Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana albo w skróconej wersji La Habana) to miasto znajdujące się nad Zatoką Meksykańską. Jednocześnie jest miastem stołecznym Kuby, a także największą aglomeracją miejską oraz portem na wyspie i w całych Karaibach. Stanowi główny ośrodek przemysłowy kraju elektromaszynowy. Niewiele osób wie o tym, że Hawana była ukochanym miastem pisarza Ernesta Hemingwaya, który zdecydował się tam spędzić aż 20 lat swojego życia. Co takie kryje w sobie to miasto? Dlaczego warto je odwiedzić?
Hawana – historia
W 1515 miasto zostało założone przez Diego Velázquez de Cuéllara – hiszpańskiego konkwistadora na południowym wybrzeżu Kuby. Od 1519 Hawana znajduje się w obecnym miejscu (to powoduje pewne dyskusje na temat tego, w którym roku faktycznie została założona). Pierwotnie była portem handlowym, ale w 1607 oficjalnie została stolicą hiszpańskiej kolonii Kuby. Pomimo licznych napadów francuskich, holenderskich i angielskich piratów Hawana prężnie się rozwijała, aby w stosunkowo krótkim czasie stać się głównym portem handlowym w tzw. Nowym Świecie.
Do 1898 roku miasto należało do Hiszpanii, jednak w wyniku zatonięcia pancernika USS Maine wybuchł konflikt amerykańsko-hiszpański, który skutkował przejście Hawany razem z całą wyspą pod okupacje Amerykanów. Stolicą Republiki Kuby Hawana została w 1902 roku. Na początku XX wieku zaczęła być rozpoznawalnym punktem turystycznych wycieczek. Natomiast 8 stycznia 1959 roku rewolucyjne oddziały Fidela Castro zajęły miasto.
Stara Hawana – Habana Vieja, czyli turystyczna perełka
Śródmieście stolicy miasta można podzielić na trzy części:
- Centro Habana;
- Vedado;
- la Habana Vieja, czyli tzw. Starą Hawanę.
To właśnie w tej ostatniej spotkasz perły architektury wszystkich okresów. Można podziwiać tu przykłady znakomitej miejskiej architektury od barokowego przepychu po oszałamiające art deco. Stare miasto zostaje na długo w pamięci każdego odwiedzającego i pomimo tego, że przemierzanie jego ulic jest już samo w sobie turystycznym doświadczeniem, to w dzielnicy znajduje się wiele interesujących obiektów muzealnych. W 1982 roku dzielnica ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poniżej zamieszczamy kilka obowiązkowych punktów mieszczących się na starym mieście Hawany:
- Plaza Vieja – plac, na którym znajduje się planetarium i galerie muzealne. Niegdyś budynki znajdujące się w pobliżu były rezydencjami najbogatszych rodzin w mieście;
- Catedral de la Habana – budowla zaprojektowana przez włoskiego architekta Francesco Borrominiego;
- Castillo de la Real Fuerza – jeden z najstarszych fortów w Ameryce zbudowany w latach 1558-1577;
- Museo de la Ciudad – muzeum historii miasta. Pałac, w którym ma siedzibę instytucja, stanowi podręcznikowy przykład kubańskiego baroku;
- Palacio de los Capitanes Generales – ciekawą cechą przysadzistego pałacu są morskie skamieliny, które ozdabiają wapienne mury. Niektórych dziwi, dlaczego ulica od frontu jest wybrukowana drewnem, miało to na celu wyciszenie stukoty konnych kopyt;
- Calle Obispo – główna ulica starej Hawany;
- Iglesia i Monasterio de San Fransisco de asis – kościół z klasztorem, który od lat 40. XIX wieku nie pełni funkcji religijnych. Obecnie we wnętrzu zabytkowego klasztoru ma miejsce teatr dziecięcy, natomiast w nawie kościoła odbywają się najlepsze koncerty muzyki klasycznej w Hawanie;
- Museo de Arte Colonial – małe muzeum przedstawiające kolonialne meble i sztukę dekoracyjną;
- Forteca de Cuba – archiwum fotograficzne Starej Hawany z początku XX wieku. Kolekcja zawiera około 14000 zdjęć.
Hawana – Centro Habana, czyli prawdziwa Kuba
Jeżeli ktoś chce poznać prawdziwe oblicze Kuby, musi się tam udać osobiście. Poczuć ciągły ruch na dziurawych, zniszczonych ulicach i chodnikach. Starsi Kubańczycy grają na ulicy w domino, słychać dźwięk afrokubańskich rytmów wybijanych na bębnach, a wszystko przyozdobione jest brudnymi i podniszczonymi budynkami, które lata świetności mają już dawno za sobą. Co ciekawe po sąsiedzku znajdują się tak kontrastowe miejsca, jak Parque Central oraz dzielnica El Prado z najbardziej luksusowymi hotelami i najlepszymi muzeami w mieście.
Co warto zobaczyć w Centro Habana?
- Museo de la Revolucion – muzeum rewolucji mieści się w dawnym Pałacu Prezydenckim (ostatnim kubańskim przywódcą, który z niego korzystał, był Fulgencio Batista). Sala lustrzana została zaprojektowana przez nowojorską firmę jubilerską Tiffany, w efekcie jest olśniewająca i przypomina wnętrze z Wersalu;
- Malecon – klimatyczna promenada, która ma aż 7 km długości i ciągnie się wzdłuż morza. Warto się tam udać wieczorem i obejrzeć malowniczy zachód słońca;
- Capitolio Nacional – prawdopodobnie najbardziej zjawiskowa budowla w Hawanie. Wyglądem przypomina waszyngtoński Kapitol, aczkolwiek jest on odwzorowaniem Panteonu;
- Museo Nacional de Bellas Artes – Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, stanowi największą galerią sztuki na Karaibach. Zbiory są podzielone na sztukę kubańską (Arte Cubano) oraz światową (Arte Universal).
Hawana – Vedado i jej niesamowity klimat
To stosunkowo rozległa i bardzo niesławna dzielnica stolicy republiki, ponieważ przez lata była rządzona przez mafię kubańską. Obecnie znajduje się tam kilka drapaczy chmur, rezydencje i tereny zielone. Przy okazji wycieczki, warto odwiedzić:
- Necropolis de Cristobal Colon – to główny cmentarz Hawany, a jednocześnie pomnik narodowy. To jeden z największych tego typu obiektów w całej Ameryce Łacińskiej. Cechuje go wyjątkowa ikonografia oraz szczegółowe pomniki z marmuru;
- Museo Napolenico – muzeum prezentuje ponad 7400 przedmiotów, które niegdyś należały do napoleona Bonaparte oraz przedmiotów związanych z epoką, m.in. szkice Woltera, obrazy ukazujące bitwę pod Waterloo, meble oraz porcelanę.
Hawańskie przekręty – na co uważać?
Kradzieże i oszustwach są koszmarem osób podróżujących po różnych miejscach, niemniej jednak Kubańczycy są z tego wyjątkowo znani, a sytuacja ekonomiczno gospodarcza republiki tylko pobudza kreatywność tamtejszych oszustów. Zawodowi kubańscy kanciarze, nazywani jinteros (dosłowne tłum. dżokeje), wykazują szczególnie dużą aktywność na ulicach Hawany.
Na co więc uważać w trakcie wczasów i wakacji w stolicy kuby?
- Taxi – zanim wsiądziesz do taksówki, zawsze uzgodnij cenę kursu.
- Nigdy nie wymieniaj waluty na ulicy.
- Zawsze sprawdzaj rachunek w restauracji i otrzymaną resztę.
- Dokładnie zapoznaj się z banknotami obowiązującymi na Kubie, aby nie naciąć się na fałszywe pieniądze.
- Uważaj na nielegalnych sprzedawców podrabianych cygar. Produkty sprzedawane tanio na ulicy są kiepskiej jakości i niewarte nawet najmniejszych pieniędzy. Cygara należy kupować wyłącznie w lokalnych fabrykach albo w jednym z Casa del Habano.
- Jinteros to oszuści żerujący zarówno na wynajmujących, jak i podróżnych. Jintero podaje się za właściciela casa particular (kwatery prywatnej), w której turysta zarezerwował pobyt, a następnie prowadzi go na miejsce, ale nie jest to nocleg zarezerwowany przez przyjezdnego (najczęściej on o tym nie wie). Oszuści otrzymują 5-10 CUC prowizji za przyprowadzenie klienta, pieniądze te są oczywiście doliczane do rachunku, który zapłaci przyjezdny.
Hawana to stolica z niesamowitym klimatem, w której można nie tylko wypić Cuba libre lub daiquiri w miłej knajpce, ale również podziwiać majestatyczne rezydencje i kościoły czy odwiedzić park centralny. W trakcie wypoczynku w stolicy Kuby warto poszukać wysokich punktów, z których rozpościera się widok na miasto, aby w pełni podziwiać jego koloryt.
To miasto, którego nie można nie odwiedzić w trakcie podróży na Kubę. Jednak trzeba się mieć na baczności, bo jak każde duże miasto żyjące głównie z turystyki, przyciąga wielu krętaczy, którzy chcą wykorzystać nieświadomych turystów.
Dodaj komentarz