Ourense – miasto złota i źródeł termalnych

Miasto Ourense leży nad rzeką Miño i jest z nią ściśle związane już od czasów Rzymskiego Imperium. Do dziś zachował się most z tamtych czasów, a na starówce – kilka ważniejszych zabytków. Warto odwiedzić to miejsce choćby ze względu na gorące źródła.

ourense
Ocena

Ourense to miasteczko, które jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się w północno-zachodniej Hiszpanii, w południowej części obszaru Galicji. Jest trzecim co do wielkości miastem w tym rejonie – rozmiarem ustępuje Vigo i A Coruña. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia Aquae Urentes, co można bezpośrednio przetłumaczyć jako „Płonąca Woda”. Potocznie Ourense jest jednak nazywane miastem złota.

Ourense – miasto złota

Rzeka Miño (zwana też Minho) przecina miasto w połowie swojego biegu. To właśnie ona wywarła największy wpływ na obecny wygląd Ourense. Dwa tysiące lat temu miasto gościło Rzymian, chętnie zaludniających to miejsce ze względu na znajdujące się tu naturalne źródła termalne. Oba brzegi łączy piękny, siedmioprzęsłowy most na rzece. Nazywa się on A Ponte Vella, czyli dosłownie „stary most”.

Nie jest to jednak oryginalna rzymska budowla. Zachowały się z niej zaledwie kilka ciosanych kamieni u podstawy mostu. Odbudowywano go w XIII i XVII wieku, czemu zawdzięcza swój aktualny wygląd. Obiekt ten wraz ze swoimi ostrymi łukami stanowi symbol miasta i dziś używany jest jako główny deptak Ourense.

Gorące źródła termalne

Ourense to drugie co do wielkości skupisko gorących źródeł w Europie. Dobroczynne właściwości tych wód znane były już w czasach starożytności. Obecnie miasto zadbało o wygodną infrastrukturę umożliwiającą każdemu korzystanie z tego naturalnego zasobu. Wewnątrz starej łaźni rzymskiej lub bardziej nowoczesnych publicznych bądź prywatnych termas można się położyć i relaksować w wodzie o temperaturze od 36 do 60 stopni Celsjusza.

Obecny wygląd źródeł As Burgas jest wynikiem prac z XVII wieku. Zdobią je liczne historyczne fontanny. Oprócz przyjemności z wysokiej temperatury i wyraźnego rozluźnienia termy oferują liczne właściwości zdrowotne. Ciepłe wody Ourense korzystnie wpływają na reumatyzm i artretyzm. Duża zawartość minerałów korzystnie wpływa też na stan skóry i mięśni.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ourense? Najlepsze zabytki i atrakcje turystyczne

Ourese to nie tylko doskonałe miejsce do relaksu w ciepłych źródłach, ale też ciekawa kolebka historii. Mieszają się tu różne style architektoniczne i wpływy nurtów sztuki. Zaplanuj swój pobyt tak, by zwiedzić wszystkie najciekawsze obiekty, jakie to miasto ma do zaoferowania:

  • katedra San Martin ufundowana przez Alfonsa II. Powstała w latach 1132–1248 na fundamentach kościoła z VI wieku. Wewnątrz znajduje się XVI wieczne retabulum oraz oryginalne rzeźby częściowo pokryte historycznymi malowidłami. Mieszają się tu różne style architektoniczne, m.in. romański, gotycki, renesansowy, barokowy i klasycystyczny. Bazylika zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego;
  • stare miasto – ma dużą powierzchnię, na której terenie znajdziesz sporą liczbę średniowiecznych kościołów oraz dawniejszych, rzymskich pozostałości. Prawdziwą perełką dla fanów historii jest odrestaurowana łaźnia rzymska;
  • Iglesia de San Francisco – ciekawy pod względem architektury budynek kościoła św. Franciszka, który skrywa w sobie gotyckie sarkofagi;
  • pałac Biskupi – pochodzi z XII wieku, lecz łączy w sobie elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Budynek powstał z zamysłem pełnienia funkcji Pałacu Biskupiego, jednak pod koniec XIX wieku został przekształcony w Muzeum Archeologiczne Prowincji. Muzeum archeologiczne otwarto w 1951 roku. Można podziwiać w nim pozostałości po osadnikach celtyckich. Ludność ta zamieszkiwała te rejony jeszcze przed Rzymianami.

Podczas swojej następnej podróży do Galicji koniecznie odwiedź Ourense. Jest to kolebka historii, w której mieszają się ze sobą pozostałości po rzymskich i średniowiecznych mieszkańcach. Warto zwiedzić jedyne w swoim rodzaju naturalne gorące źródła – jest to jedno z większych tego typu skupisk w całej Europie. Co prawda miejscowość ta nie należy do bardziej znanych miast turystycznych Hiszpanii, jednak znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy zwiedzania zabytków, jak i odprężania się w ciepłej wodzie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *