Nie tylko lawenda. Wyspa Hvar i jej największe atrakcje

hvar
Ocena

Hvar to najsłynniejsza wyspa Chorwacji oraz turystyczny raj dla każdego. Dlaczego wczasy na jej terenie są tak popularne? Z jakich atrakcji możesz tu skorzystać?

Chcesz poczuć chorwacki klimat? Marzysz o beztroskich wczasach nad morzem i spacerach w pięknej scenerii? Jeśli tak, Hvar może się dla ciebie okazać idealnym kierunkiem podróży. W jaki sposób możesz spędzić tu wakacje? Sprawdź nasze propozycje.

Wyspa Hvar i jej miejsce na mapie Chorwacji

Wyspy Dalmatyńskie to popularny archipelag kuszący pięknymi plażami i licznymi zatokami. Hvar uchodzi za najpiękniejszą wyspę w tej części Chorwacji, a położenie geograficzne jest jednym z największych walorów wyspy. Zaledwie 7 km od niej znajduje się Półwysep Pelješac, a z kolei słoneczna wyspa Brac leży w odległości 3 km od wybrzeży Hvaru. Bliskość ruchliwych szlaków wodnych oraz śródziemnomorski klimat to kolejne czynniki, które zachęcają do wypoczynku w tym miejscu.

Hvar – największe atrakcje lawendowej wyspy

Hvar kojarzona jest głównie ze słońcem i rozległymi polami lawendy i rozmarynu. Malowniczy krajobraz nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić ten skrawek świata. Gdzie możesz się wybrać?

Z wizytą w mieście Hvar

Najważniejszym miastem na wyspie jest Hvar – ośrodek miejski, który oczaruje każdego. Czym dokładnie zachwyci cię stolica wyspy?

Hvar to jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Chorwacja. Czeka tu i tętniący życiem port, i miejsca idealne do plażowania. Hvar to jednocześnie wspaniała historia, która zaczyna się w XIII wieku, oraz liczne zabytki. Do najcenniejszych pamiątek z czasów świetności miasta zaliczają się XVI-wieczna twierdza oraz pochodzący z tego samego okresu Arsenał. Na miłośników sztuki sakralnej czeka z kolei katedra św. Szczepana, która powstała na przełomie XVI i XVII stulecia.

Pałac Biskupi, zespół klasztorny Franciszkanów oraz letnia willa Hanibala-Lucica-Lucio (autora pierwszego dramatu napisanego w języku chorwackim) – oto kolejne ciekawostki, z jakimi spotkasz się w trakcie spaceru po terenie wyspiarskiej stolicy. W pobliżu miasta znajdują się natomiast Piekielne Wyspy. Ten malowniczy archipelag również zasługuje na uwagę, podobnie jak wybrzeża Zatoki Hvarskiej.

Hvar – najpiękniejsze zabytki na wyspie

Gdzie jeszcze warto się wybrać podczas wakacji na wyspie Hvar? Możliwości jest sporo. Co możesz wybrać?

Koniecznie musisz odwiedzić Stari Grad, czyli najstarsze miasto na wyspie. I tu zachwyca starówka, pełna cennych zabytków. Wśród tych najważniejszych znajduje się zamek Tvrdalj, uznawany za jeden z ciekawszych przykładów renesansowej architektury. W starym mieście przyciąga też barokowy Pałac Biankini, w którym obecnie mieści się Muzeum Nautyki. Gdzie jeszcze warto zajrzeć? Do muzeum, w którym skupiono się na dziejach miasta oraz do dawnego klasztoru dominikanów, obecnie znanego jako muzeum archeologiczne. Ciekawym celem wycieczki będzie też Wzgórze Glavica. To rewelacyjny punkt widokowy, który warto uwzględnić w swych turystycznych planach.

Niewielkie miasteczko Ivan Dolac jest z kolei idealnym miejscem dla tych, których fascynuje śródziemnomorska roślinność i klimat tradycyjnego miasteczka dalmatyńskiego. Wybrzeże, które ma skalisty charakter, piaszczyste plaże, spora ilość słońca oraz rozległe winnice – oto atrakcje, które skutecznie przyciągają. Miejscowość ta znana jest również z pięknych widoków na pobliską wyspę Korcula oraz czystej wody, w której możesz spędzać czas na beztroskiej zabawie.

Wiele uroku ma też Jelsa mogąca się pochwalić atrakcyjną lokalizacją. Miejscowość ta z jednej strony kusi plażami, jednak turyści mogą się z niej wybrać na pobliskie wzniesienia Sveti Nikola oraz Hum. Są to najwyższe szczyty na wyspie, a jednocześnie świetne punkty widokowe. Odwiedź też miasteczko Vrboska, którego dumą są kamienne mostki oraz Muzeum Rybołówstwa. I tu panuje śródziemnomorski klimat, dzięki czemu spędzisz tu czas w przyjemny sposób.

Najpiękniejsze plaże wyspy Hvar

Piękne widoki na Adriatyk i możliwość korzystania z bezpiecznych kąpieli w morzu to podstawa dla wielu osób. Dla nich zaletą wyspy Hvar są malownicze zatoczki i plaże, na których można spędzać czas na dobrej zabawie. Gdzie możesz się wybrać?

Do najpiękniejszych plaż na wyspie Hvar zaliczają się:

  • żwirowa plaża Podstine;
  • Mala Milna;
  • plaża Žukova, idealna dla osób stawiających na spokój i ciszę.

Hvar dla aktywnych

Wypoczynek na wyspie Hvar będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących wypoczywać w aktywny sposób. Nie brak tu ciekawych tras dla miłośników wycieczek rowerowych oraz dla tych, którzy chcą wędrować wśród pól lawendowych. Wyspa przyciąga też amatorów sportów wodnych. Kajaki, żeglowanie, windsurfing – oto przykładowe propozycje dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas na morzu.

Wyspa Hvar – informacje praktyczne

Jak dostaniesz się na lawendową wyspę? To proste. Hvar ze stałym lądem łączy prom, który łączy ze sobą miasta Split i Stari Grad. Możesz też postawić na katamaran, który płynie do miasta Hvar lub do Jelsy. Alternatywą są promowe przeprawy na linii Drvenik – Sućuraj oraz sezonowe połączenia z Włoch.

Spacery wśród lawendowych pól, spokojna atmosfera, malownicze zatoki i cenne zabytki – oto czynniki, dzięki którym Hvar cieszy się tak wielkim powodzeniem. Jeśli postawisz na wypoczynek na tej wyspie, przeżyjesz wspaniałą przygodę i odpoczniesz od codziennych problemów. To raj dla turystów, którzy chcą poczuć klimat Dalmacji i poszerzyć swoją wiedzę na jej temat.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *