Odkryj tajemnice regionu winiarskiego Ribera del Duero. Jakich win musisz tu skosztować?

Wina z Ribera del Duero cieszą się sławą na całym świecie. Chcesz wiedzieć, co je wyróżnia? A może planujesz wizytę w najsłynniejszych hiszpańskich winiarniach? Jeśli tak, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tego niezwykłego regionu.

Ribera del Duero
Ocena

Obszar winiarski będący częścią regionu Castillo y León przyciąga i amatorów dobrych trunków, i tych, którzy spędzają wakacje w Hiszpanii i chcą się zapoznać z jej najciekawszymi punktami. Dolna Duero to takich atrakcji się zalicza. Podróż tutaj to wspaniała przygoda, w której najważniejszą rolę odgrywają uprawy winorośli i miejsca, w których przemieniają się one w cenione na całym świecie trunki. Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem wyprawy do świata wina?

W dolinie rzeki Duero

Duero to piękna rzeka, a jej dolina ceniona jest nie tylko przez amatorów dobrych win. Jednak to winiarnie są turystyczną wizytówką regionu i na nich skupimy się w tym artykule.

Wina hiszpańskie i ich dzieje

Kiedy nad Duero zaczęto produkować wina? Wiadomo, że taką działalność prowadzono tu już w czasach starożytnych. W średniowieczu winnicami zajmowali się cystersi, którzy w połowie XII wieku założyli swój klasztor w Valbuenie del Duero. Zakonnicy sprowadzali tu różne odmiany winogron i w ten sposób przyczynili się do powstania szczepu tempranillo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych szczepów win, zajrzyj także tutaj: https://naszewino.pl/szczepy.

Pomimo tak długiej tradycji, pierwsze prawdziwe winiarnie zaczęły tu powstawać dopiero w XIX stuleciu. Do połowy XX wieku produkcja wina miała marginalne znaczenie dla gospodarki regionu. W 1982 roku apelacja ta została oficjalnie uznana i zyskała status D.O. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział w dziejach regionu, który staje się coraz większym konkurentem dla obszaru Rioja.

Współczesne oblicze Ribera del Duero

Dziś dumą tej części Hiszpanii są profesjonalne winnice i sklepy z winem. Działa tu około 250 winiarni, a powierzchnia terenów przeznaczonych pod uprawę przekracza 13000 ha. Główną rolę odgrywa tu szczep tempranillo (nazywany też tinto fino lub tinta del pais), któremu chłodny i wilgotny klimat doliny wyjątkowo sprzyja. Owoce tego szczepu mają ciemną barwę i grubszą skórkę, a powstające z nich wina zaskakują intensywnością i aromatem. Ceniony jest też szczep garnacha tinta (tinto aragones), wykorzystywany do produkcji win różowych.

Najsłynniejsze wina Ribera del Duero

Jakie alkohole powstają w tej części Hiszpanii? Są to wina czerwone i rosado, cieszące się międzynarodowym uznaniem. W górnym biegu rzeki Duero produkowane są trunki o wyjątkowej nucie zapachowej i smakowej, w której często wyczuwane są lukrecja, kakao lub karmel.

Są one klasyfikowane ze względu na czas dojrzewania:

  • tinto joven – młode wina, które tylko przez kilka miesięcy leżakują w specjalnych zbiornikach;
  • crianza – wino, które przynajmniej przez rok leżakuje w dębowej beczce;
  • reserva – wina leżakujące przynajmniej 3 lata (najpierw w beczce, potem w butelce);
  • gran reserva – kategoria win dojrzewających 60 miesięcy (2 lata w beczce, 3 lata w butelce).

Jak zwiedzać Ribera del Duero?

Jeśli chcesz odkryć magię Ribera del Duero, wybierz się na szlak prowadzący przez prowincje:

To właśnie na ich terenie znajdują się piwnice pełne trunków trzymanych w dębowych beczkach. Dodatkowo obszary te urzekają historyczną atmosferą.

Do najsłynniejszych winnic zaliczane są:

  • Vega Sicilia – winiarnia istniejąca od lat 60. XIX wieku;
  • Protos – winiarnia założona w 1927 roku;
  • Pingus – winiarnia znana z całkowicie naturalnej uprawy winorośli.

Bardzo ważnym punktem jest też Pago de Los Capellanes – winnica założona w miejscu tej prowadzonej przed wiekami przez cystersów. Obecnie uprawiane są tu tempranillo, cabernet sauvignon i merlot – cenione w regionie odmiany winogron, z których powstają wytrawne trunki.

Jak zwiedzać winnice?

Winnice możesz zwiedzać indywidualnie, jeśli jednak wolisz zaoszczędzić sobie problemów z planowaniem przejazdów czy umawianiem się na zwiedzanie, możesz dołączyć do grupy zorganizowanej. Udział w takiej wycieczce pozwoli ci zdobyć wiele cennych informacji na temat hiszpańskiego wina. Jednocześnie możesz odpocząć od codziennych problemów i planowania podróży w tak wyjątkowej scenerii.

Zwiedzanie Ribera del Duero może się dla ciebie okazać wspaniałą przygodą – nawet jeśli nie zaliczasz się do znawców win. Piękne widoki, urocze miasta i miasteczka, a przede wszystkim rewelacyjna atmosfera to najlepsze powody, dla których warto odwiedzić ten skrawek Półwyspu Iberyjskiego.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *