Ávila – miasto świętej Teresy i jego skarby. Co zobaczysz w tej części Hiszpanii?

Ávila przyciąga kolekcją cennych zabytków oraz historią sięgającą I wieku. Chcesz odkryć skarby tego miasta i poznać jego dzieje? Zobacz, co szczególnie warto zobaczyć, gdzie się udać i jak zaplanować wycieczkę.

avila

Ávila to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie regionu śródziemnomorskiego. Miasto to od 1985 roku może się pochwalić wpisem na listę UNESCO. Ávila przyciąga bardzo dobrze zachowaną starówką i budowlami, których opisy są najlepszą zachętą do wizyty w miejscu, w którym przyszła na świat święta Teresa. Ta mistyczka i karmelitanka żyjąca w XVI wieku, uznawana za współzałożycielkę karmelitów bosych, w rodzinnym mieście wciąż cieszy się wielkim szacunkiem. Z pamiątkami po niej spotkasz się tu niemal na każdym kroku.

Ávila i jej miejsce na mapie Hiszpanii

Ávila leży w odległości 100 km od Madrytu, w środkowej Hiszpanii. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków w obszarze Gór Kastylijskich. Mieszka tu ponad 50 tysięcy osób (dane z 2007 roku), dla których najważniejszym źródłem dochodów jest turystyka.

 

 

Zobacz też:
Kastylia – czym przyciąga serce Hiszpanii?

Najcenniejsze zabytki średniowiecznego miasta

Ávila jest jednym z tych miast, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony historyków. Nic w tym dziwnego, gdyż osada zaczęła się rozwijać w początkach I wieku. Podczas spaceru po ulicach ujrzysz wiele perełek architektury ze średniowiecznym rodowodem. To miasto ma również ogromny potencjał turystyczny, na co najlepszym dowodem jest wpis na listę UNESCO. Na jakie obiekty musisz zwrócić szczególną uwagę podczas pobytu w Ávili?

Kup bilet i wygodnie zwiedzaj Avilę tuk-tukiem z przewodnikiem!

Mury obronne

Dumą Ávili są mury obronne pochodzące z XI wieku. Do dziś robią one wrażenie swoimi rozmiarami. Ich długość to 2,5 km, wysokość – 12 m, a grubość – 3 m. W obrębie murów zobaczysz 9 bram miejskich oraz 87 wież, które miały zwiększyć bezpieczeństwo mieszczan. Do czasów współczesnych mury te przetrwały w idealnym stanie, a spacer wzdłuż nich dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Chcesz lepiej poznać tę fortyfikację? Skorzystaj z trasy turystycznej, liczącej 1700 m długości.kup bilety

Catedral del Salvador

Chcesz poznać zabytki sakralne Ávili? Zacznij od obiektu najważniejszego, znajdującego się w centrum miasta. To katedra Chrystusa Zbawiciela, uważana za pierwszą katedrę gotycką w kraju. Zarówno jej forma, jak i bezpośrednie sąsiedztwo murów obronnych wskazują na to, iż miała ona spełniać funkcje nie tylko sakralne, ale i obronne.

Zobacz też:
Salamanca – najważniejsze zabytki

Jakie detale decydują o wyjątkowości tego gmachu? Przede wszystkim portal z XIV wieku, znany jako Brama Apostołów. Zwróć też uwagę na ołtarz, który został ozdobiony ciekawymi scenami z życia Chrystusa.

 

 

Iglesia de San Pedro

Kościół św. Piotra to kolejna atrakcja, z której Ávila może być bardzo dumna. Świątynia ta reprezentuje styl romański. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest ogromna rozeta, umieszczona nad głównym wejściem. Ten zabytek robi wrażenie, a jego surowa forma skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających.

Ten i inne zabytki mozesz zobaczyć podczas wycieczki tuk-tukiem z przewodnikiem. Kup bilet online!

Basílica de San Vicente

Kolejną perełką romańskiej architektury na terenie Ávili jest bazylika św. Wincentego, wznoszona od XII wieku. Turystów i pielgrzymów przyciąga tu sarkofag, w którym spoczywają patron świątyni oraz jego siostry. W tym miejscu możesz też przyjrzeć się Portykowi Chwały, który jest dziełem sztuki o ogromnym znaczeniu, oraz ciekawej, potrójnej absydzie. Przypomina ona, że kościół stoi w miejscu, w którym – w czasach cesarza Dioklecjana – stracono trójkę chrześcijan.

Convento de Santa Teresa

Zespół klasztorny, którego patronką jest św. Teresa, jest dla wielu osób głównym punktem w programie wycieczki po Ávili. Klasztor ten stanął w miejscu, w którym w XVI wieku znajdował się dom świętej. Do budynku klasztornego przylega barokowy kościół. Umieszczono w nim relikwie św. Teresy. Możesz tu zobaczyć też kaplicę, która została ozdobiona wizerunkami świętej i najważniejszymi scenami z jej życia.kup bilety

Zobacz też:
Segowia – kastylijskie miasto w Hiszpanii blisko Madrytu. Jakie zabytki warto poznać w trakcie urlopu w Segovii?

Wędrując śladami najsłynniejszej mieszkanki Ávili, musisz odwiedzić również Plaza de Santa Teresa – plac, na którym ustawiono posąg św. Teresy. Zajrzyj też do klasztoru Matki Bożej Łaskawej oraz kościoła św. Józefa. To kolejne miejsca związane z patronką miasta, którym warto się uważniej przyjrzeć.

Zwiedzanie Ávili – informacje praktyczne

Chcesz odwiedzić to miasto? Możesz skorzystać z wycieczek objazdowych. W ich programach dość często pojawia się zwiedzanie tego średniowiecznego miasta. Możesz też samodzielnie przygotować wycieczkę do tej niezwykłej miejscowości. Ávilę od Madrytu dzieli jedynie 113 km, a połączenia pomiędzy miastami są bardzo dobre. Możesz postawić na miejski autobus lub wybrać pociąg.

Szukasz wygodniejszych rozwiązań? Jeśli przebywasz na wakacjach w Madrycie, możesz zapisać się na prywatną wycieczkę do Ávili. W jej trakcie posłuchasz ciekawych opowieści przewodnika. Opowie on o mieście i jego najcenniejszych zabytkach. Podczas zwiedzania na własne oczy zobaczysz wspomniane wcześniej perełki architektury.

 

 

Ciekawostki o mieście Ávila

Oto garść ciekawostek, które warto znać jeszcze przed podróżą:

  • ze względu na dużą liczbę zabytków sakralnych do Ávili przylgnęła nazwa „miasto świętych”;
  • pomiędzy 8 a 15 października obchodzone są dni świętej Teresy. W tym czasie Ávila jest miejscem wielu ważnych wydarzeń, które przyciągają turystów i pielgrzymów;
  • najlepsze widoki na miasto i jego średniowieczne fortyfikacje roztaczają się z punktu widokowego Los Cuatro Postes;
  • lokalnym przysmakiem, którego musisz spróbować, jest yemas de Santa Teresa. Jest to deser z żółtka utartego z cukrem, cytryną i cynamonem, który sprzedawany jest w charakterystycznej, białej bibułce;
  • daniem, którego musisz tutaj skosztować, jest judías de El Barco de Ávila – potrawa, w której główną rolę odgrywa fasola;
  • w Polsce popularny jest żyrandol Avila – produkt, który ma w swej ofercie niemal każdy sklep z lampami.kup bilety
Zobacz też:
Czym może zaskoczyć Burgos? Najpiękniejsze miasta krainy Kastylia i León

Doskonałe połączenia lotnicze sprawiają, że Madryt jest łatwo dostępny dla turystów z Polski. Oznacza to, że jego okolice – w tym Ávilę – możesz zwiedzać, gdy tylko zapragniesz. Czy warto wybrać się w taką podróż? O tym musisz przekonać się na własnej skórze.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.