Miejscowość znajduje się nad brzegiem rzeki Miño i stanowi najważniejszy ośrodek miejski w tej części Hiszpanii. Lugo słynie m.in. z tego, że znajdują się tu pozostałości z czasów rzymskiego panowania. Do najważniejszych tego typu obiektów należy fragment muru fortyfikacji pochodzącej z przełomu III i IV wieku naszej ery. Ma on ogromne znaczenie dla urbanistyki całego miasta. Jak zaplanować wycieczkę, by poznać jego wszystkie tajemnice? Sprawdź!

Lugo – architektura stolicy Galicji

Do miasta prowadzi aż dziesięć bram, z których każda ma swoją osobną nazwę. Najsłynniejsze z nich to:

  • Puerta del Carmen, inaczej Porta Miñá (to przez nią kierują się pielgrzymi do Santiago de Compostela);
  • Puerta Nova;
  • Puerta de San Pedro;
  • Puerta de Santiago.

 

W obrębie tutejszej starówki funkcjonują dwa najważniejsze place:

 

Jakie zabytki są tutaj najistotniejsze?

Znajdują się na tych placach okazałe zabytki architektury baroku, m.in. ratusz z 1738 roku, a także romańsko-gotycka katedra, której budowę rozpoczęto w XI wieku i trwała ona przez niemal 100 lat. W późniejszym okresie dodano do niej neoklasycystyczną fasadę zwaną Puerta de Santiago. Wnętrze świątyni łączy natomiast elementy stylu gotyku oraz baroku. 

Innym eklektycznym budynkiem w pobliżu katedry jest Pałac Biskupi. W podstawie budowla uchodzi za barokową i powstała w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się wieża Condes de Lemos.

Znajduje się tu również płac, który dawniej pełnił funkcję swoistego forum romanum – Praza do Campo. Interesującym obiektem w pobliżu jest obecne Muzeum Prowincji, a dawny kościół San Pedro. Ekspozycje w tym miejscu Lugo obejmują bogate kolekcje przedmiotów użytkowych, złotniczych czy dzieł sztuki. 

Spacer ulicami Lugo

Miasteczko pełne jest urokliwych zakątków, a spacer brukowanymi, wąskimi uliczkami będzie okazją do odwiedzin w małych lokalnych restauracjach, gdzie skosztujesz lokalnych przekąsek. Panuje powszechne przekonanie o tym, że właśnie w tutaj znajdują się najlepsze lokale gastronomiczne regionu. 

Charakterystycznym punktem Lugo jest ulica o nazwie Ronda de la Muralla, od której promieniście rozchodzą się uliczki starówki. Z kolei idealnym zakątkiem do wypoczynku w zielonym otoczeniu jest Parque de Rosalía de Castro z uroczym stawem i niewielkim zagajnikiem. Znajduje się tam również punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na tutejszą rzekę. 

Okolice Lugo – co warto odwiedzić?

Wokół miasta Lugo znajduje się szereg zabytków o dużej wartości archeologicznej, m.in. Santa Eulalia de Bóveda. Całkiem niedaleko przebiega szlak pielgrzymi do Santiago de Compostela i miejscowość Vilalba z ciekawą architektonicznie wieżą na planie ośmiokąta, w której obecnie urządzono hotel Parador de Turismo. Będąc w tamtejszej prowincji, warto odwiedzić także wybrzeże z urokliwymi miasteczkami, takimi jak Viveiro, Ribadeo czy Foz. Znajdują się tam piękne, rozłożyste plaże Galicji. Nieopodal mieści się także znany ośrodek produkcji galicyjskiej ceramiki – Sargadelos. 

 

Lugo to jedno z najbardziej znanych miast w regionie hiszpańskiej Galicji, słynące z m.in. z najlepszej kuchni w okolicy. Jeśli wybierasz się w tym kierunku Półwyspu Iberyjskiego, sprawdź w przewodniku, które z zabytków architektury zainteresują cię najbardziej. Znajduje się ich tutaj tak wiele, że wybór na miejscu może okazać się utrudniony. Poza perłami architektury Galicja to także okazja do wypoczynku na malowniczych plażach i odkrycia tutejszej kultury, która pamięta jeszcze czasy rzymskie. 

 

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: