Wakacje w Orebić – plaża, wino i sport. Czym zaskoczy Cię Półwysep Pelješac?

Orebić to popularne letnisko, które ma wielu zwolenników. Chcesz dołączyć do ich grona? Sprawdź, co warto zobaczyć w tej miejscowości oraz w jej najbliższej okolicy.

orebić
Ocena

Czy warto spędzić wakacje w Orebić? Jeśli kusi się południowa Dalmacja i możliwość wypoczynku na malowniczym wybrzeżu, z pewnością docenisz magię tego miejsca. Piaszczyste plaże, tradycyjna zabudowa i bogata oferta wypoczynku to podstawa w tej części Dalmacji. Czym zaskoczy cię chorwacki kurort?

Orebić i jego miejsce na mapie Chorwacji

Orebic to wakacyjny kurort, który może się pochwalić korzystnym położeniem. Malowniczy półwysep Pejjesac przyciąga, podobnie jak piękna, pełna atrakcji okolica. Czym wyróżnia się tu Dalmacja – region, dzięki któremu Chorwacja stała się jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wypraw?

Półwysep Pelješac i jego turystyczny potencjał

Orebić leży na drugim pod względem wielkości półwyspie Chorwacji. Pelješac liczy sobie około 70 km długości, a jego powierzchnia wynosi 350 km 2. Tu, w niewielkiej odległości od Dubrownika, czekają na turystów malownicze skały, sosnowe lasy oraz sielskie ogrody.

Półwysep ten kusi jednocześnie dość zróżnicowanym charakterem. Z jednej strony czeka na ciebie piękna riwiera oraz małe miasteczka, w których niczym grzyby po deszczu wyrastają wakacyjne kwatery. Dzięki temu możesz cieszyć się odpoczynkiem nad morzem oraz relaksem na plaży. Z drugiej strony ten półwysep to liczne górskie szczyty, wśród których wyróżnia się Sveti Ilija (znany również jako Wężowy Szczyt). Roztacza się z niego wspaniały widok na miasteczko i okolicę, której braku atrakcyjności nie można odmówić.

Orebić w pigułce

Położenie letniska można uznać za wyjątkowo korzystne. Malownicza wyspa Korčula jest z niego doskonale, a prom umożliwia szybkie przedostanie się Orebić do miasta Korcula, nie bez powodu nazywanego Małym Dubrownikiem. Miasteczko Orebić może się pochwalić rozległymi plażami oraz sielską atmosferą, a jego wybrzeże uznawane jest za najpiękniejsze na całym półwyspie. Czym zaskoczy cię miasto, które niegdyś było zamieszkiwane głownie przez morskich kapitanów? Jak się okazuje, jest wiele powodów, dla których warto je odwiedzić.

Atrakcje turystyczne Orebića. Co warto zobaczyć?

Orebić, dawniej znany jako Trstenica, ma się czym pochwalić. Nad miastem góruje dość charakterystyczny szczyt co daje wiele możliwości osobom lubiącym piesze wędrówki. Z góry św Eliasza roztaczają się wspaniałe widoki, warto zatem wybrać się na jego wierzchołek. Możesz też skupić się na kameralnej zabudowie miasteczka oraz na jego najpiękniejszych zakątkach. Chcesz możliwie jak najlepiej wykorzystać czas spędzany w tej miejscowości? Zobacz, z jakiej oferty wypoczynku możesz skorzystać w tej części Chorwacji.

Klasztor Franciszkanów

Zespół klasztorny Franciszkanów jest najważniejszym zabytkiem letniska. Klasztor Matki Bożej Anielskiej powstał w XV wieku. Zbudowany na zboczach góry św. Eliasza, zajmuje do dziś ważne miejsce w panoramie miasteczka. Na terenie tego zespołu klasztornego nuda z pewnością ci nie zagrozi. W miejscu tym warto zwiedzić gotycko-renesansowy kościół z pięknym wnętrzem, w którym znalazły się m.in. marmurowe płaskorzeźby o ogromnej wartości artystycznej. Zobaczysz tu również obrazy żaglowców, które zostały podarowane świątyni przez zaglądających tu marynarzy.

Wielu gości odwiedza klasztor ze względu na obraz Matki Bożej, z którym wiąże się ciekawa opowieść. Dzieło to trafiło do miasteczka w XV wieku w dość nietypowych okolicznościach – zostało wyrzucone przez morze. Dziś zajmuje ważne miejsce w klasztornym muzeum, w którym z dumą prezentowane są liczne wota. Podczas zwiedzania klasztoru franciszkańskiego, warto też zajrzeć na pobliski cmentarz kapitanów. Jego dumą jest mauzoleum rodziny Mimbelli, zachwycające dekoracją rzeźbiarską. To dzieło Ivana Rendicia – rzeźbiarza, który w tej części Chorwacji cieszy się ogromną popularnością.

Muzeum Morskie

O tym, jak ważną rolę w dziejach miasteczka odegrało morze, przypomina miejscowe muzeum, zlokalizowane na terenie wspomnianego już klasztoru. Dlaczego warto zapoznać się z jego ekspozycją? Bo w ciekawy sposób prezentuje ona dzieje miasta oraz żeglarstwa. Dzięki temu wczujesz się w klimat miejscowości, która w XX wieku postawiła na rozwój turystyki, nie zapominając jednocześnie o swej przeszłości.

Co jeszcze możesz zobaczyć w tym miasteczku?

Orebić słynie z kapitańskich domów i pięknych widoków, na tym jednak lista jego atrakcji się nie zamyka. Wiele uroku ma tutejsza promenada, ciągnąca się praktycznie wzdłuż całej miejscowości. Pałac Muzeum Marynarzy, Pałac Sądu oraz Pałac Stowarzyszenia Marynarzy to kolejne budowle, obok których nie możesz przejść obojętnie. Obiekty te są najbardziej znanymi budynkami w mieście, które jeszcze nie tak dawno było ważnym portem morskim. Możesz odwiedzić również okoliczne winnice, w których powstają słynne wina Dingač i Postup.

Orebić dla amatorów sportów wodnych

A jakie opinie o Orebić usłyszysz od tych osób, które wolny czas najchętniej spędzają na uprawianiu sportów wodnych? Miejscowość ta zyskała spore uznanie wśród tych, którzy postawili na nurkowanie, oraz tych, którzy chcą opanować naukę jazdy na nartach wodnych. Możliwości aktywnego wypoczynku jest tu znacznie więcej, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Plaża Trstenica przyciąga też najmłodszych letników, którzy mogą się tu zmierzyć z jazdą na bananie.

Orebić i okolice. Gdzie warto się wybrać?

Jeśli chcesz poznać okolice letniska, możesz skorzystać z wielu możliwości. Wyprawy promowe na Korčulę oraz wyprawy do Dubrownika to najpopularniejsze rozwiązania, jednak nie musisz się do nich ograniczać. Orebić to świetna baza wypadowa na teren Riwiery Makarskiej oraz Ston – miejscowości, którą rozsławiły owoce morza. Możesz też zajrzeć do pobliskiego letniska Viganj, znanego z piaszczystej plaży oraz idealnych warunków do aktywnego wypoczynku. Panują tu idealne warunki do uprawiania surfingu, z którym warto się zmierzyć będąc na półwyspie. Nuda nie zagrozi ci też w Potomje – kolejnym letnisku, dzięki któremu Peljesac może skutecznie konkurować z Istrią.

A może interesują cię zabytki sakralne? Jeśli tak, poświęć nieco uwagi kościołowi Matki Bożej Loretańskiej w pobliskiej miejscowości Kuna Pelješka. To cenny zabytek kultury, mogący się pochwalić charakterystyczną dzwonnicą oraz imponującą kolekcją tabliczek wotywnych. Miłośników sztuki zabytek ten oczaruje z kolei galerią obrazów franciszkanina Ambroza Testena oraz malarza Mato Celestina Medovicia.

Chorwacja zaskakuje swymi kurortami oraz coraz ciekawą ofertą wypoczynku nad Adriatykiem. Orebić jest jedną z wielu miejscowości, na terenie których spędzić niezapomniane wczasy, odpoczniesz od codziennych problemów, a przy okazji zwiedzić najciekawsze zakątki Dalmacji. Jeśli zatem marzą ci się wczasy w Chorwacji, to miasteczko może się dla ciebie okazać atrakcyjnym celem podróży.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *