych katalońskich zakątków, a w każdym przewodniku turystycznym znajdziesz informacje o starej katedrze oraz innych średniowiecznych i barokowych kościołach. Sama prowincja graniczy z Francją i Księstwem Andory (naturalną granicę stanowią Pireneje). Co ciekawe, jako jedyna w tym autonomicznym obszarze Hiszpanii nie ma dostępu do morza. Co warto zwiedzić w stolicy regionu oraz sąsiadujących miastach? Sprawdź!

Lleida – miasto i prowincja

Najbardziej górzystą częścią Katalonii jest właśnie prowincja Lleida (Lérida). Wszystko to za sprawą pobliskich Pirenejów, gdzie znajduje się kilka szczytów o wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Region ten słynie z bogatej przyrody, dlatego utworzono tam park narodowy Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Na jego terenie wytyczono liczne szlaki turystyczne, skąd rozpościerają się malownicze widoki na skaliste wąwozy i spadziste zbocza. Co interesujące, podczas wędrówki nietrudno natknąć się na kozice, gronostaje czy orły.

Zobacz też:
Przylądek Salou w pobliżu miasta Tarragona. Dlaczego warto odwiedzić ten region Costa Dorada?

Na początku parku znajduje się dolina Vall de Boi. To tam znajduje się wiele romańskich kościołów, a najpiękniejszy z nich mieści się w Taull. San Climent de Taüll pochodzi z XII wieku i znajduje się w nim mnóstwo zabytków sztuki romańskiej.

Lokalna historia

Miasto zaliczane jest do najstarszych w regionie Katalonii. Uważa się, że Lleidę założono w VI wieku p.n.e. Po upadku Rzymu miasto przeszło chwilowo pod władzę Wizygotów, a w VII wieku zdobyli je muzułmanie. Dopiero w 1149 roku Lleida została odbita przez hrabiego Barcelony Rajmunda Berengara IV. Później miejscowość została kilka razy zniszczona w wyniku działań wojennych. Bardzo ważnym wydarzeniem w jej historii było m.in. oblężenie podczas tzw. wojny żeńców 1646 roku. W tym czasie wojska francuskiego hrabiego Harcourt dokonały inwazji na miasto. Maurowie zajmujący Lleidę wybudowali w centrum miasta fortecę zwaną La Suda, która po rekonkwiście i zdobyciu miasta przez katalońskich hrabiów została przerobiona na Zamek Królewski.

Z kolei w XIX wieku w znacznym stopniu przekształcono Lleidę pod kątem urbanistycznym. Zburzono mury miejskie, a następne wytyczono nowe ulice i wreszcie doprowadzono tam połączenie kolejowe. Przemysłowo region rozwinął się w XX wieku. Ponownie otwarto tu również uniwersytet, który przez trzy wieki pozostawał nieczynny,

Zobacz też:
Blanes, czyli malownicze wybrzeże i ogrody botaniczne nieopodal Barcelony

Co warto zobaczyć w tym katalońskim mieście? Zabytki architektury

Poza bardzo reprezentacyjnymi ulicami handlowymi na terenie miasta położone są dwie bardzo ciekawe świątynie:

 • Catedral de la Seu Vella, zwana również starą katedrą;
 • Catedral Nueva, inaczej nowa katedra.

Pierwsza z nich to późnoromański obiekt z XIII wieku trójnawowy, na planie krzyża. Na jej planie znajduje się jednak także wieża zapowiadająca już styl gotycki. Co ciekawe, na początku XVIII wieku, a dokładnie w 1707 roku miejsce to pełniło funkcję militarną, ponieważ stworzono tam bazę wojskową. Uwagę zwraca tamtejszy dziedziniec, fantazyjny pod względem architektonicznym. W pobliżu tej katedry znajdują się pozostałości arabskiej twierdzy o nazwie La Suda. Lleida często poddawana jest rozmaitych reformom lub przekształceniom.

Nowa katedra została zbudowana w stylu barokowym i stanowić miała symbol panowania rodu Burbonów. Niestety w trakcie II wojny domowej jej spalenia dokonali anarchiści. Potem kilka razy ją odbudowano.

Inne świątynie i obiekty godne uwagi

W dolinie Vall de Boí powstało jeszcze kilka innych kościołów prezentujących ten okres architektury, m.in. Iglesia de Santa Eulalia w Erill-la-Vall, a także świątynie w Durro i Boi. Warto wiedzieć, że wspomniane budynki zostały umieszczone na światowej liście UNESCO pod wspólną nazwą „katalońskie kościoły romańskie doliny Boi”.

Zobacz też:
W zwiedzaniu Katalonii warto uwzględnić Sitges niedaleko Barcelony. Co oferuje ten mały kataloński kurort?

Równolegle do rzeki Segre rozciąga się pas targowiska, który swój początek ma na Placu Katedralnym i biegnie w kierunku północno-wschodnim. Palau de la Paeria to świątynia z XIII wieku, w której obecnie zaaranżowano siedzibę władz miasta, kryje również inne zakamarki. W jej podziemiach z kolei urządzono muzeum historyczne. Z kolei bardziej współczesnym obiektem tego rodzaju jest miejskie muzeum sztuki otwarte w 2007 roku – Museu de Lleida Diocesà i Comarcal. Warto zwiedzić także pozostałości Castell de Garden z XII wieku. Był to niegdyś zamek należący do zakonu templariuszy, a jednocześnie jeden z ich najważniejszych ośrodków. Możesz tam podziwiać przykłady ogrodowej sztuki angielskiej, francuskiej czy hiszpańskiej.

W pobliżu Nowej Katedry znaleźć można też:

 • Stary Szpital Matki Boskiej;
 • romański Pałac Paerii;
 • XII-wieczny zamek Gardeny.

Lleida i miejsca do aktywnego wypoczynku

Z racji bliskości Pirenejów panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa czy snowboardingu. Położone są tutaj słynne ośrodki sportów zimowych, m.in.:

 • Baqueira Beret;
 • Boí Taüll;
 • Espot Esqui;
 • Port Ainé.

Prawdziwą gratką dla turystów jest w tamtym rejonie dolina Val d’Aran. Organizuje się tu konne kuligi, zaprzęgi, a także przejażdżki śnieżnymi skuterami. Poza sezonem zimowym możesz skorzystać tu z okazji do wybrania się na kajaki czy wspinaczkę skałkową. Miłośnicy wędkowania znajdą tam znakomite zakątki do uprawiania swojego hobby.

Zobacz też:
Katalonia dla miłośników sztuki. Figueres – miasto o wielu obliczach

Lokalna kuchnia

Jak każdy hiszpański region, również Lleida ma swoje charakterystyczne smaki, których możesz spróbować w tutejszych lokalach. Z pewnością spotkasz się tu z takimi nazwami, jak:

 • escalivada – rodzaj gulaszu;
 • catxipanda – flaczki;
 • tarty faszerowane warzywami, głównie szpinakiem.

Dużą popularnością cieszą się tu również ślimaki przyrządzane na różne sposoby. Nieopodal produkuje się lokalną oliwę, a także wina Costers del Segre.

Lleida to nazwa prowincji, a jednocześnie miejscowości znajdującej się na jej terenie w hiszpańskiej Katalonii. Jej dogodne położenie geograficzne zachęca do odpoczynku miłośników piaszczystych plaż, ale przede wszystkim tych, którzy szukają mocniejszych wrażeń. Nie będą się tu również nudzić historycy oraz archeologowie. W wielu miejscach zachowały się pozostałości po czasach starożytnych i średniowiecznych, kiedy miasto przeżywało swój największy rozkwit. Poznaj Lleidę z przewodnikiem lub na własną rękę!

Fot. ilustracyjne: Jorge Franganillo via Wikipedia, CC BY 2.0


Zobacz też:

Zobacz też:
Jak spędzić czas na Costa Dorada? Plaże i inne atrakcje Złotego Wybrzeża, które warto odkryć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.