Ourense to miasteczko, które jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się w północno-zachodniej Hiszpanii, w południowej części obszaru Galicji. Jest trzecim co do wielkości miastem w tym rejonie – rozmiarem ustępuje Vigo i A Coruña. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia Aquae Urentes, co można bezpośrednio przetłumaczyć jako „Płonąca Woda”. Potocznie Ourense jest jednak nazywane miastem złota.

Ourense – miasto złota

Rzeka Miño (zwana też Minho) przecina miasto w połowie swojego biegu. To właśnie ona wywarła największy wpływ na obecny wygląd Ourense. Dwa tysiące lat temu miasto gościło Rzymian, chętnie zaludniających to miejsce ze względu na znajdujące się tu naturalne źródła termalne. Oba brzegi łączy piękny, siedmioprzęsłowy most na rzece. Nazywa się on A Ponte Vella, czyli dosłownie „stary most”.

Nie jest to jednak oryginalna rzymska budowla. Zachowały się z niej zaledwie kilka ciosanych kamieni u podstawy mostu. Odbudowywano go w XIII i XVII wieku, czemu zawdzięcza swój aktualny wygląd. Obiekt ten wraz ze swoimi ostrymi łukami stanowi symbol miasta i dziś używany jest jako główny deptak Ourense.

Gorące źródła termalne

Ourense to drugie co do wielkości skupisko gorących źródeł w Europie. Dobroczynne właściwości tych wód znane były już w czasach starożytności. Obecnie miasto zadbało o wygodną infrastrukturę umożliwiającą każdemu korzystanie z tego naturalnego zasobu. Wewnątrz starej łaźni rzymskiej lub bardziej nowoczesnych publicznych bądź prywatnych termas można się położyć i relaksować w wodzie o temperaturze od 36 do 60 stopni Celsjusza.

Obecny wygląd źródeł As Burgas jest wynikiem prac z XVII wieku. Zdobią je liczne historyczne fontanny. Oprócz przyjemności z wysokiej temperatury i wyraźnego rozluźnienia termy oferują liczne właściwości zdrowotne. Ciepłe wody Ourense korzystnie wpływają na reumatyzm i artretyzm. Duża zawartość minerałów korzystnie wpływa też na stan skóry i mięśni.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ourense? Najlepsze zabytki i atrakcje turystyczne

Ourese to nie tylko doskonałe miejsce do relaksu w ciepłych źródłach, ale też ciekawa kolebka historii. Mieszają się tu różne style architektoniczne i wpływy nurtów sztuki. Zaplanuj swój pobyt tak, by zwiedzić wszystkie najciekawsze obiekty, jakie to miasto ma do zaoferowania:

  • katedra San Martin ufundowana przez Alfonsa II. Powstała w latach 1132–1248 na fundamentach kościoła z VI wieku. Wewnątrz znajduje się XVI wieczne retabulum oraz oryginalne rzeźby częściowo pokryte historycznymi malowidłami. Mieszają się tu różne style architektoniczne, m.in. romański, gotycki, renesansowy, barokowy i klasycystyczny. Bazylika zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego;
  • stare miasto – ma dużą powierzchnię, na której terenie znajdziesz sporą liczbę średniowiecznych kościołów oraz dawniejszych, rzymskich pozostałości. Prawdziwą perełką dla fanów historii jest odrestaurowana łaźnia rzymska;
  • Iglesia de San Francisco – ciekawy pod względem architektury budynek kościoła św. Franciszka, który skrywa w sobie gotyckie sarkofagi;
  • pałac Biskupi – pochodzi z XII wieku, lecz łączy w sobie elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Budynek powstał z zamysłem pełnienia funkcji Pałacu Biskupiego, jednak pod koniec XIX wieku został przekształcony w Muzeum Archeologiczne Prowincji. Muzeum archeologiczne otwarto w 1951 roku. Można podziwiać w nim pozostałości po osadnikach celtyckich. Ludność ta zamieszkiwała te rejony jeszcze przed Rzymianami.

Podczas swojej następnej podróży do Galicji koniecznie odwiedź Ourense. Jest to kolebka historii, w której mieszają się ze sobą pozostałości po rzymskich i średniowiecznych mieszkańcach. Warto zwiedzić jedyne w swoim rodzaju naturalne gorące źródła – jest to jedno z większych tego typu skupisk w całej Europie. Co prawda miejscowość ta nie należy do bardziej znanych miast turystycznych Hiszpanii, jednak znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy zwiedzania zabytków, jak i odprężania się w ciepłej wodzie.

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: