House of Wonders – Zanzibar i cud architektury. Czym wyróżnia się perła Stone Town?

House of Wonders (Zanzibar) to jedna z cenniejszych perełek architektury, jakimi może cię oczarować Tanzania. Co musisz wiedzieć o tym zabytku? Dlaczego warto go zwiedzić podczas egzotycznych wakacji? Sprawdź!

house of wonders zanzibar
Ocena

Stone Town, czyli Kamienne Miasto, to jeden z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Zanzibarze. Wyspiarska stolica przyciąga ciekawą historią i takimi miejscami, jak House of Wonders. Zanzibar może być dumny z tego pałacu. Przekonaj się, jaka była jego historia i co warto zobaczyć w pobliżu!

Z kart historii, czyli dzieje House of Wonders (Zanzibar)

Dom Cudów powstał jeden z sześciu pałaców zbudowanych przez Barghasha bin Saida, drugiego sułtana Zanzibaru. Jakie funkcje pełnił House of Wonders w swych dziejach? Początkowo miał być to pałac ceremonialny, stąd też jego reprezentacyjny charakter i imponujące rozmiary. Budowę House of Wonders rozpoczęto w 1883 roku. Do dziś jest on dumą miasta i jedną z jego najlepszych wizytówek. 

Dom Cudów dawniej i dziś

Zabytek ten pełnił różne funkcje w swych dziejach. Był sułtańskim pałacem, w którym w XIX wieku odbywały się ważne uroczystości, był też siedzibą ważnych urzędników. W 1911 roku Dom Cudów stał się własnością Wielkiej Brytanii, a w jego murach urzędował brytyjski konsul. Dziś dba o House of Wonders Zanzibar, a budowla służy miejscowej ludności jako miejsce, w którym edukacja i historia są kwestiami najważniejszymi. Choć budynek od kilku lat jest poddawany renowacji, wciąż robi wielkie wrażenie na zwiedzających. 

House of Wonders – na czym polega jego wyjątkowość? 

Znasz już historię Domu Cudów, pora zatem skupić się na tych cechach, dzięki którym stał się jednym z najważniejszych zabytków miasta. Co go wyróżnia?

House of Wonders – nowinki techniczne 

O wyjątkowości tego zabytku decydują zarówno jego forma, jak i rozwiązania techniczne, na które postawiono przy jego budowie. Co zapewniło tej budowli sławę i uznanie?

Dom Cudów jest dość spory, a jego ażurowa kolumnada z daleka przyciąga uwagę. Swoje robią też balustrady i werandy, dzięki czemu duża budowla zadziwia niespodziewaną lekkością. W bryle domu pięknie łączą się ze sobą dwa style: tropikalny oraz wiktoriański. To, co najciekawsze, znajduje się jednak we wnętrzu House of Wonders. Zanzibar kryje w tym miejscu niezwykłe elementy.

Dlaczego Dom Cudów nosi taką nazwę?

Dom Cudów to nie lada gratka dla tych osób, które lubią wędrować śladem zabytków techniki. Budynek ten od samego początku był wyposażony w oświetlenie elektryczne, dzięki czemu po zmroku wyróżniał się w miejskiej zabudowie. To właśnie dobre oświetlenie sprawiło, że przylgnęła do niego obecna nazwa. Drugim cudem w sułtańskiej rezydencji okazała się winda – pierwsza na terenie całej Afryki Wschodniej. 

Jaką funkcję obecnie pełni House of Wonders? 

House of Wonders może się pochwalić ciekawymi wnętrzami, które są udostępniane zwiedzającym. Pamiętaj, że Dom Cudów jest obecnie wykorzystywany jako Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru i Wybrzeża Suahili, którego ekspozycja ma wyjątkową wartość. Ta placówka gromadzi cenne zabytki, dzięki którym poznawanie historii i kultury Zanzibaru staje się prostym i przyjemnym zadaniem. Chcesz zwiedzić to muzeum? Zarezerwuj w porę bilet na zwiedzanie indywidualne lub zapisz się na wycieczkę z przewodnikiem. 

Co warto zobaczyć w rejonie Domu Cudów?

Ciekawym wyglądem i intrygującą przeszłością może przyciągać nie tylko House of Wonders. Zanzibar może się bowiem pochwalić innymi ciekawymi miejscami w okolicy. Jakie zabytki mają tu największą wartość?

 Wśród tych najważniejszych znajdują się: 

  • pałac sułtański Beil el Sahel, dziś służący jako placówka muzealna;
  • cmentarz Makusurani;
  • Ogrody Forodhani (założone w latach 30. XX wieku);
  • Dom Celny, dziś znany jako siedziba szkoły muzycznej.

Wizyta w Stone Town to ciekawa lekcja historii dla każdego, kto chce poznać i zrozumieć Zanzibar. To również możliwość spotkania się z ciekawymi budowlami, które swoją formą do dziś robią wrażenie. Jednym z najlepszych dowodów na to jest House of Wonders. Zanzibar ma bowiem zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *