Miasto położone jest nad rzeką Pisuergą w centralnej części kraju, w regionie Kastylia i León. Pełni rolę stolicy prowincji Valladolid, a także ważnego ośrodka uniwersyteckiego i naukowego. Na jego ulicach pełno jest młodych ludzi, dzięki którym Valladolid cały czas żyje, mimo że na każdym kroku uwagę zwracają cenne zabytki. Stanowią one pamiątkę po czasach, gdy rezydowali tu hiszpańscy królowie i inne osobistości odgrywające ważną rolę w historii Hiszpanii.

Tu poznasz hiszpańską historię

Valladolid zostało założone przez muzułmanów w VIII wieku, ale jego największy rozkwit przypada na lata panowania katolickich królów. Szczególnego znaczenia nabrało w XV stuleciu – wtedy podniosła się ranga miejscowego uniwersytetu, a w 1469 roku miał miejsce ślub Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Miasto było jedną z rezydencji królów Kastylii, dwukrotnie stawało się też stolicą Hiszpanii. Bardzo ważny okazał się XVI wiek, kiedy Valladolid kwitło gospodarczo i kulturowo. Zostało centrum hiszpańskiego renesansu, co widać w wielu miejscowych zabytkach. Miasto upodobali sobie nie tylko królowie. Niedługo przed śmiercią zamieszkał tu Krzysztof Kolumb, kilka lat spędził także Miguel de Cervantes, a w 1809 roku na jedną ze swoich siedzib obrał je cesarz Napoleon.

Valladolid – najważniejsze zabytki

Interesująca historia Valladolid ma odzwierciedlenie w zabytkowej zabudowie. Podczas pobytu nie zabraknie więc interesujących miejsc do zwiedzania. Przewodniki turystyczne radzą, by zacząć na głównym placu Starego Miasta – Plaza Mayor. Powstał w XVI wieku, w czasach kiedy panował król Filip II. Otaczają go renesansowe kamienice o charakterystycznych czerwonych fasadach. W centrum Valladolid mieści się jeden z najważniejszych budynków w mieście, czyli ratusz (Casa Concistorial), oraz pomnik hrabiego Ansúreza. Od placu odchodzą uliczki, przy których nadal można podziwiać wspaniałe kamienice, rezydencje oraz pałace. W jednym z nich, Pimentel, w 1527 roku na świat przyszedł Filip II. Warto również zwrócić uwagę na pałac bankiera Fabio Nelli, gdzie obecnie mieści się Muzeum Valladolid. Jego zbiory obejmują kolekcję sztuki (obrazy i rzeźby), jak też przedmiotów użytkowych (meble, wyroby ceramiczne). Kolejne muzea warte polecenia to Dom Cervantesa, gdzie pisarz ukończył „Don Kichota”, oraz Dom Muzeum Krzysztofa Kolumba. Wielbiciele sztuki nie mogą sobie odpuścić wizyty w kolegium San Gregorio, w którym znajduje się siedziba Narodowego Muzeum Rzeźby.

valladolid winnice bilety

Valladolid: kup bilet na wycieczkę po winnicach!

Miasto kościołów

W dobie rozkwitu Valladolid Hiszpania była krajem na wskroś katolickim. Nie dziwi więc liczba pięknych kościołów, które warto odwiedzić podczas pobytu w mieście. Jednym z najciekawszych jest katedra mieszcząca się na Starym Mieście. Pomysłodawcą budowy był król Filip II, a realizację powierzył architektowi Juanowi de Herrera. Śmierć obu pokrzyżowała harmonogram prac i chociaż starano się je sfinalizować, nie udało się to do dzisiaj. W katedrze zwraca uwagę ołtarz z 1561 lub 1562 roku (tzw. retabulum) autorstwa Juana de Juni. Fasada została ukończona dopiero w 1730 roku, a podjął się tego mistrz Churriguera. Na liście ważnych zabytków sakralnych znajduje się również kościół San Pablo, gotycka świątynia Santiago oraz wyróżniający się romańską wieżą kościół Santa María la Antigua.

Valladolid i atrakcje turystyczne

Valladolid jest miastem, gdzie zawsze dużo się dzieje. Dużą renomą zdobyły zwłaszcza dwa festiwale – jednym z nich jest SEMINCI Międzynarodowy Tydzień Filmowy. Projekcje odbywają się przede wszystkim w Teatrze Calderón, ale też innych salach w mieście. Światowy rozgłos zdobyły jednak obchody Wielkiego Tygodnia. Szczególnie celebrowany jest Wielki Piątek, któremu towarzyszą procesje. Na ulicach można zobaczyć ludzi ubranych w stroje z epoki, niosących barokowe rzeźby. Rankiem konni jeźdźcy, nazywani cofrades, zwołują mieszkańców miasta na główny plac, gdzie wygłaszane jest tzw. Kazanie Siedmiu Słów. Natomiast po południu ma miejsce główna procesja Męki Pańskiej.

Prowincja Valladolid – co warto zobaczyć?

Prowincja Valladolid to nie tylko jej stolica. Turyści mogą naprawdę ciekawie spędzić czas, zwiedzając winnice, z których słynie Kastylia i Leon. Z produkcji wina słyną przede wszystkim Peñafiel i Pesquera de Duero. Szlaki turystyczne łączą się ze sobą, więc poszukiwacze nowych smaków, mogą przy okazji zobaczyć wspaniałe zamki. Jeden z nich znajduje się we wspomnianym Peñafiel, ale na trasie warto uwzględnić również Medina del Campo. Miejscowa twierdza La Mota należy do największych w Kastylii, a monumentalne rozmiary zamku nadal robią wrażenie na zwiedzających.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Valladolid jest jednym z miejsc, w których turyści mogą poznać historię Hiszpanii, przy okazji odpoczywając od tłumu kłębiącego się w topowych destynacjach. Co ważne, miasto jest świetnie skomunikowane z innymi. Powstał tu dworzec autobusowy i kolejowy, a także niewielkie lotnisko. Obsługuje głównie krajowe loty, a także kilka międzynarodowych linii.

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: