La Coruña i skarby Kryształowego Miasta. Co musisz zobaczyć w tej części Hiszpanii?

La Coruña to portowe miasto, któremu znane biura podróży poświęcają coraz więcej uwagi. Dlaczego? Bo to jedno z tych miejsc, w których doskonale poczują się i miłośnicy zabytkowych budowli, i ci, którzy wolą wypoczywać na słonecznej plaży.

la coruna
Ocena

La Coruña, nazywana często Kryształowym Miastem, ma się czym pochwalić. To tu swą karierę zaczęła marka ZARA, to tu rozgrywa swe mecze jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich w Hiszpanii. Ten dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłowy i turystyczny może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, a jednocześnie wieloma cennymi zabytkami, przypominającymi o długiej historii miasta. Chcesz poznać jego najważniejsze atrakcje?

La Coruña i jej miejsce na mapie Hiszpanii

la coruna budynki w mieście

La Coruña może oczarować cię niezwykłym klimatem, malowniczą okolicą i ciekawymi zabytkami. Co musisz wiedzieć na temat tej części Półwyspu Iberyjskiego? Oto najważniejsze informacje.

Kup bilet online już dziś i zarezerwuj wycieczke po tym pieknym mieście!

Hiszpańska Galicja w pigułce

Ta niezwykła kraina jest jedną z najciekawszych wspólnot autonomicznych, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Rozciąga się w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego i przyciąga zróżnicowanym krajobrazem. Nie brak tu terenów górskich oraz malowniczych wybrzeży. Nie brak też ważnych miejscowości, w których gronie największą sławą cieszy się Santiago de Compostela – ważny ośrodek pielgrzymkowy z historią sięgającą czasów średniowiecza. Uwagę przyciąga też A Coruña. Co warto wiedzieć na temat tego miasta i jego najbliższej okolicy?

la coruna ratusz

La Coruña – najważniejsze wiadomości na temat miasta

 

 

La Coruña jest nie tylko jednym z ciekawszych miast w północno-zachodniej części Hiszpanii, ale też jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Costa de la Muerte. Ten skrawek wybrzeża przyciąga korzystnym klimatem oraz morskim portem, z którego można wyruszyć w daleką podróż. Samo miasto znane jest też doskonale miłośnikom mody, dobrej kuchni oraz tym, którzy chcą poszerzyć wiedzę na temat historii. A że zostało założone jeszcze w okresie rzymskim, badaczom przeszłości nuda na jego terenie z pewnością nie zagrozi.

W zaplanowaniu podróży na teren tej części Hiszpanii pomaże ci coraz większa liczba połączeń i szeroka oferta tanich lotów. A Coruña jest miastem dobrze skomunikowanym, posiadającym dobre połączenia drogowe z innymi miastami Hiszpanii oraz Portugalii. Dodatkowym walorem dla turytów z odległych zakątków Europy jest to, iż zaledwie 7 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy, połączony z największymi lotniskami w Hiszpanii. Dzięki temu możesz dolecieć tu z Madrytu lub Barcelony.kup bilety

La Coruña – najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne

Co La Coruña może oferować turystom? Atrakcji jest tu sporo. Na jakich obiektach warto się skoncentrować? Oto nasze propozycje.

Kup bilet online na zwiedzanie La Coruny i poczytaj o miejscach, które odwiedzisz!

Wieża Herkulesa – turystyczna wizytówka miasta

la coruna wieża herkulesa

Torre de Hércules to najcenniejszy zabytek miasta. Może pochwalić się wpisem na listę UNESCO, co bez wątpienia jest dla wielu osób najlepszą zachętą do odwiedzenia Coruñy. Wieża Herkulesa jest też kojarzona z licznymi mitami greckimi, a to również przekłada się na jej popularność. Co na pewno wiemy o tym obiekcie?

Jest to najstarsza działająca latarnia morska na świecie, pochodząca najprawdopodobniej z czasów cesarza Trajana (przełom I i II wieku). Do dziś stanowi ona najcenniejszą ozdobę miejscowego portu, doskonale widoczną już z oddali. Wieża ma 55 m wysokości, przy czym większość jej murów to oryginały z czasów rzymskich. Jeśli zdecydujesz się wejść na jej szczyt, co oznacza pokonanie 242 schodów, ujrzysz wyjątkową panoramę Kryształowego Miasta i jego najbliższej okolicy. Choćby z tego powodu warto to zrobić!

Zabytki sakralne La Coruña

Miasto to może pochwalić się wieloma cennymi perełkami architektury, wśród których szczególnie miejsce zajmują budowle sakralne. Te najważniejsze to:

  • gotycko-renesansowy Iglesia de Santiago, wznoszony etapami do XII wieku;
  • kolegiata de Santa Maria del Campo, zbudowana w XIII wieku. W świątyni tej warto zwrócić uwagę na dekorację ołtarza głównego, dla którego wzorem stał się Portyk Chwały ze słynnej katedry w Santiago.kup bilety

Co jeszcze warto zobaczyć?

la coruna riazor

Kryształowe Miasto może się dodatkowo pochwalić pięknymi plażami, w których gronie wyróżnia się plaża Riazor. Doskonałym miejscem na spacer są ogrody Jardín de San Carlos, kusi też Parque Escultorico (Park Rzeźb), na którego terenie można nacieszyć się wypoczynkiem w pięknej scenerii. Miasto znane jest też z najdłuższej w Europie nadmorskiej promenady, która ma aż 13 km długości.

 

 

Coruña może też oczarować miłośników muzealnych wystaw, na których czekają tu cztery bardzo ważne placówki. Są to:

  • Narodowe Muzeum Nauki i Technologii;
  • Muzeum Archeologiczne i Historyczne, w którym skupiono się na historii tej części Półwyspu Iberyjskiego od neolitu po czasy średniowiecza. Muzeum to mieści się w murach zamku Castillo de San Antón, wzniesionego w XVI wieku;
  • Muzeum Sztuk Pięknych, promujące twórczość malarzy hiszpańskich i europejskich od XVI do XX wieku;
  • Muzeum Człowieka, w którym w nowatorski sposób zaprezentowano wiedzę na temat ludzkiego ciała.

Dodatkową atrakcją jest Akwarium Finisterrae – interaktywne centrum oceanografii, dzięki któremu zdobędziesz wiele cennych wiadomości na temat mórz i żyjących w nich zwierząt.

Wśród miłośników dobrej kuchni wielkim powodzeniem cieszą się też miejscowe restauracje. W szczególności bary tapas, co dla sporej grupy osób jest dodatkową zachętą do odwiedzenia Kryształowego Miasta i jego najbliższej okolicy.kup bilety

La Coruña dla fanów piłki nożnej

Miasto to kojarzone jest nie tylko z cennymi zabytkami, ale i z jednym z ważniejszych hiszpańskich klubów piłkarskich. Real Club Deportivo La Coruña istnieje od 1906 roku i może się pochwalić gronem wiernych fanów. Śledzisz terminarz rozgrywek? Tabela z datami poszczególnych spotkań jest ci doskonale znana? Pewnie nie raz skorzystasz z okazji, by odwiedzić rodzinne miasto swych ulubieńców i śledzić ich wyniki na żywo.

Chcesz zwiedzić to miasto? Zobacz, z jakich ofert możesz skorzystać!

 

la coruna plaża

La Coruña to miasto, które samo w sobie może okazać się ciekawym celem wycieczki. Jeśli jednak chcesz połączyć wizytę na jego terenie ze zwiedzaniem innych atrakcji, możesz skorzystać z usług lokalnych organizatorów turystyki i wybrać się na wycieczkę objazdową po najciekawszych zakątkach Galicji. W programie takich wypraw La Coruña zajmuje równie ważne miejsce, jak Santiago de Compostela czy Betanzos.

 

 

Miasto, z którego pochodzą Real Club Deportivo de La Coruña i marka ZARA, może oczarować cię swoimi zabytkami. Wspaniały, portowy, śródziemnomorski klimat sprawi, że poczujesz się tu doskonale. Z kolei historyczne spacery w malowniczej scenerii na długo zapiszą się w twojej pamięci.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *