Wielkie Muzeum Egipskie – otwarcie turystycznej wizytówki Egiptu coraz bliżej!

Wielkie Muzeum Egipskie powstaje od 2012 roku, a jego otwarcie nastąpi już niebawem. Według zapowiedzi, gmach ma pomieścić ok. 100 tysięcy eksponatów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co będzie można u nim zobaczyć i kiedy dokładnie nastąpi wielkie otwarcie!

wielkie muzeum egipskie

Na otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego czekają rzesze turystów. Wszystko dlatego, że aż 20% z prezentowanych eksponatów nigdy wcześniej nie było pokazane światu. Dodatkowo, budynek ma 24 000 m² powierzchni, co czyni go największym muzeum na świecie.

Wielkie Muzeum Egipskie – położenie i budowa

Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) leży ok. 2km od słynnych piramid w Gizie. Budynek powstaje od 2012r, choć kamień węgielny został położony już w roku 2002r., przez zmarłego prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka. Szacuje się, że jego budowa wyniosła 1 miliard dolarów. Projekt gmachu został wybrany dzięki międzynarodowemu konkursowi, zorganizowanemu pod patronatem UNESCO. Zwycięzcami zostali architekci z Irlandii. Wielkie otwarcie muzeum nastąpi najprawdopodobniej w listopadzie tego roku!

Opis budynku

Gmach to nie tylko powierzchnia wystawiennicza, lecz również atrium czy sporych rozmiarów laboratorium konserwatorskie. Stała powierzchnia muzeum wynosi 24 000 m². Budynek jest otoczony 50 hektarami ogrodów. Dodatkowo, w najbliższej okolicy znajdują się hotele, kawiarnie i restauracje. Zabytki na wystawie będą przedstawione w kolejności chronologicznej: od prehistorii do czasów grecko-rzymskich. Część turystów będzie miała okazję wykupić 4 godzinną wycieczkę, podczas której zobaczą przedpremierowo wystawę oraz laboratoria niedostępne dla zwiedzających. Cena ekskluzywnej wycieczki znacznie przewyższa ceny biletów, gdyż wynosi 250 USD.

Zobacz też:
Świątynia Hatszepsut – budowla sakralna ku czci królowej Egiptu

Największe atrakcje

Wielkie Muzeum Egipskie to obecnie największe na świecie muzeum historii, archeologii i sztuki starożytnego Egiptu. Przedstawiciele władzy twierdzą, iż będzie to jeden z najnowocześniejszych gmachów tego typu, który rocznie będzie przyciągał 8 mln turystów z całego świata. Będzie można zobaczyć tam 100 000 zabytków, z czego 20 000 będzie prezentowane po raz pierwszy w historii! W środku budynku znajdować się będą również sklepy, restauracje, centrum konferencyjne, teatr oraz muzeum dla dzieci.

Tutanchamon

Galeria Tutanchamona jest uważana za prawdziwy klejnot muzeum. W gmachu muzeum zostaną zgromadzone wszystkie skarby słynnego faraona. Pierwszy raz, odkąd grobowiec Tutanchamona został odkryty, 5300 artefaktów ujrzy światło dzienne! Jest wiele spekulacji związanych z datą otwarcia muzeum. Najbardziej prawdopodobną z nich jest ta, mówiąca, że otwarcie będzie miało miejsce w setną rocznicą odkrycia grobu faraona, czyli 4 listopada.

Cheops i Hetepheres I

Kolejnym bezcennym zabytkiem są odrestaurowane łodzie słoneczne faraona Cheopsa oraz grobowiec jego matki – Hetepheres I. Łódź solarna to artefakt odkryty przez badaczy dopiero w 1954 roku. Wcześniej znajdował się w Muzeum Łodzi (lub też Muzeum Barki) w Gizie. Jedna z sekcji Wielkiego Muzeum Egipskiego będzie w pełni poświęcona ich wynalezieniu. W muzeum znajduje się również grobowiec Hetepheres I, który został odkryty przypadkiem w 1925r. niedaleko piramidy Cheopsa. W tamtym czasie był jedynym, nienaruszonym grobem z okresu Starego Państwa.

Zobacz też:
El Quseir – miejscowość wypoczynkowa pełna pięknych raf koralowych

Atrakcje w okolicy

Samo położenie muzeum jest również bardzo korzystne dla turystów. Dzięki temu, że znajduje się ono na krawędzi płaskowyżu pomiędzy Kairem, a piramidami w Gizie, zwiedzający będą mogli również odwiedzić zespół historycznych budowli. Do najważniejszych punktów wycieczki w Gizie należą:

  • piramida Cheopsa – największa z 3 znajdujących się na tym terenie, należy do siedmiu cudów świata
  • piramida Chefrena, czyli druga co do wielkości piramida w Gizie
  • piramida Mykerinosa – najmniejsza z trzech piramid
  • świątynie grobowe faraonów
  • Wielki Sfinks
  • Historyczne oraz współczesne cmentarze
  • Mastaby
  • Kamienne grobowce

Wielkie Muzeum Egipskie – podsumowanie

Muzeum zostanie otwarte najprawdopodobniej jesienią tego roku. Data otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego była już kilkakrotnie zmieniana. Jednak nie ma w tym nic dziwnego – przewiezienie niektórych pojedynczych eksponatów było skomplikowane i trwało nawet 48h. Zwiedzający będą mogli podziwiać aż 100 000 eksponatów, a ok. 20% z nich zostanie przedstawiona po raz pierwszy w historii! Wielkie Muzeum Egipskie ma być największym i najnowocześniejszym budynkiem tego typu, co uczyni z niego turystyczną i kulturalną wizytówkę kraju. Zdecydowanie warto się tam wybrać z całą rodziną!

Zobacz też:
Karnak – kompleks świątyń Amona-Re w Egipcie. Co trzeba wiedzieć o świątyniach w Karnaku?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.