Miasto Lugo to miejsce o długiej historii, sięgającej jeszcze czasów rzymskich. Co warto zobaczyć w tej części Galicji?

Lugo to miejscowość pełniąca funkcję stolicy hiszpańskiej prowincji – Galicji. Znajdziesz tam mnóstwo śladów cywilizacji rzymskiej. Co szczególnie warto zapamiętać? Poznaj tutejszą wiekową architekturę i tradycję.

lugo
Ocena

Miejscowość znajduje się nad brzegiem rzeki Miño i stanowi najważniejszy ośrodek miejski w tej części Hiszpanii. Lugo słynie m.in. z tego, że znajdują się tu pozostałości z czasów rzymskiego panowania. Do najważniejszych tego typu obiektów należy fragment muru fortyfikacji pochodzącej z przełomu III i IV wieku naszej ery. Ma on ogromne znaczenie dla urbanistyki całego miasta. Jak zaplanować wycieczkę, by poznać jego wszystkie tajemnice? Sprawdź!

Lugo – architektura stolicy Galicji

Do miasta prowadzi aż dziesięć bram, z których każda ma swoją osobną nazwę. Najsłynniejsze z nich to:

  • Puerta del Carmen, inaczej Porta Miñá (to przez nią kierują się pielgrzymi do Santiago de Compostela);
  • Puerta Nova;
  • Puerta de San Pedro;
  • Puerta de Santiago.

 

W obrębie tutejszej starówki funkcjonują dwa najważniejsze place:

  • Plaza de Santo Domingo;
  • Plaza de España.

 

Jakie zabytki są tutaj najistotniejsze?

Znajdują się na tych placach okazałe zabytki architektury baroku, m.in. ratusz z 1738 roku, a także romańsko-gotycka katedra, której budowę rozpoczęto w XI wieku i trwała ona przez niemal 100 lat. W późniejszym okresie dodano do niej neoklasycystyczną fasadę zwaną Puerta de Santiago. Wnętrze świątyni łączy natomiast elementy stylu gotyku oraz baroku. 

Innym eklektycznym budynkiem w pobliżu katedry jest Pałac Biskupi. W podstawie budowla uchodzi za barokową i powstała w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się wieża Condes de Lemos.

Znajduje się tu również płac, który dawniej pełnił funkcję swoistego forum romanum – Praza do Campo. Interesującym obiektem w pobliżu jest obecne Muzeum Prowincji, a dawny kościół San Pedro. Ekspozycje w tym miejscu Lugo obejmują bogate kolekcje przedmiotów użytkowych, złotniczych czy dzieł sztuki. 

Spacer ulicami Lugo

Miasteczko pełne jest urokliwych zakątków, a spacer brukowanymi, wąskimi uliczkami będzie okazją do odwiedzin w małych lokalnych restauracjach, gdzie skosztujesz lokalnych przekąsek. Panuje powszechne przekonanie o tym, że właśnie w tutaj znajdują się najlepsze lokale gastronomiczne regionu. 

Charakterystycznym punktem Lugo jest ulica o nazwie Ronda de la Muralla, od której promieniście rozchodzą się uliczki starówki. Z kolei idealnym zakątkiem do wypoczynku w zielonym otoczeniu jest Parque de Rosalía de Castro z uroczym stawem i niewielkim zagajnikiem. Znajduje się tam również punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na tutejszą rzekę. 

Okolice Lugo – co warto odwiedzić?

Wokół miasta Lugo znajduje się szereg zabytków o dużej wartości archeologicznej, m.in. Santa Eulalia de Bóveda. Całkiem niedaleko przebiega szlak pielgrzymi do Santiago de Compostela i miejscowość Vilalba z ciekawą architektonicznie wieżą na planie ośmiokąta, w której obecnie urządzono hotel Parador de Turismo. Będąc w tamtejszej prowincji, warto odwiedzić także wybrzeże z urokliwymi miasteczkami, takimi jak Viveiro, Ribadeo czy Foz. Znajdują się tam piękne, rozłożyste plaże Galicji. Nieopodal mieści się także znany ośrodek produkcji galicyjskiej ceramiki – Sargadelos. 

 

Lugo to jedno z najbardziej znanych miast w regionie hiszpańskiej Galicji, słynące z m.in. z najlepszej kuchni w okolicy. Jeśli wybierasz się w tym kierunku Półwyspu Iberyjskiego, sprawdź w przewodniku, które z zabytków architektury zainteresują cię najbardziej. Znajduje się ich tutaj tak wiele, że wybór na miejscu może okazać się utrudniony. Poza perłami architektury Galicja to także okazja do wypoczynku na malowniczych plażach i odkrycia tutejszej kultury, która pamięta jeszcze czasy rzymskie. 

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *