Korcula – dalmatyńska wyspa pełna skarbów. Co warto zobaczyć w tej części Chorwacji?

Korcula to jedna z najchętniej odwiedzanych przez letników Wysp Dalmatyńskich. Jakie czynniki zadecydowały o jej popularności? Sprawdzamy!

korcula
Ocena

Korčula to piękne plaże i cenne zabytki, którym nie można się oprzeć. To również malownicze zakątki oraz atmosfera, dzięki której na wyspie tej odpoczniesz od codziennych problemów. Różnorodne atrakcje sprawiają, że każdy gość znajdzie tu dla siebie coś ciekawego, a pobyt na Korculi na długo pozostanie w jego pamięci. Chcesz lepiej poznać ten skrawek Chorwacji? Zapoznaj się z najważniejszymi wiadomościami na jego temat.

Korcula i jej położenie geograficzne

Wielkim walorem Korčuli jest jej położenie na mapie Chorwacji. Korcula należy do Wysp Dalmatyńskich, które od lat są chętnie wybieranym kierunkiem wakacyjnych wypraw. Otoczona wodami Adriatyku, Korcula przyciąga znacznymi rozmiarami, niepowtarzalnym klimatem oraz piękną linią brzegową. Cennym skarbem wyspy są sosnowe lasy, porastające aż 60% powierzchni wyspy, oraz łagodny klimat, dzięki czemu pobyt na jej terenie wyjdzie ci na zdrowie. Bliskość Półwyspu Pelješac, Lastovo oraz wyspy Hvar, dobre zagospodarowanie oraz różnorodność atrakcji – oto kolejne czynniki, które mają świetny wpływ na rozwój turystyki w tym miejscu. A jak spędzisz tu wolny czas?

Korcula i jej atrakcje. Co warto zobaczyć?

Jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje na Korculi, na nudę nie będziesz narzekać. Czekają tu modne kurorty, dzięki którym Dalmacja jest turystycznym rajem, oraz zabytkowe miasteczka, cieszące się wielkim zainteresowaniem wśród turystów-historyków.

Miasto Korčula – tam, gdzie mieszkał podróżnik Marco Polo

Zwiedzanie wyspy nie może się obejść bez wizyty w wyspiarskiej stolicy – mieście Korcula. To jeden z ciekawszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Chorwacja. Dlaczego warto zatrzymać się tu na dłużej?

Mały Dubrownik to urocza starówka, interesujący układ urbanistyczny oraz gęsta sieć brukowanych uliczek, które swym układem przypominają szkielet ryby. To ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu stare miasto było chronione zarówno przed upałami, jak i przeciągami.

Choć nie wiadomo, czy Marco Polo faktycznie pochodził z tej wyspy, jego domniemany dom jest turystyczną wizytówką Korculi. Podróżnik, który jako pierwszy Europejczyk dotarł do Chin, stał się jednak najważniejszym bohaterem wyspy i magnesem przyciągającym turystów na jej teren. Dom, z którym jest kojarzony Marco Polo, służy obecnie jako placówka muzealna. Zgromadzono w niej sporo obrazów o tematyce podróżniczej, map oraz opisów wypraw słynnego mieszkańca Korculi.

Korcula jest miastem mogącym się pochwalić dobrze zachowanymi murami obronnymi oraz cennym zabytkiem sakralnym. Jest nim katedra św. Marka, do której warto zajrzeć. Budowla ta powstała w XIV-XVI stuleciu na fundamentach XIII-wiecznej świątyni. W jej wnętrzu zobaczysz obrazy św. Marka oraz patronów wyspy: św. Bartłomieja oraz św. Hieronima. Ich twórcą był wenecki artysta, Tintorett, którego artystyczny dorobek warto lepiej poznać.

Podczas zwiedzania miasta nie możesz pominąć Fortecy św. Błażeja, znanej też jako Fort Wellington. Spacer w jej rejonie będzie z jednej strony wspaniałą lekcją historii, z drugiej wyśmienitą okazją do nacieszenia się pięknymi, wyspiarskimi krajobrazami. Rezydencja rodziny Arneri, utrzymana w stylu gotycku weneckiego, oraz XVI-wieczny pałac, będący obecnie siedzibą Muzeum Miejskiego to kolejne atrakcje miasta, które już dawno podbiło serca turystów.

Vela Luka – kameralna miejscowość i jej atrakcje

Vela Luka to miejsce idealne dla tych, którzy chcą spędzić wakacje nad morzem i nacieszyć się spokojem. Swego czasu Velka Luka była ważnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego. Dziś na jej terenie dominuje turystyka, co nie powinno dziwić. Kameralny charakter tego letniska nie oznacza jednak, że turystom wypoczywającym na jego terenie grozi nuda. Wręcz przeciwnie. Dumą tej miejscowości jest jaskinia Vela Spila, znana jako jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Chorwacji. Integralną częścią miasta jest uzdrowisko Kalos, cenione przez osoby zmagające się z chorobami reumatycznymi.

Co jeszcze warto zobaczyć w tej części wyspy? Kusi centrum kultury z ciekawą ekspozycją archeologiczną oraz Galeria Anke Prizmić-Sege, chętnie odwiedzana przez miłośników malarstwa oraz rzeźby. Na uwagę zasługuje również miejscowy kościół parafialny z XIX wieku, znany z ciekawych stacji Drogi Krzyżowej.

Blato

To miasto może się pochwalić zabytkowym kościołem Wszystkich Świętych z kaplicą męczennicy św. Vincency oraz kościołem św. Kuzmy i Damiana, pochodzącym z VI wieku. Godnym polecenia miejscem jest też rezydencja Ameri, obecnie służąca jako siedziba muzeum. Jeśli zdecydujesz się do niego zajrzeć, zobaczysz ciekawe zbiory archeologiczne i etnograficzne, dzięki którym lepiej poznasz dzieje wyspy Korćula.

Lumbarda – dla tych, którzy cenią klimat rybackich osad

Lumbarda to niewielka miejscowość, która przyciąga klimatem typowym dla rybackich osad. Leży ona we wschodniej części wyspy Korčula, w miejscu, gdzie malownicze plaże kontrastują z licznymi wzgórzami. Osada ta kusi miłośników historii, na których czekają tu m.in. pozostałości domów z czasów rzymskich oraz młodsze zabytki. To piękne kościoły, zbudowane w XIII wieku, oraz prastare rezydencje letniskowe, wznoszone dla biskupów odwiedzających wybrzeże z myślą o odpoczynku.

Smokvica – raj dla miłośników aktywnego wypoczynku

Smokovica znana jest jako miejsce, w którym krzyżują się ze sobą liczne trasy rowerowe oraz piesze. Ta miejscowość przyciąga osoby, dla których Chorwacja to coś więcej, niż plaże i sporty wodne. Jak spędzisz tu wolny czas? Na spacerach po okolicznych winnicach oraz na degustacjach trunków, produkowanych w rejonie tej miejscowości. A wszystko to w przepięknej scenerii, której tak trudno jest się oprzeć.

Korcula i jej najpiękniejsze plaże

Korcula to raj dla tych, którym marzy się relaks na piaszczystych lub żwirowych plażach. Wśród tych, które cieszą się dużym uznaniem letników, znajdują się:

  • Puntin – żwirowa plaża, znana z pięknych widoków i położenia w bezpośrednim sąsiedztwie historycznej części miasta Korcula;
  • Pupnatska Luka – jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji;
  • Vela i Mala Vrbovica – malownicze plaże, mogące się pochwalić położeniem nad spokojną zatoczką;
  • Vela Pržina – piaszczysta plaża, znana z dobrego zagospodarowania.

Wysepka Proizd – czym cię oczaruje?

Pobyt na Korculi możesz połączyć z wycieczką na pobliską wysepkę Priozd. Rejs na jej teren trwa zaledwie 40 minut, jednak wspomnienia związane z wizytą w tym miejscu pozostają w pamięci przez wiele miesięcy. Dlaczego? Bo Prozid jest jedną z najpiękniejszych wysp na Adriatyku, a jej szata roślinna oczaruje każdego.

Wyspa Korcula – informacje praktyczne

Chcesz spędzić wakacje na tej wyspie i zastanawiasz się, jak dostać się na jej teren? To zadanie ułatwią ci promy ze Splitu. Musisz jednak pamiętać, że taka przeprawa trwa około 3 godzin, a promy na Korculę (a dokładniej do portu Vela Luki) odpływają tylko dwa razy dziennie. I choć wyprawa taka wydaje się dość uciążliwa, atrakcje czekające na wyspie zrekompensują ci wszelkie niewygody i trudy podróży. Możesz skorzystać również z promów wypływających z Orebića, dzięki którym dość sprawnie dotrzesz w rejon miasta Korcula.

Na Korculę możesz się też wybrać z rejonu Dubrownika. Z miasta tego często organizowane są wycieczki na pobliskie wyspy, dzięki czemu masz szansę w prosty i przyjemny sposób zapoznać się z ich największymi atrakcjami.

Kiedy warto odwiedzić wyspę? Od czerwca do września panują tu idealne warunki do plażowania. Jeśli zajrzysz na Korčulę w sezonie turystycznym, możesz podziwiać słynny taniec z mieczami. To moreška, której pokazy odbywają się w każdy poniedziałek oraz czwartek.

Wyspa Korčula ma się czym pochwalić, a pobyt na jej terenie stanie się dla ciebie wspaniałą przygodą. Możesz tu zwiedzać zabytkowe miasta, możesz korzystać z relaksu na plaży lub wędrówek wśród malowniczych zatoczek. Ta chorwacka wyspa zachwyca, a wędrówki śladami samego Marco Polo będą dla ciebie nie lada przygodą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *