Wielkie Muzeum Egipskie – otwarcie turystycznej wizytówki Egiptu coraz bliżej!

Wielkie Muzeum Egipskie powstaje od 2012 roku, a jego otwarcie nastąpi już niebawem. Według zapowiedzi, gmach ma pomieścić ok. 100 tysięcy eksponatów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co będzie można u nim zobaczyć i kiedy dokładnie nastąpi wielkie otwarcie!

wielkie muzeum egipskie
Ocena

Na otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego czekają rzesze turystów. Wszystko dlatego, że aż 20% z prezentowanych eksponatów nigdy wcześniej nie było pokazane światu. Dodatkowo, budynek ma 24 000 m² powierzchni, co czyni go największym muzeum na świecie.

Wielkie Muzeum Egipskie – położenie i budowa

Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) leży ok. 2km od słynnych piramid w Gizie. Budynek powstaje od 2012r, choć kamień węgielny został położony już w roku 2002r., przez zmarłego prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka. Szacuje się, że jego budowa wyniosła 1 miliard dolarów. Projekt gmachu został wybrany dzięki międzynarodowemu konkursowi, zorganizowanemu pod patronatem UNESCO. Zwycięzcami zostali architekci z Irlandii. Wielkie otwarcie muzeum nastąpi najprawdopodobniej w listopadzie tego roku!

Opis budynku

Gmach to nie tylko powierzchnia wystawiennicza, lecz również atrium czy sporych rozmiarów laboratorium konserwatorskie. Stała powierzchnia muzeum wynosi 24 000 m². Budynek jest otoczony 50 hektarami ogrodów. Dodatkowo, w najbliższej okolicy znajdują się hotele, kawiarnie i restauracje. Zabytki na wystawie będą przedstawione w kolejności chronologicznej: od prehistorii do czasów grecko-rzymskich. Część turystów będzie miała okazję wykupić 4 godzinną wycieczkę, podczas której zobaczą przedpremierowo wystawę oraz laboratoria niedostępne dla zwiedzających. Cena ekskluzywnej wycieczki znacznie przewyższa ceny biletów, gdyż wynosi 250 USD.

Największe atrakcje

Wielkie Muzeum Egipskie to obecnie największe na świecie muzeum historii, archeologii i sztuki starożytnego Egiptu. Przedstawiciele władzy twierdzą, iż będzie to jeden z najnowocześniejszych gmachów tego typu, który rocznie będzie przyciągał 8 mln turystów z całego świata. Będzie można zobaczyć tam 100 000 zabytków, z czego 20 000 będzie prezentowane po raz pierwszy w historii! W środku budynku znajdować się będą również sklepy, restauracje, centrum konferencyjne, teatr oraz muzeum dla dzieci.

Tutanchamon

Galeria Tutanchamona jest uważana za prawdziwy klejnot muzeum. W gmachu muzeum zostaną zgromadzone wszystkie skarby słynnego faraona. Pierwszy raz, odkąd grobowiec Tutanchamona został odkryty, 5300 artefaktów ujrzy światło dzienne! Jest wiele spekulacji związanych z datą otwarcia muzeum. Najbardziej prawdopodobną z nich jest ta, mówiąca, że otwarcie będzie miało miejsce w setną rocznicą odkrycia grobu faraona, czyli 4 listopada.

Cheops i Hetepheres I

Kolejnym bezcennym zabytkiem są odrestaurowane łodzie słoneczne faraona Cheopsa oraz grobowiec jego matki – Hetepheres I. Łódź solarna to artefakt odkryty przez badaczy dopiero w 1954 roku. Wcześniej znajdował się w Muzeum Łodzi (lub też Muzeum Barki) w Gizie. Jedna z sekcji Wielkiego Muzeum Egipskiego będzie w pełni poświęcona ich wynalezieniu. W muzeum znajduje się również grobowiec Hetepheres I, który został odkryty przypadkiem w 1925r. niedaleko piramidy Cheopsa. W tamtym czasie był jedynym, nienaruszonym grobem z okresu Starego Państwa.

Atrakcje w okolicy

Samo położenie muzeum jest również bardzo korzystne dla turystów. Dzięki temu, że znajduje się ono na krawędzi płaskowyżu pomiędzy Kairem, a piramidami w Gizie, zwiedzający będą mogli również odwiedzić zespół historycznych budowli. Do najważniejszych punktów wycieczki w Gizie należą:

  • piramida Cheopsa – największa z 3 znajdujących się na tym terenie, należy do siedmiu cudów świata
  • piramida Chefrena, czyli druga co do wielkości piramida w Gizie
  • piramida Mykerinosa – najmniejsza z trzech piramid
  • świątynie grobowe faraonów
  • Wielki Sfinks
  • Historyczne oraz współczesne cmentarze
  • Mastaby
  • Kamienne grobowce

Wielkie Muzeum Egipskie – podsumowanie

Muzeum zostanie otwarte najprawdopodobniej jesienią tego roku. Data otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego była już kilkakrotnie zmieniana. Jednak nie ma w tym nic dziwnego – przewiezienie niektórych pojedynczych eksponatów było skomplikowane i trwało nawet 48h. Zwiedzający będą mogli podziwiać aż 100 000 eksponatów, a ok. 20% z nich zostanie przedstawiona po raz pierwszy w historii! Wielkie Muzeum Egipskie ma być największym i najnowocześniejszym budynkiem tego typu, co uczyni z niego turystyczną i kulturalną wizytówkę kraju. Zdecydowanie warto się tam wybrać z całą rodziną!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *