Pontevedra – położenie, zabytki, muzea i inne atrakcje. Poznaj nasz przewodnik turystyczny po galicyjskim mieście nad rzeką Lérez

Pontevedra to nie tylko doskonałe miejsce do spędzenia spokojnego urlopu, ale również miasto bogate w zabytki sięgające czasów Imperium Rzymskiego. Co warto zwiedzić w tym galicyjskim mieście?

pontevedra
Ocena

Pontevedra to galicyjskie miasto położone w północno-zachodniej części Hiszpanii nad zatoką o tej samej nazwie. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od połączenia dwóch słów, a mianowicie: Pontis, które oznacza most oraz Vetera, które określa, że coś jest wiekowe. Można więc stwierdzić, że miasto swoją nazwę zawdzięcza staremu mostowi na przepływającej przez miasto rzece Lérez. Miejscowość ze względu na lokalizacje przy ujściu do rzeki Lérez do Oceanu Atlantyckiego ma długą i bogatą tradycję morską oraz handlową. Prawdopodobnie to właśnie tam zbudowano statek Krzysztofa Kolumba – Santa Maria.

Pontevedra – legenda o powstaniu miasta

Nie do końca są znane początki powstania miasta Potevedra. Aczkolwiek krąży pewna mityczna historia. Ta legenda głosi, że miejscowość została założona przez pradawnego greckiego wojownika o imieniu Teukros (syn Skamandra). Według przekazów mitologii greckiej wojownik rządził plemieniem Teukrów, a także był prapradziadkiem Ilosa – założyciela legendarnej Troi. Sam między innymi zasłynął z ponadprzeciętnej umiejętności strzelania z łuku. Wszystkie informacje na temat założenia miasta przez tego greckiego wojownika zostały umieszczone na przedniej fasadzie budynku stanowiącego siedzibę Urzędu Miasta Pontevedra.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na całodniowy rejs statkiem!

Pontevedra – co warto zobaczyć?

Ze względu na rozległą historię miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych opcji, które są na tyle różnorodne, że każdy turysta powinien znaleźć coś dla siebie. Niemniej jednak, poniżej znajduje się ściągawka z najważniejszymi punktami, bez których zaliczenia nie powinno się opuszczać Pontevedry.

Most Burgo

Bez wątpienia flagowy punkt w Pontevedrze, bowiem to właśnie od niego wzięła się nazwa miasta. Most pochodzi z czasów średniowiecza i nie da się go przeoczyć.

kup bilety

Kościół Pielgrzyma – Iglesia de la Peregrina

Świątynia wybudowana w XVIII wieku w stylach barokowym i renesansowym. Wyróżnia ją fasada, która została zaprojektowana na planie muszelki. Ponadto to wyjątkowo istotny punkt w mieście ze względu na to, że stanowi stały element pielgrzymki Camino de Santiago.

Kościół św. Bartłomieja – Iglesia de San Bartolome

Kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Pontevedry jest Kościół św. Bartłomieja, którego budowę szacuje się na okres pomiędzy XVII a XVIII wiekiem. Jego powstanie zawdzięcza się inicjatywie zakonników z klasztoru Jezuitów. Wnętrza budowli zachwycają zdobione barokowe ołtarze, a także obrazy osób ważnych dla historii zakonu Jezuitów, wśród nich znajdują się wizerunki: świętego Ignacego de Loyola, świętego Franciszka Ksawerego oraz św. Franciszka de Borja.

Bazylika Santa Maria Maggiore

W podobnym stylu w mieście powstała Bazylika Santa Maria Maggiore. Budząca podziw budowla sakralna powstała w XVI wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem projektu jest główna fasada wykonana w stylu Plateresco. Wszystkie bogate zdobienia mogły powstać dzięki artystycznemu talentowi Cornelisa z Niderlandów oraz Joao Nobre z Portugalii.

Muzeum Prowincji Pontevedra

To nie jest zwykłe muzeum. Często jest wymieniane jako jedno z najciekawszych muzeów regionalnych w całej Hiszpanii. Na zasoby muzeum składa się aż 16 tys. eksponatów dotyczących kultury i historii prowincji, w tym bogate zbiory sztuki galicyjskiej. Trudno byłoby je pomieścić w jednym miejscu, dlatego muzeum zajmuje aż sześć obiektów w mieście, w których można zapoznać się z przeszłością regionu.

Pontevedra to nie tylko port rybacki, statki, Plaza de la Lena (główny plac) czy typowo galicyjska starówka. To także zabytkowe kościoły, muzea i spacery brzegiem rzeki.

Fot. ilustracyjne: Lameiro via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *