Galicja – Hiszpania i jej skarby. Czym zaskakuje ten region?

Galicja to region cieszący się bardzo dużym powodzeniem wśród turystów. Jakie czynniki sprzyjają jego popularności? Czym zaskakuje Galicja? Hiszpania zaskakuje tu różnorodnością, którą warto poznać.

galicja hiszpania
Ocena

Galicja to piękny krajobraz, rozległa przestrzeń i historia, z którą spotkasz się tu praktycznie na każdym kroku. To również zabytki o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. To tu znajduje się Przylądek Finisterre, w średniowieczu uznawany za koniec świata, to tu czeka Playa de las Catedrales (Plaża Katedr), zaliczana to grona najpiękniejszych plaż Hiszpanii. Co jeszcze przyciąga turystów na teren Galicji?

Galicja – Hiszpania w pigułce. Co warto wiedzieć o tym regionie?

Galicja to obszar idealny dla tych, którym marzy się zielona Hiszpania. Co warto wiedzieć na jego temat przed rozpoczęciem podróży?

Gdzie leży Galicja? Hiszpania i jej mapa

Region ten leży w północnej Hiszpanii i walczy o uwagę turystów z takimi krainami, jak Kraj Basków, Asturia czy Kantabria. Z Galicją sąsiaduje Portugalia, od północy i zachodu otacza ją z kolei Ocean Atlantycki. Takie położenie ma wiele zalet i sprzyja rozwojowi turystyki. Ponieważ wysokie góry odcinały tę krainę od reszty Hiszpanii, zachowała ona swoją specyfikę oraz własny język.

Galicyjska tradycja

Fiesty w Galicji sprawiają, że z całego świata przybywają tu miłośnicy nietypowych wydarzeń. Najsłynniejsza fiesta organizowana jest w miejscowości As Neves. Co roku, 29 lipca, przechodzi tu procesja otwartych trumien. W tym specyficznym wydarzeniu uczestniczą osoby, które otarły się o śmierć i chcą podziękować za ocalenie życia. Święto to wzbudza wiele emocji, jednak chętnych na udział w uroczystościach nigdy nie brakuje.

Co warto zobaczyć w Galicji?

Chcesz poczuć hiszpański klimat, odpocząć w pięknym otoczeniu i zwiedzić cenne zabytki? Jeśli tak, Galicja będzie dla ciebie idealnym celem wycieczki. Jakie atrakcje turystyczne w Galicji zasługują na szczególne wyróżnienie?

Santiago de Compostela

Najważniejszym galicyjskim miastem jest Santiago de Compostela, znane jako stolica regionu oraz ośrodek, do którego już w średniowieczu licznie napływali pielgrzymi. Prowadzący tu szlak pielgrzymkowy, znany jako Camino de Santiago (Droga Świętego Jakuba) do dziś cieszy się wielkim powodzeniem.

Turystyczną wizytówką Santiago jest katedra, która od 1985 roku może się pochwalić wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tu kończy się pielgrzymka Drogą Świętego Jakuba. Budowla ta zachwyca czterema fasadami, Portalem Chwały oraz wnętrzem, w którym zobaczysz największą kadzielnicę na świecie. W Santiago warto też odwiedzić:

  • Muzeum Ludności Galicyjskiej;
  • Galicyjskie Centrum Sztuki Nowoczesnej;
  • Park Alameda;
  • Stare Miasto.

Vigo

Drugim pod względem wielkości miastem Galicji jest Vigo, którego dumą jest piękne wybrzeże oraz największy port rybny w Europie. Co ciekawe, blisko miasta znajduje się Portugalia, zatem wypoczynek w Vigo możesz wykorzystać do urządzenia wycieczki i na teren tego kraju. Rzeźba Juliusza Verne, starówka z wąskimi uliczkami oraz plaża Samil to wybrane atrakcje, dzięki którym spędzisz w tym mieście czas w przyjemny sposób.

Pontevedra

Pontevedra to kolejne miasto, z powodu którego warto odwiedzić Galicję. Założona w czasach rzymskich osada, dziś jest idealnym miejscem dla amatorów dobrej kuchni oraz aktywnego wypoczynku. Wspaniała starówka, zabytkowe kościoły oraz spacerowe tereny nad rzeką Lérez sprawiają, że pobyt w tym mieście sprawi ci radości.

La Coruña

La Coruña to kolejne miasto w Galicji, które warto odwiedzić. Dlaczego? Bo czeka tu wiele cennych zabytków, ze słynną Wieżą Herkulesa na czele. To najstarsza na świecie działająca latarnia morska, obok której nie można przejść obojętnie. Zamek z XVI wieku oraz domy ze szklanymi fasadami są kolejnymi ciekawostkami, którymi wyróżnia się to miasto.

Lugo

Lugo to miasto-muzeum, na terenie którego z cennymi pamiątkami spotkasz się nie raz. Dumą miasta są mury z czasów rzymskich oraz pamiętający czasy średniowiecza most. W Lugo znajduje się też ogromna katedra, której barokowa fasada skutecznie przyciąga uwagę. We wnętrzu tej świątyni kryje się wiele skarbów sztuki sakralnej oraz słynna Kaplica Madonny o Wielkich Oczach. W mieście tym warto zobaczyć również muzeum, w którym z dumą prezentowane jest galicyjskie rękodzieło.

Ourense

Marzysz o wypoczynku wśród termalnych źródeł? Jeśli tak, wizyta w Ourense sprawi ci wiele radości. Dzięki źródłom, od lat rozwija się tu turystyka uzdrowiskowa, a miasto jest częstym celem wakacyjnych wypraw. Cierpisz z powodu reumatyzmu lub artretyzmu? Dokuczają ci problemy dermatologiczne? Kąpiele w tutejszych gorących wodach mogą pomóc ci w ich pokonaniu. A że dodatkowo Ourense zachwyca malowniczą okolicą, chętnych na pobyt w tym miejscu nie brakuje.

Co jeszcze zobaczyć w tym mieście? Takie atrakcje, jak:

  • XIII-wieczny most na rzece Minho;
  • Park Pociągów;
  • średniowieczna katedra San Martin;
  • XIV-wieczny klasztor św.Franciszka.

San Andrés de Teixido

San Andrés de Teixido to miejsce polecane tym, którzy chcą nacieszyć się klimatem tradycyjnej wioski galicyjskiej. Dumą tej miejscowości są ogromne skarby, rewelacyjnie sprawdzające się w roli punktów widokowych. Wspaniała szata roślinna, dzikie konie oraz liczne legendy – takie połączenie robi wrażenie. W wiosce tej czeka również sanktuarium św. Andrzeja, będące ważnym ośrodkiem kultu religijnego dla mieszkańców Galicji.

Święta Riwiera Galicji

Ribeira Sacra to winiarski region, z którego Hiszpania może być dumna. Wśród gór i lasów czekają też opuszczone klasztory, w gronie których nie brak architektonicznych perełek. Cennym zabytkiem jest tu klasztor San Estevo de Ribas de Sil, wyróżniający się zarówno swoimi rozmiarami, jak i historią sięgającą X stulecia. Z XVII wieku pochodzi z kolei Palacio de Sober – pałac, który po gruntownym remoncie służy turystom jako luksusowy hotel.

Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji

Wyspy Cies, często określane mianem „hiszpańskich Karaibów”, są częścią Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. Ten skrawek Galicji to raj dla miłośników dzikiej przyrody, której ochrona jest tu priorytetem. Choć obowiązują tu dzienne limity odwiedzających, na nudę nie można tu narzekać. Kuszą plaże i potężne klify, kuszą ptasie kolonie i szata roślinna. Szlaki piesze, miejsca dla amatorów nurkowania oraz dobre warunki dla żeglarzy – wszystko to sprawia, że galicyjski archipelag ma wielu miłośników.

Galicja i jej tradycja kulinarna

Podróże po Hiszpanii są okazją do zapoznania się z bogactwem kuchni tego kraju. Jakich przysmaków możesz spróbować?

Hiszpańska Galicja to wiele ciekawych smaków, przy czym jednym z najważniejszych składników lokalnej diety są owoce morza. Możesz tu spróbować ryb, ośmiornicy, tapas lub caldo gallego (kapuśniaka). Ciekawie smakuje też pikantne cocido, przyrządzane z mięsa, ciecierzycy, liści rzepy i ziemniaków. Wybór jest spory!

Galicja to fascynująca kraina, która nie bez powodu cieszy się tak wielkim zainteresowaniem turystów. Ta część Hiszpanii to moc atrakcji dla każdego. Możesz tu wędrować szlakiem św. Jakuba, zwiedzać miasta pełne zabytków lub odwiedzać piękne plaże. Co wybierzesz?


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *