Grecka wyspa Skiathos – atrakcje, historia, klimat Skiatos. Przewodnik na wczasy i wakacje w Grecji

Skiathos stanowi część archipelagu Sporady Północne w grupie Wysp Egejskich. Jedną z wielu w Grecji, ale wyjątkową pod względem walorów turystycznych. Przekonaj się, ile wspaniałych atrakcji czeka tutaj na wczasowiczów!

skiathos
Ocena

Skiathos nosi wiele nazw, m.in. Skiatos, Σκιάθος, Skiáthos. Różnice w zapisie łacińskim wynikają z różnej metodologii przekładu z alfabetu greckiego. Jeśli w folderach różnych biur podróży czy portali turystycznych znajdziesz te 3 różne określenia, możesz mieć pewność, że chodzi o jeden i ten sam kurort. Wyspa ma 49 km² powierzchni, a jej stolicą jest niespełna 5-tysięczne miasto Skiathos (lub Skiathos itd.). Głównym magnesem dla turystów są urokliwe, piaszczyste plaże. Jest tu ponad 60 kąpielisk! Największą popularnością wśród turystów cieszy się wyjątkowo malownicza plaża Koukounaries. Wyróżnia się złocistym piaskiem oraz bliskością lasu piniowego. Lokalne krajobrazy – w tym miejskie pejzaże pełne białych domków z niebieskimi okiennicami – powinni doskonale znać miłośnicy kina.

Wyspa Skiathos leży na Morzu Egejskim, ok. 5 km od Grecji kontynentalnej

Swoją nazwę ma zawdzięczać szczytowi Athos (2033 m n.p.m.) na Półwyspie Chalcydyckim, położonemu ok. 130 km na północny wschód. Rzekomo „Święta Góra”, wokół której wybudowano mnóstwo kaplic, kościołów i klasztorów, miała przysłaniać słońce nawet tutaj. Greckie słowo skia oznacza cień. Być może przy dobrej pogodzie da się dostrzec Skiatos z wierzchołka Athos. Punkty widokowe na samej wyspie raczej położone są zbyt nisko, by bez dobrej lornetki znaleźć tak odległy szczyt.

Historycznie i pod względem aktualnego podziału administracyjnego Skiathos jest częścią Tesalii w Grecji Środkowej. Razem ze Skopelos i Alonisos tworzy jednostkę regionalną Sporady. Do gminy Skiatos należą również sąsiednie, greckie wysepki – Arkos, Maragos, Aspronisi Repio, Tsougaris i inne skrawki lądu są znacznie mniejsze, a do tego często niezamieszkane na stałe. Pierwsze ślady antycznej cywilizacji w tym rejonie pochodzą z VII wieku przed naszą erą. Z powodu sztormu na Morzu Egejskim w 480 r. p.n.e. Persowie stracili część swoich okrętów wojennych, które rozbiły się o klify i skały otaczające wschodnie wybrzeża Skiathos. W II w. p.n.e. wyspa znalazła się pod panowaniem Macedończyków. Później kontrolę nad nią sprawowali m.in. Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie oraz Turcy. Grecy ponownie objęli ją swoimi rządami w 1807 roku.

Główną atrakcją Skiathos są przepiękne plaże. Tutaj kręcono musical „Mamma Mia!”

Połacie miękkiego, złotego piasku. Malownicze zatoczki z idealnie przejrzystą, turkusową wodą. Doskonale wyposażone wypożyczalnie sprzętu do uprawiania rozmaitych sportów wodnych – windsurfingu, kitesurfingu, jazdy na nartach wodnych i wielu innych dyscyplin. Nic dziwnego, że dla wielu osób takie wakacje w Grecji z morskimi kąpielami są spełnieniem marzeń. Trudno sobie wyobrazić, by w takich okolicznościach ktokolwiek szukał na Skiathos luksusowego hotelu z basenem. W obrębie wysypy znajdują się także dwa kameralne jeziorka – Limnis Agiou Georgieu oraz Limni Strofilias, nieopodal słynnej Koukounaries. Jej nazwa oznacza w wolnym tłumaczeniu plażę szyszkową. Jeśli w najpopularniejszym i najmodniejszym miejscu Skiatos będzie dla ciebie zbyt gwarno i tłoczno, do wyboru masz jeszcze kilkadziesiąt innych kąpielisk. Poniżej kilka wybranych plaż wyspy:

 • Troullos;
 • Agia Eleni;
 • Krifi Ammos;
 • Mantraki;
 • Elia;
 • Agkistros;
 • Aselinos (x2 – Mikros i Megalos);
 • Ligaries;
 • Lalaria;
 • Megas Gialos.

Jeśli zależy ci na miękkim podłożu, udaj się w zachodnie i centralne rejony wyspy. W północno-wschodniej części Skiathos dominują wąskie, kamieniste plaże. Z kolei na wschodnich skrajach kurortu znajdziesz kilka kąpielisk na terenie żwirowym. Jeśli kilka lokalizacji wyda ci się znajomych, mimo że na Skiatos będzie pierwszy raz, to nic w tym dziwnego. Wiele pięknych zakątków posłużyło za plan zdjęciowy do filmu „Mamma Mia!”, który rozsławił grecką wyspę na cały świat. Niektóre ujęcia powstawały na sąsiednim Skopelos. Lokalne sklepy z pamiątkami mogą oferować rozmaite gadżety związane z produkcją. Jednak w przypadku przedmiotów, które rzekomo miały być blisko związane z gwiazdami Hollywood, należy podchodzić z dużą ostrożnością. Za to żadnych wątpliwości co do autentyzmu i wartości nie powinno być w przypadku dań greckiej kuchni serwowanych w tutejszych tawernach i restauracjach.

Nie tylko plażowanie – jak spędzić wczasy na Skiathos? Krótki przewodnik po atrakcjach wyspy Skiatos

Miłośnicy kulinariów i wyrafinowanych trunków powinni wybrać się w okolice lokalnych winnic. Ich właściciele nie tylko prowadzą sklepy ze swoimi wyrobami, ale też często pozwalają poznać kilka tajników produkcji. Naturalnie zwiedzane okraszone jest degustacją przynajmniej kilku odmian wina. Warto spróbować również miejscowej oliwy z oliwek. Niektórzy Grecy twierdzą, że bez cała starożytna Hellada nie osiągnęłaby nawet połowy swojej potęgi. Jeśli przyjeżdżasz na Skiatos z myślą o eksploracji antycznych ruin, czeka cię srogi zawód. Zachowane do dziś zabytki pochodzą ze znacznie późniejszych czasów.

To głównie budowle sakralne – szczególnie ciekawe są XVIII-wieczne obiekty klasztoru Evangelistria, kościół Panaghia Limnia z 1837 r. oraz świątynia Moni Theotokou Kechrias (gr. Μονή Θεοτόκου Κεχριάς) z bogato zdobionymi ścianami. Dużą atrakcją historyczną Skiathos są także niewielkie pozostałości weneckiego zamku obronnego, zbudowanego w 1207 r. na małej wysepce – wyglądał podobnie do znacznie młodszej fortecy Bourtzi u wybrzeży Peloponezu. Tutaj ten typ fortyfikacji nie sprawdził się w pełni, gdyż Skiathos wielokrotnie plądrowali piraci. W XIV główną osadę przeniesiono na północ, w lepiej bronione miejsce nazywane Kastro. Z czasem stolica powróciła do swojej starożytnej lokalizacji. Inne miejsca na wyspie, które warto odwiedzić, to m.in.:

 • kościół Tris Ieràrches;
 • bizantyjski kościół Chrystusa;
 • muzeum w dawnym domu pisarza Alexandrosa Papadiamantisa;
 • Skiathitiko Spiti – rodzinne muzeum;
 • Muzeum Żeglarstwa, Kultury i Tradycji Skiathos;
 • pomnik por. Vasilisa Laskosa – zasłużonego dowódcy okrętów podwodnych i statków handlowych;
 • jaskinie Galazia i Skalini.

Grecja – klimat, sezon na Skiathos. Garść praktycznych informacji dla turystów

Na Skiatos znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Większość połączeń z Polski wymaga przesiadki w Atenach, ale w sezonie wakacyjnym można znaleźć bezpośrednie loty. Szczyt ruchu turystycznego na wyspie trwa zdecydowanie dłużej – od maja do października. Alternatywny sposób podróży to rejs statkiem lub przyjazd do Grecji samochodem i transport morski promem. W wielu świątyniach obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania, a wstęp może wymagać odpowiedniego stroju. Ubiór trzeba dostosować także do śródziemnomorskiego klimatu. Największe upały panują od czerwca do sierpnia.

Skiathos udowadnia, że podczas pobytu w Grecji wcale nie trzeba poszukiwać śladów przeszłości. Ta wyspa oferuje przede wszystkim relaks w cudownych okolicznościach przyrody. Z błogością bywa już różnie – dla miłośników nocnych zabaw w klubach i dyskotekach to dobra wiadomość. Młodzi i single będą równie zadowoleni z wyjazdu, co rodziny z dziećmi.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *