Obszar winiarski będący częścią regionu Castillo y León przyciąga i amatorów dobrych trunków, i tych, którzy spędzają wakacje w Hiszpanii i chcą się zapoznać z jej najciekawszymi punktami. Dolna Duero to takich atrakcji się zalicza. Podróż tutaj to wspaniała przygoda, w której najważniejszą rolę odgrywają uprawy winorośli i miejsca, w których przemieniają się one w cenione na całym świecie trunki. Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem wyprawy do świata wina?
W dolinie rzeki Duero
Duero to piękna rzeka, a jej dolina ceniona jest nie tylko przez amatorów dobrych win. Jednak to winiarnie są turystyczną wizytówką regionu i na nich skupimy się w tym artykule.
Wina hiszpańskie i ich dzieje
Kiedy nad Duero zaczęto produkować wina? Wiadomo, że taką działalność prowadzono tu już w czasach starożytnych. W średniowieczu winnicami zajmowali się cystersi, którzy w połowie XII wieku założyli swój klasztor w Valbuenie del Duero. Zakonnicy sprowadzali tu różne odmiany winogron i w ten sposób przyczynili się do powstania szczepu tempranillo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych szczepów win, zajrzyj także tutaj: https://naszewino.pl/szczepy.
Pomimo tak długiej tradycji, pierwsze prawdziwe winiarnie zaczęły tu powstawać dopiero w XIX stuleciu. Do połowy XX wieku produkcja wina miała marginalne znaczenie dla gospodarki regionu. W 1982 roku apelacja ta została oficjalnie uznana i zyskała status D.O. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział w dziejach regionu, który staje się coraz większym konkurentem dla obszaru Rioja.
Współczesne oblicze Ribera del Duero
Dziś dumą tej części Hiszpanii są profesjonalne winnice i sklepy z winem. Działa tu około 250 winiarni, a powierzchnia terenów przeznaczonych pod uprawę przekracza 13000 ha. Główną rolę odgrywa tu szczep tempranillo (nazywany też tinto fino lub tinta del pais), któremu chłodny i wilgotny klimat doliny wyjątkowo sprzyja. Owoce tego szczepu mają ciemną barwę i grubszą skórkę, a powstające z nich wina zaskakują intensywnością i aromatem. Ceniony jest też szczep garnacha tinta (tinto aragones), wykorzystywany do produkcji win różowych.
Najsłynniejsze wina Ribera del Duero
Jakie alkohole powstają w tej części Hiszpanii? Są to wina czerwone i rosado, cieszące się międzynarodowym uznaniem. W górnym biegu rzeki Duero produkowane są trunki o wyjątkowej nucie zapachowej i smakowej, w której często wyczuwane są lukrecja, kakao lub karmel.
Są one klasyfikowane ze względu na czas dojrzewania:
- tinto joven – młode wina, które tylko przez kilka miesięcy leżakują w specjalnych zbiornikach;
- crianza – wino, które przynajmniej przez rok leżakuje w dębowej beczce;
- reserva – wina leżakujące przynajmniej 3 lata (najpierw w beczce, potem w butelce);
- gran reserva – kategoria win dojrzewających 60 miesięcy (2 lata w beczce, 3 lata w butelce).
Jak zwiedzać Ribera del Duero?
Jeśli chcesz odkryć magię Ribera del Duero, wybierz się na szlak prowadzący przez prowincje:
- Burgos;
- Segowia;
- Soria;
- Valladolid.
To właśnie na ich terenie znajdują się piwnice pełne trunków trzymanych w dębowych beczkach. Dodatkowo obszary te urzekają historyczną atmosferą.
Do najsłynniejszych winnic zaliczane są:
- Vega Sicilia – winiarnia istniejąca od lat 60. XIX wieku;
- Protos – winiarnia założona w 1927 roku;
- Pingus – winiarnia znana z całkowicie naturalnej uprawy winorośli.
Bardzo ważnym punktem jest też Pago de Los Capellanes – winnica założona w miejscu tej prowadzonej przed wiekami przez cystersów. Obecnie uprawiane są tu tempranillo, cabernet sauvignon i merlot – cenione w regionie odmiany winogron, z których powstają wytrawne trunki.
Jak zwiedzać winnice?
Winnice możesz zwiedzać indywidualnie, jeśli jednak wolisz zaoszczędzić sobie problemów z planowaniem przejazdów czy umawianiem się na zwiedzanie, możesz dołączyć do grupy zorganizowanej. Udział w takiej wycieczce pozwoli ci zdobyć wiele cennych informacji na temat hiszpańskiego wina. Jednocześnie możesz odpocząć od codziennych problemów i planowania podróży w tak wyjątkowej scenerii.
Zwiedzanie Ribera del Duero może się dla ciebie okazać wspaniałą przygodą – nawet jeśli nie zaliczasz się do znawców win. Piękne widoki, urocze miasta i miasteczka, a przede wszystkim rewelacyjna atmosfera to najlepsze powody, dla których warto odwiedzić ten skrawek Półwyspu Iberyjskiego.
Zobacz też:
- Rejs po rzece Duero – poznaj jedną z najdłuższych rzek Półwyspu Iberyjskiego!
- Czym może zaskoczyć Burgos? Najpiękniejsze miasta krainy Kastylia i León
- Mendoza – winnice Argentyny. Zwiedzaj i poczuj się jak koneser wina
- Fažana – wyjątkowe miejsce na półwyspie Istria
- Malediwy i alkohol – jakie warunki trzeba spełnić, by móc go spożywać?
- Kastylia – czym przyciąga serce Hiszpanii?
- Zwiedzasz Hiszpanię? Poznaj zabytki Valladolid i inne turystyczne atrakcje miasta
- Logrono i jego zabytki, czyli na pielgrzymim szlaku