Czym może zaskoczyć Burgos? Najpiękniejsze miasta krainy Kastylia i León

burgos
Ocena

Burgos oczaruje cię pięknymi zabytkami i klimatem wiekowego miasta. Na jakie atrakcje i zabytki musisz tu zwrócić szczególną uwagę? Co warto zobaczyć podczas zwiedzania? Aby to sprawdzić, koniecznie czytaj nasz tekst!

Kastylia i León to magiczny region, którym Hiszpania może zachwycić każdego miłośnika historii. Na długiej licie miast, do których warto zajrzeć podczas zwiedzania tej krainy, wysoką pozycję zajmuje Burgos. Czym wyróżnia się to miasto? Przekonaj się, jakie zabytki i ważne miejsca się w nim znajdują, aby zaplanować swoją podróż!

Burgos – najważniejsze informacje o mieście

Co warto wiedzieć o Burgos przed rozpoczęciem wycieczki? Ten hiszpański ośrodek miejski to z jednej strony piękna okolica, z drugiej – imponująca gama zabytków, które najlepiej przypominają o przeszłości miasta.

Gdzie leży Burgos?

Burgos jest jednym z ciekawszych miast leżących w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Położone nad rzeką Arlanzón miasto jest jednym z najważniejszych i najgęściej zaludnionych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Kastylia. Współczesne miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym, a o jego popularności decyduje m.in. położenie na Szlaku Świętego Jakuba.

Burgos i zarys dziejów

To miasto o ciekawej przeszłości, w której nie brak ważnych wydarzeń politycznych. Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego był to ważny ośrodek gospodarczy, choć historia Burgos jako miasta oficjalnie zaczyna się w IX wieku. Szczególnie dobrym okresem w jego dziejach były XV i XVI wiek, kiedy rozbudowano szlaki komunikacyjne w okolicy. Z tego okresu zachowało się wiele cennych zabytków, które prezentujemy w dalszej części tekstu.

Burgos – najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto nasze propozycje.

Katedra

Katedra w Burgos to cenny zabytek architektury sakralnej, który został wyróżniony wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowę katedry rozpoczęto w 1221 roku, a zakończono w 1567.

Budowla ta jest jedną z najpiękniejszych, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Ten gotycki kościół zachwyca portalami, rozetami oraz ciekawą kolekcją rzeźb. Dumą tej świątyni są jednak Złote Schody – słynne dzieło Diega de Siloé – a także grobowiec Rodriga Díaz de Vivara, czyli bohatera narodowego, znanego jako Cyd Waleczny. Zobaczysz tu również wiele kaplic (m.in. Kaplicę Konstabla) i pięknych ołtarzy, dzięki którym jest to jedna z najpiękniejszych katedr w Hiszpanii.

Muzeum Burgos

Casa de Miranda i Casa de Angulo to piękne budowle, które służą dziś jako siedziba muzeum. Zgromadzone tu eksponaty przypominają o najdawniejszych dziejach miasta, oraz dzieła sztuki, wśród których nie brak prac znanych artystów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Burgos?

Stare miasto Burgos to ciekawy zespół architektoniczny. Jakie zabudowania musisz zobaczyć? Każda część starówki może cię oczarować cennymi zabytkami. Chcesz w pełni docenić piękno tego miasta?

Warte szczególnej uwagi są następujące obiekty:

 • renesansowy łuk triumfalny, czyli okazała brama miejska, przebudowana w XVI wieku przez Juana de Vallejo i Francisco de Colonia;
 • Castillo de Burgos – fortyfikacja służąca i jako Alcázar, i jako królewski pałac;
 • Iglesia de San Nicolás de Bari – kościół z piękną dekoracją rzeźbiarską;
 • gotycki kościół San Esteban, obecnie wykorzystywany jako Muzeum Ołtarzy;
 • Monasterio de Santa María – klasztor Świętej Marii, założony jako Panteon Królów;
 • Pałac Konstabli Kastylii, w którym miał gościć sam Krzysztof Kolumb;
 • Cartuja de Miraflores – XV-wieczny klasztor kartuzów.

Co warto zobaczyć w prowincji Burgos?

Burgos to nie tylko pełen zabytków ośrodek miejski, lecz także prowincja, na terenie której czeka wiele innych atrakcji. Są wśród nich m.in.:

 • stanowisko archeologiczne Atapuerca;
 • Aranda de Duero – stare miasto pełne zabytków, wśród których wyróżnia się kościół Santa Maria z przełomu XV i XVI wieku;
 • Santo Domingo de Silos – benedyktyńskie opactwo św. Dominika;
 • Dolina Ribera del Duero – kraina, której dumą są winnice i średniowieczne klasztory.

Wycieczki po terenie miasta Burgos i otaczającej go prowincji mogą się dla ciebie okazać wspaniałą przygodą. W tej części Hiszpanii udało się zachować tradycję, dzięki czemu zwiedzanie tutejszych miast i miasteczek jest doświadczeniem, które na długo zapisuje się w pamięci turystów.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *