Santiago de Cuba nazywane jest kulturalną stolicą Kuby. Położone jest zdecydowanie bliżej Dominikany, aniżeli Hawany, co kieruje ją bardziej na wschód niż zachód, co ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania swoistej tożsamości tego miasta. Na ulicach Santiago wyraźnie czuć wpływy afrokaraibskie oraz ducha buntu i przedsiębiorczości. Aby to zrozumieć, trzeba sobie uzmysłowić, co działo się w tym miejscu w przeszłości, mianowicie: konkwistador Diego Velazquez de Cuellar ustanowił je stolicą, Fidel Castro właśnie tutaj rozpoczął rewolucję, a Don Facundo Bacardi postanowił założyć w Santiago pierwszą wytwórnię rumu. Gdyby tego było mało, to na ulicach właśnie tego miasta po raz pierwszy można było usłyszeć wszystkie kubańskie rytmy – od salsy do son.
Santiago de Cuba – co warto zobaczyć w mieście rewolucji?
- Museo de Ambiente Historico Cubano – z zachowanych budynków na Kubie ten jest najstarszym domem na wyspie. Kolonialna rezydencja przykuwa wzrok fasadą w stylu andaluzyjskim. Niegdyś była siedzibą gubernatora wyspy – Diega Velazqueza.
- Curatel Moncada – jedna z topowych atrakcji, koszary w stylu art deco.
- Museo de la Lucha Clandestina – obiekt muzealny w stylu kolonialnym, z ekspozycją na temat podziemnej walki z reżimem Batisty. Po drugiej stronie ulicy jest dom, w którym niegdyś mieszkał Fidel Castro.
- Cementerio Santa Ifigenia – cmentarz, na którym spoczywają znani Kubańczycy, m.in. Jose Marti, którego mauzoleum strzegą żołnierze.
Santiago de Cuba to doskonałe miejsce, aby wybrać się do niego w trakcie wakacji i sprawdzić na własnej skórze czy faktycznie jest tak czarujące. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł przybliżył ci nieco charakter tej miejscowości i pozwoli zaplanować super urlop.
Dodaj komentarz