Katedra w Santiago de Compostela – nie tylko dla pielgrzymów

Katedra w Santiago de Compostela to cel podróży wielu pielgrzymów, a Camino de Santiago stanowi najsłynniejszą trasę pielgrzymkową na świecie. Co decyduje o tej niezwykłości? Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na wyruszenie w drogę? Sprawdź!

katedra w Santiago de Compostela

Droga świętego Jakuba to propozycja nie tylko dla pielgrzymów. Jeśli chcesz nacieszyć się pięknymi widokami, jej pokonanie sprawi ci wiele radości – bez względu na cel wędrówki. Oczaruje cię też obiekt, do którego prowadzi szlak. Katedra w Santiago de Compostela jest jedną z najważniejszych świątyń, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Kult Jakuba Większego Apostoła jest tylko jednym z kilku powodów, dla których warto się tu wybrać.

Wszystkie drogi prowadzą do Santiago de Compostela

Pielgrzymka szlakiem św. Jakuba może mieć różny przebieg. Bez względu na niego, warto wiedzieć więcej o osobie św. Jakuba oraz katedrze w Santiago – stolicy hiszpańskiej Galicji.kup bilety

Zobacz też:
Ourense – miasto złota i źródeł termalnych

 

Jakub Pielgrzym – informacje o świętym

Apostoł Jakub Większy jako jeden z pierwszych uczniów Jezusa zginął męczeńską śmiercią. Dziś Jakub Starszy znany jest jako patron rybaków i pielgrzymów, a charakterystyczny kij jest jednym z jego atrybutów. Jest też patronem Hiszpanii i Portugalii, jednak jego kult jest silny w całej Europie – również w Polsce.

 

De Santiago de Compostela – warianty trasy

Do Santiago de Compostela możesz dotrzeć autokarem, samochodem lub dojść jedną z tras. Są to:

 • Droga Pierwotna – najkrótsza trasa, która łączy Oviedo z Santiago;
 • Droga Północna – zaczyna się w San Sebastian;
 • Droga Francuska – biegnie od Somport przez Burgos i Leon.
 

 

Katedra w Santiago de Compostela i jej skarby

Podróż do grobu św. Jakuba będzie ciekawą lekcją historii oraz spotkaniem ze sztuką. Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?

Kup bilet online i zwiedzaj wspaniałą katedrę!

Dzieje kultu św. Jakuba w Santiago

Dlaczego to właśnie to miejsce stało się tak ważne dla kultu? Bo szczątki apostoła zostały odnalezione właśnie tutaj. Zachodnia fasada przedstawia okoliczności znalezienia grobu Apostoła i jego uczniów, Atanazjusza i Theodomira. Według legendy, jego położenie wskazał deszcz gwiazd, do czego nawiązuje nazwa miasta – Campus Stellae to Pole Gwiazd, a Santiago to Jakub.

Zobacz też:
La Coruña i skarby Kryształowego Miasta. Co musisz zobaczyć w tej części Hiszpanii?

Kult świętego zaczął się tu rozwijać dość wcześnie. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1075 roku, w czasach panowania Alfonsa VI Kastylijskiego. Ostatni kamień został położony w 1122 roku, a uroczysta konsekracja katedry miała miejsce w 1211 roku. Wcześniej, w 1179 roku, papież nadał miastu status świętego.

Katedra w Santiago de Compostela i jej wejścia

Do katedry możesz wejść przez Portal Złotników (Puerta de las Platerias), który przedstawia sceny kuszenia Chrystusa na pustyni oraz Jawnogrzesznicę. Znajduje się on na fasadzie południowej, gdzie zobaczysz również sporo rzeźb z portali północnych, datowanych na ostatnią dekadę XI wieku.kup bilety

Możesz też wejść do świątymi przez Wrota Królewskie. Przyciąga nimi wschodnia fasada katedry, znana jako Fachada de la Quintana. Dawniej wykorzystywano też Święte Wrota, jednak to wejście zostało zniszczone.

Głównym wejściem jest Portal Chwały (Pórtico de la Gloria), który stworzył w XII wieku mistrz Mateo. To wejście flankują dwie średniowieczne wieże o wysokości 76 m. Do Portico de la Gloria i fasady El Obradoiro, którą zaprojektował Fernando Casas y Nóvoa, prowadzą okazałe schody.

Zobacz też:
Vigo – Hiszpania i Galicja. Jakie atrakcje oferuje to niewielkie miasteczko w Hiszpanii na granicy z Portugalią?

Katedra w Santiago de Compostela – wnętrze

Nawa główna ma wysokość 22 m, przez co robi wrażenie na turystach. Znajdują się w niej monumentalny ołtarz główny oraz kaplica św. Jakuba, której nadano barokowy wygląd. W jej wnętrzu wzrok przyciąga złota figura św. Jakuba.

W kościele znanym jako miejsce pochówku św. Apostoła wyróżniają się również:

 • Botafumeiro – największa na świecie kadzielnica, która rozprasza kadzidło nad głowami wiernych;
 • późnogotycki dziedziniec otoczony barokowymi krużgankami;
 • Capilla de las Reliquias z licznymi relikwiami z czasów średniowiecza.
 

 

Muzeum w Santiago de Compostela

Nie ograniczaj się do samej świątyni! W katedralnym muzeum również czeka na ciebie wiele atrakcji. Zobaczysz tu m.in.:

 • dawne łacińskie księgi;
 • gobeliny;
 • wyroby ze złota;
 • zabytkowe szaty liturgiczne;
 • dokumenty, dzięki którym poszerzysz wiedzę na temat Santiago de Compostela i tutejszego ośrodka pątniczego.

Katedra w Santiago de Compostela – zasady zwiedzania

Katedra jest otwarta codziennie od 7:00 do 20:30. Musisz jednak pamiętać, że odprawiane są tu msze. Muzeum katedralne jest otwarte:

 • od kwietnia do października w godzinach od 9:00 do 20:00;
 • od listopada do marca w godzinach od 10:00 do 20:00.kup bilety
Zobacz też:
Pontevedra – położenie, zabytki, muzea i inne atrakcje. Poznaj nasz przewodnik turystyczny po galicyjskim mieście nad rzeką Lérez

Pamiętaj o świętach, zwłaszcza tak ważnym, jak to 25 lipca. To dzień patrona tego miejsca, z czym wiążą się liczne uroczystości i znaczne nasilenie ruchu. Ceny biletów są różnicowane i zależą od wybranej przez ciebie trasy zwiedzania. Wejście do muzeum kosztuje około 6 euro, natomiast za zwiedzanie muzeum i katedry, wraz z wizytą na dachu, zapłacisz około 12 euro – kup bilet!

Zorganizowane zwiedzanie katedry w Santiago de Compostela

Chcesz dobrze poznać to miejsce i jego dzieje, ominąć kolejki i sprawnie przemieszczać się po kościelnym wnętrzu? Możesz zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem. Trwa ona około 1,5 godziny. W tym czasie zobaczysz katedrę i znajdujące się w niej dzieła sztuki, zapoznasz się też z katedralnym muzeum i jego zbiorami. Ze względu na spory ruch i liczbę atrakcji, taka opcja zwiedzania słynnego sanktuarium jest jedną z wygodniejszych.

 

 

 

Katedra w Santiago de Compostela to nie tylko miejsce spoczynku św. Jakuba Apostoła i miejsce jego kultu. Jest ona również ciekawym przykładem architektury, któremu warto poświęcić swój czas. To miejsce to raj dla miłośników rzeźby romańskiej, choć wielkie wrażenie robi również Wieża Zegarowa, wzniesiona w XVII wieku przez Dominda de Andrade. Wizyta w tym miejscu zrobi na tobie wrażenie, bez względu na czynniki, które skierowały cię na jakubowe ścieżki.

Zobacz też:
Galicja - Hiszpania i jej skarby. Czym zaskakuje ten region?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.