Segowia – kastylijskie miasto w Hiszpanii blisko Madrytu. Jakie zabytki warto poznać w trakcie urlopu w Segovii?

Segowia określana mianem najbardziej uroczego miasta Kastylii. Słynie z bajkowego zamku, rzymskiego dziedzictwa i pysznej baraniny pieczonej na węglu drzewnym. Co warto zwiedzić w mieście Segowia?

segowia
Ocena

Segowia miasto Kastylii położone w środkowej Hiszpanii, niedaleko Madrytu, bo oddalone od niego o zaledwie 92 km. Niezwykle klimatyczne stare miasto pozwala odetchnąć od zgiełku dużej, nowoczesnej przestrzeni i poczuć prawdziwą Kastylię. Które atrakcje turystyczne trzeba odwiedzić w trakcie wycieczki do tego malowniczego w prowincji Segovia?

Segowia – stare miasto (El Casco Antiguo)

Starówka w Segowii to wyjątkowo urokliwie miejsce, która pozwala na relaksujące wędrówki, w trakcie których można obserwować zbocza gór oraz poczuć klimat starych murów miejskich. Dlatego warto właśnie w sercu miasta rozpocząć odkrywanie tego niesamowitego miasta. Można rozpocząć od leniwego spaceru przy akwedukcie i kierować się w kierunku Alcazar. Podczas przechadzki nie można pominąć wielu interesujących zabytków, takich jak Pałac Mansilla (aktualnie siedziba uniwersytetu) albo kościół Świętego Sebastiana, przez wielu uważany za niezwykle romantyczny.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na całodniową wycieczkę po Segowii!

Plaza Mayor – główny plac

W trakcie pieszej wędrówki po starym mieście Segowii dosyć szybko trafia się na Główny Plac, gdzie warto zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu, bowiem jest tu wiele atrakcji od licznych knajpek z pysznym jedzeniem po warte uwagi zabytki. Zatrzymując się tam na dłużej, warto odwiedzić Katedrę, Teatr Juan Bravo oraz budynek Ratusza. Następnie warto się udać na pobliski punkt widokowy – Canalejaque, z którego można zachwycać się widokiem pasma górskiego Sierra de Guadarrama. Ponadto warto przed dojściem do Alkazaru przyjrzeć się Dzielnicy Żydowskiej, w której znajdują się interesujące obiekty, m.in. budynek byłej synagogi czy żydowski cmentarz.

kup bilety

Rzymski akwedukt w Segowii – dziedzictwo rzymian w Hiszpanii

To jedna z największych konstrukcji imperium rzymskiego, która nadal stoi w Hiszpanii. Zbudowany jest ze 165 łuków, które wznoszą się nad Plaza del Azoguejo na wysokość 29 m, więc to naprawdę bardzo imponująca budowla. Na temat tego akweduktu w Segowii krąży średniowieczna legenda głosząca, że diabeł postawił ją w zaledwie jedną noc. Prawdopodobnie wynika to wielkich granitowych bloków, które trzymają całą konstrukcję bez zaprawy murarskiej. Warto się przyjrzeć, z jaką precyzją zostały wykonane cięcia kamienia – niektóre bloki ważą około 2 ton. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, to jeszcze w XX w. ten wodociąg dostarczał wodę do miasta. Było to możliwe dzięki wszechstronnej renowacji wietrzejącego granitu, która miała miejsce w II połowie XX w.

Katedra w Segowii

Świątynia o gotyckim charakterze znajduje się na Plaza Mayor. Zaprojektował ją Juan Gil de Hontańó wrcaz z synem Rodrigo. Znajdujący się tam krużganek w stylu hispano-flamandzkim przeniesiono ze starej katedry, która została spalona w trackie powstania przeciwko Karolowi I. Aby zwiedzić wnętrza, należy przy wejściu zakupić bilet wstępu do katedry, która dla zwiedzających jest otwarta codziennie w godzinach 10:00–18:00.

Alkazar w Segowii (Alcázar de Segovia)

Na zachodnim krańcu miasta wznosi się imponujący zamek Alkazar. W 1882 roku budynek został zniszczony wskutek pożaru, jednak udało się zrekonstruować niektóre elementy wystroju w stylu mudejar, jednocześnie łącząc je z ówcześnie panującymi trendami. W efekcie powstały bajkowe wnętrza, wyglądem przypominające z te z dziecięcych filmów. Wśród najciekawszych pomieszczeń wymieniane są:

  • Sala de Reyes z rzeźbionymi w drewnie podobiznami dawnych władców Kastylii;
  • Sala del Cordon ozdobiona niezwykle zjawiskowym fryzem w postaci franciszkańskiego sznura.

Segowia to miasto w środkowej Hiszpanii, więc tak naprawdę można się tam zatrzymać po drodze do wielu zakątków kraju. Mimo to najczęściej zaglądają tam turyści z Madrytu, bo jest stosunkowo blisko i między miastami zorganizowano dogodne połączenie. Pomimo tego, że Segowia często jest pomijana w przewodnikach, warto odkryć jej tajemnicę i poczuć specyficzny klimat, którego historia sięga imperium cesarstwa rzymskiego oraz podziwiać perfekcyjną pracę rzymian przy budowie tamtejszego akweduktu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *