Kameralna Chorwacja. Czym zaskoczy Cię Hum – najmniejsze miasto świata?

Hum, znane jako najmniejsze miasto świata, może cię zaskoczyć swoją atrakcyjnością. Jak spędzić tu czas? Oto nasze propozycje.

hum
Ocena

Hum, choć jest miastem niewielkim, może się pochwalić licznymi atrakcjami. Jeśli podczas pobytu na Istrii odwiedzisz tę miejscowość, przeżyjesz wyjątkową podróż w czasie. Na czym polega fenomen miasteczka? Wyjaśniamy.

Hum i jego położenie

Wielkim walorem maleńkiego miasta jest jego położenie oraz przeszłość. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Hum i jego miejsce na mapie Chorwacji

Hum leży na terenie Istrii, chętnie odwiedzanej ze względu na piękne plaże i liczne kurorty. Półwysep ten może konkurować z Dalmacją o uwagę turystów, a atrakcyjnych miejsc tu nie brakuje. W ich gronie znajduje się Hum – spokojne miasteczko, leżące w jego północnej części. W krajobrazie dominują wzgórza, a to sprawia, że panuje tu wyjątkowy klimat.

Na czym polega fenomen Hum?

Miasto Hum wyróżnia się spokojem oraz liczbą mieszkańców. Na stałe mieszka tu 30 osób, a tak duża gęstość zaludnienia sprawiła, że postanowiono wpisać miasto do Księgi Rekordów Guinnessa. Fascynująca jest też historia Hum, sięgająca XI wieku. Aż do czasów weneckich było to miasto graniczne, jednak w XVII wieku straciło na znaczeniu. Do dziś znajdziesz tu jednak ślady dawnej świetności i cenne zabytki.

Niewielkie miasto – wielkie atrakcje

Najmniejsze miasto na świecie ma się czym pochwalić. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas pobytu w tym miejscu?

Spacer po Hum

Hum zachwyca kamiennymi domami, które oczarują miłośników tradycyjnej architektury, oraz unikalnymi atrakcjami. Tą najważniejszą jest Aleja Głagolicy, przypominająca o najstarszym znanym piśmie słowiańskim, niegdyś bardzo popularnym w tej części Chorwacji. Dziś spotkasz się z nim przy drodze łączącej Hum z miastem Roc oraz na bramie miejskiej witającej gości wkraczających do najmniejszego na świecie miasta. Repliki tablic zapisanych dawnym językiem to tylko wstęp do tego, co czeka na ciebie za bramą.

O tym, że w mieście istniał niegdyś zamek, przypomina okazała wieża. W Hum zachował się też spory odcinek dawnych fortyfikacji, a mury miejskie wciąż robią wrażenie. A co ze sztuką sakralną? Jest ona godnie reprezentowana przez kościół św. Hieronima. Powstał on w XII wieku i wciąż zachwyca pięknymi freskami. Uwagę przyciąga też kościół Wniebowzięcia NMP, który w panoramie Hum pojawił się dopiero w XIX wieku.

Jeśli chcesz poznać miejscowe obyczaje, zajrzyj tu podczas Dni Hum – wielkiego festynu, podczas którego odbywają się wybory burmistrza. Župana wybiera 11 sędziów, którzy mogą wystawić jednego kandydata (drugi kandydat jest wskazywany przez dotychczasowego burmistrza). Po wyborach odbywa się biesiada, co oznacza kilka godzin dobrej zabawy.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Większość turystów odwiedzających Hum przyjeżdża tu z Puli – gwarnego kurortu oddalonego od Hum o godzinę jazdy. Ponieważ zwiedzanie miasteczka nie zajmuje zbyt wiele czasu, wycieczkę na jego teren możesz połączyć z wizytą w takich miejscach, jak Buzet czy Groznjan. Możesz wybrać się też na Szlak 7 Wodospadów, który oczaruje cię swoją malowniczością.

Hum to fascynujący ośrodek miejski, któremu warto poświęcić swój czas. To jedna z najpiękniejszych miejscowości, z jakimi spotkasz się podczas zwiedzania Istrii. Kameralny charakter miasta, ciekawa historia oraz malownicza okolica sprawią, że wczasy w tej części Chorwacji będą dla ciebie wyjątkowym doświadczeniem.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *