Kraj Basków – jakie miejsca i zabytki warto zobaczyć w tej hiszpańskiej krainie?

Kraj Basków to kraina kontrastów. Strzeliste klify przeplatają się ze złocistymi plażami, zielonymi lasami i nagimi wzgórzami. Mieszkańcy Kraju Basków podkreślają swoją odrębność od Hiszpanii, pielęgnując kuchnię, język i tradycję. Sprawdź, jak to robią!

kraj basków
Ocena

Jest to hiszpańska kraina zdecydowanie mniej chętnie odwiedzana przez turystów europejskich niż słoneczne regiony takie jak Andaluzja lub Katalonia. Powodem tego mogą być nie aż tak zachęcająca pogoda lub pozornie mniej ciekawe atrakcje. W rzeczywistości to jednak region z bogatą historią, który jest równie piękny i fascynujący jak inne obszary Półwyspu Iberyjskiego. Jest to niezwykłe połączenie burzliwej historii, bogatej i starannie pielęgnowanej tradycji, a także nowoczesnej sztuki i przemysłu. Sprawdź, co takiego skrywa w sobie Kraj Basków.

Kraj Basków – co to za miejsce?

Kraj Basków w przeszłości nosił nazwę Baskonia, po baskijsku – Euskadi, po hiszpańsku – País Vasco, a w wersji oficjalnej – Euskal Autonomia Erkidegoa – Comunidad Autónoma Vasca. Jest to wspólnota autonomiczna na północy Hiszpanii, która leży bezpośrednio nad Zatoką Baskijską. Na północy panuje tu typowo atlantycki klimat. Z kolei na południu dają się odczuć wyraźne wpływy klimatu śródziemnomorskiego.

Kraj Basków składa się z trzech prowincji – Gipuzkoa, Bizkaia i Araba. Graniczy z Kantabrią, Kastylią i Leonem, La Rioją, Nawarrą i Francją. Jest to ciekawy pod kątem historii region. Od wieków mówi się tutaj w dwóch językach – po hiszpańsku i baskijsku (Euskera). Ten drugi pochodzi wyłącznie z tych terenów, lecz nie wywodzi się z łaciny. Baskowie to osobliwy naród, który przybył w te rejony ponad 4 tysiące lat temu z Indochin.

Burzliwe dzieje Basków

Baskowie praktycznie zawsze czuli się oddzieleni od reszty Hiszpanii. Pod koniec XIX wieku zrodził się tam silny nacjonalizm, skierowany przeciwko Hiszpanom. Swobody tutejszej ludności były stopniowo odbierane. W XX wieku, pod opresyjnymi rządami generała Franco, naród silniej przywiązał się do swoich tradycji i starał się wzmacniać własną odrębność kulturową. W 1959 roku powstała ETA, czyli organizacja domagająca się niepodległości tej części Hiszpanii. Mimo że mieszkańcy nie doczekali się własnego państwa, obecnie cieszą się autonomią, która weszła w życie na mocy Statutu Baskonii.

Vitoria – stolica Kraju Basków

Mówi się, że Kraj Basków ma trzy stolice, ale to właśnie Vitoria-Gasteiz jest tą prawdziwą i oficjalną. W języku baskijskim to miasto nazywa się po prostu Gasteiz. Jest to raj dla wszystkich miłośników sztuki, kultury i historii. Na starówce można na własne oczy obejrzeć najstarsze budynki w mieście. Katedry – Stara i Nowa – to prawdziwe perełki dla miłośników podziwiania architektury sakralnej. Natomiast pasjonaci sztuki współczesnej muszą koniecznie odwiedzić Atrium – Centrum Współczesnej Sztuki Baskijskiej, które położone jest niemalże całkowicie pod ziemią.

Vitoria to jednak nie tylko zabytki kulturowe. W 2012 roku miastu nadano status Zielonej Stolicy Europy. Miasto zawdzięcza to miano obfitością terenów zielonych i przepięknym krajobrazem. Będąc w tej części Kraju Basków, warto przeżyć tradycyjną fiestę, np. Fiestas de la Virgen Blanca, która obchodzona jest w dniach 4-9 sierpnia.

San Sebastian

W tym turystycznym miasteczku co roku we wrześniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Stare Miasto San Sebastian do dziś zachowało niektóre zabytki z XII wieku, czyli czasu swojego powstania. W tym mieście Kraju Basków zdecydowanie warto zobaczyć:

  • kościół Basílica de Santa María del Coro;
  • plac Plaza de la Constitución;
  • muzeum Museo San Telmo;
  • teatr Teatro Vicoria Eugenia;
  • pałac Palacio de Miramar;
  • Monte Igueldo – atrakcja turystyczna, której nie można przegapić, czyli park rozrywki z początku XX wieku.

Nie brakuje tu też pięknych plaż. Choć pogoda nie rozpieszcza tak bardzo, jak na południu Hiszpanii, to w lecie nietrudno trafić na ciepłe i słoneczne dni.

Bilbao

Jest to największe miasto Kraju Basków, znane przede wszystkim z mieszczącego się w nim Muzeum Guggenheima. Mówi się nawet o tzw. efekcie Bilbao, czyli nagłym i intensywnym ożywieniu sfery kulturalnej, co korzystnie przyczynia się na zwiększenie popularności, a tym samym prężniejszy rozwój i zwiększenie budżetu. Koniecznie warto zobaczyć tu także Puente de Vizcaya, czyli Most Baskijski, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był to pierwszy na świecie most gondolowy, który do dziś pozostaje w użytku.

Bilbao słynie też z tradycyjnej kuchni baskijskiej. Mercado de la Ribera to jeden z największych targów w całej Hiszpanii, a nawet w Europie, gdzie możesz zasmakować świeżych, lokalnych produktów. Znajdziesz tu też restauracje, w których będziesz mógł skosztować tradycyjnych pintxos – przysmaki takie jak ryby i owoce morza, przykuwana do niewielkiej kromki wykałaczką. Tradycja nakazuje, aby popić do tego zurito – mały kufel piwa lub txikito – niewielki kieliszek wina. W przeciwieństwie do tapas pintxos nie są wliczone w cenę napojów.

Wybrzeże północy Hiszpanii

Plaże Kraju Basków bywają pomijane na rzecz południowego wybrzeża Hiszpanii. Jednak całkiem niesłusznie, ponieważ wiele z nich jest niezwykle urokliwych, a w lecie pogoda zdecydowanie sprzyja kąpielom wodnym i słonecznym. Zwykle plaże są przepięknie zlokalizowane – wzdłuż wybrzeża rozciągają się liczne malownicze wzgórza, skały i klify.

Najpiękniejsze miejsca na Costa Vasca to:

  • San Juan de Gaztelugatxe – wyspa z kapliczką św. Jana, która została wykorzystana jako sceneria do nagrywania niektórych odcinków popularnego serialu Gra o Tron. Na szczyt z lądu prowadzi niezwykle malowniczy kamienny most;
  • Playa de Laga – położona jest w rezerwacie biosfery Urdabai, z dala od miast i jakichkolwiek zabudowań. Na miejscu znajdują się jednak prysznice, bar, toaleta i wypożyczalnia sprzętu surferskiego;
  • plaża Sopelana – pokryta piaskiem, ze świetnym dostępem do morza. Wyróżniają ją jednak skały fliszowe. Jest to rodzaj formacji geologicznej, która powstaje w morzu. Na jej ukształtowanie składają się cienkie, naprzemiennie ułożone warstwy skał;
  • plaża La Concha w San Sebastian – można na nią wejść ze starówki. Z tego miejskiego wybrzeża roztacza się widok na wyspę Santa Klara, wzgórze Monte Urgull oraz budynek urzędu miasta. Przy dobrej pogodzie warto odpocząć tutaj od intensywnego zwiedzania miasta.

Kraj Basków wręcz pęka w szwach od miejsc, które tylko czekają, aby zostać odkryte. Nie sposób w jednym miejscu wymienić wszystkich godnych uwagi atrakcji tego niezwykle zróżnicowanego regionu. Zwiedzając krainę Basków, nie można pominąć Gerniki. Guernica to nie tylko znany obraz Pabla Picassa przedstawiający koszmary hiszpańskiej wojny domowej. To także święte miasto, które dla tutejszej ludności ma ogromne znaczenie. Godna uwagi jest także kuchnia baskijska, która ma nieco inny charakter w rejonach górskich i nadmorskich.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *