Grecką nazwę Lesbos (Λέσβος) zapisuje się także jako Leswos, Lesvos, Lésvos oraz Lésbos. Sami Grecy czasami używają określenia Mitilini, Mitylene lub Mitylena, w odniesieniu do jej roli w mitologii. Tak samo nazywa się niespełna 30-tysięczne miasto, które pełni funkcje stolicy wyspy. Mieszczą się tu urzędy i siedziby władz gminy oraz jednostki regionalnej Lesbos, która wedle podziału administracyjnego kraju należy do regionu Wysp Egejskich Północnych. Głównym punktem miejscowości jest port dla promów i statków turystycznych. Do największych atrakcji należą skamieniały las z listy geoparków UNESCO, plaże z czerwonym piaskiem, antyczne ruiny, muzea archeologiczne oraz miejsca związane ze starożytną poetką Safoną. Jej homoerotyczne liryki i nazwa wyspy przyczyniły się do powstania określenia lesbijka.
Lesbos na Morzu Egejskim – informacje geograficzne. Przyroda, klimat, pogoda
Malowniczy krajobraz wyspy ukształtowały liczne procesy wulkaniczne i tektoniczne, w tym liczne trzęsienia ziemi. Niektóre były tak silne, że odczuwano je nawet w Atenach. Aktualną szatę roślinną ukształtowała działalność człowieka. Dominują gaje oliwne, bory sosnowe i lasy kasztanowe, zasadzone z myślą o produkcji oliwy czy drewna. Skamieniały Las na Lesbos to pozostałości flory subtropikalnej i fauny sprzed ok. 18,5 miliona lat. Geopark zajmuje ok. 150 km², a za jego powstanie odpowiadają wybuchy wulkanów i grube warstwy materiałów piroklastycznych wymieszanych z lawą, popiołem i błotem. Taka mieszanka pozwoliła na zachowanie w niezłym stanie szczątków prehistorycznych ssaków oraz pni, gałęzi, liści i owoców m.in.:
- dębów;
- sekwoi;
- sosen;
- innych drzew iglastych.
Pod względem geograficznym Lesbos znajduje się na obszarze Azji – ze szelfem kontynentalnym we wschodniej części Morza Egejskiego. Od tureckich wybrzeży kontynentalnych dzieli ją ok. 10–12 kilometrów. Podobnie jak archipelag Wysp Egejskich i cała Grecja, charakteryzuje się śródziemnomorskim klimatem. Lato jest długie, suche i gorące, natomiast zima krótka i umiarkowanie chłodna. Tylko w styczniu średnie minimalne temperatury w ciągu doby spadają poniżej 10°C.
Mitylena, Plomari, Skala Sikaminia i inne – lokalne kurorty na greckiej wyspie Lesbos
Militini leży we wschodniej części wyspy. Miasto szczyci się tym, że było pierwszą demokratyczną polis w starożytnej Grecji, warto zobaczyć także tutejszą statuę wolności z 1930 r. Oprócz portu posiada przystań jachtową, lotnisko, tu mieści się też główna siedziba Uniwersytetu Egejskiego i bogato zdobiony kościół Agios Athanasios. Mitylena charakteryzuje się zróżnicowaną linię brzegową – piaszczyste plaże kontrastują z odcinkami kamienistymi i skalistymi klifami. Plomari znajduje się na południowym skraju lądu, to drugie największe miasto na Lesbos. Dziś dysponuje najnowocześniejszą mariną, w przeszłości było jednym z głównych ośrodków handlu i inżynierii morskiej. Słynie również z produkcji oliwkowego mydła.
Wioska Skala Sikaminia na północy to lokalny symbol kosmopolityzmu i pokoju. W latach 20. XX w. przez Lesbos przewinęło się wielu przymusowych migrantów – na mocy traktatów międzynarodowych chrześcijanie mieli przenieść się do Grecji, a muzułmanie zamieszkać w Turcji. Tutaj często okazywało się, że ludzie mijający się po drodze jednak potrafią koegzystować. Skala Sikaminia ma kilka pomników i tablic przypominających o tych czasach. Miejscowość słynie również z ikony Madonny Syreny w lokalnym kościółku. Warto wiedzieć, które miejscowości na wyspie należą do najciekawszych, a są to:
- Kalloni nad zatoką o tej samej nazwie;
- Anaxos Skoutarou z licznymi ośrodkami SPA&Wellness;
- Polichnitos z gorącymi źródłami;
- Sigri z zamkiem i Muzeum Historii Naturalnej (znane też jako Muzeum Skamieniałego Lasu);
- Agiassos z cerkwią Panagia Vrefokratoussa i wieloma innymi celami pielgrzymek;
- Mantamados (Mantamados) z klasztorem Michała Archanioła Michała;
- Petra z kościołem Panagia Glukofilousa;
- Molyvos (Mithymna) z pozostałościami średniowiecznego zamku i muzeum w dawnych łaźniach tureckich.
Ślady historii Grecji na Lesbos. Zabytki, ruiny i muzea na wyspie, które warto zwiedzić
Najstarsze ślady obecności człowieka znalezione podczas prac archeologicznych pochodzą z neolitu, sprzed ok. 7–9 tysięcy lat. Na Lesbos krzyżowały się wpływy kultury mykeńskiej i trojańskiej. Tutaj mieszkała i tworzyła nie tylko Safona, ale też Ezop – znany z satyrycznych i moralizatorskich bajek, w których zwierzęta miały ludzkie cechy. Od XVI w. p.n.e. władanie nad wyspą wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk – kontrolowali ją m.in. Pelazgowie, Achajowie, Eolowie, Persowie, Macedończycy, Egipcjanie, wreszcie Rzymianie. Do dziś przerwał akwedukt z czasów cesarstwa, Mória. Później tereny znalazły się pod zarządem Bizancjum, a kolejnym państwem, które było w stanie ustabilizować swoje rządy w regionie, było Imperium Osmańskie. Grecy zajęli Lesbos w 1912 r.
Na terenie wyspy znajdują się pozostałości po 3 dużych, średniowiecznych twierdzach obronnych. Największy jest zamek w Mitylenie z czasów Cesarstwa Bizantyńskiego – zachował się w najlepszym stanie. Na 60 akrach mieszczą się m.in. brama ottomańska, magazyn prochu, łaźnie, Wieża Królowej oraz meczet Kule. Ruinami w Sigri nikt się nie zajmuje, ale wciąż (jeszcze) jest co oglądać. Natomiast pozostałości zamku w Molyvos często wykorzystywane są do różnych inicjatyw kulturalnych. Miłośnicy historii, którzy wybierają się na Lesbos, powinni pamiętać jeszcze o takich miejscach, jak:
- starożytna świątynia Messon;
- Muzeum Teriade w Vari;
- Muzeum Archeologiczne w Mitilini;
- kościół Theotokos z relikwiami św. Walentego;
- bazylika Agios Andreas w Eressos z pierwszych lat chrześcijaństwa;
- pozostałości akropolu Pyrra;
- monument przy wodospadach Klapádos;
- Muzeum Thelopilou;
- Studnia Achillesa.
Najlepsze plaże Lesbos. Kąpieliska, malownicze zakątki, ośrodki sportów wodnych
Jeśli przyjeżdżasz na wakacje do Grecji, by plażować nad morzem, tutaj masz wyjątkowo duży wybór. Drobny piasek, tereny żwirkowe i kamieniste, klify ze skałami – co tylko lubisz. Za najpiękniejsze kąpieliska na Lesbos uchodzą Petra, Eressos oraz Vatera. Na najczęściej odwiedzanych – m.in. Karavoilia, Anaxos, Tsipouri, Plomari, Molyvos, Skala Kallonis, Eftalou, Tavari i wiele innych – często istnienie możliwość wypożyczenia sprzętu plażowego i sportowego. Na wyspie można uprawiać m.in. windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, czy nurkowanie. Jeśli wolisz odpoczywać na uboczu, a wypożyczalnie nie są ci do niczego potrzebne, możesz pojechać na jedną z wielu plaż na uboczu, np.:
- Tsichilodas;
- Chrousos;
- Podaras;
- Evaggelistria;
- Ligonari;
- Lapsarna;
- Kampos;
- Mpaloutsos;
- Tsichranta;
- Kagia.
Pozostałe atrakcje turystyczne – krótki przewodnik. Lesbos i rozrywkowe wakacje
Warto odwiedzać lokalne tawerny i restauracje, prowadzone przez mieszkańców wyspy w tutejszych miastach i wioskach rybackich. Zarówno ze względu na tradycyjne, greckie potrawy, jak i trunki. Winnice na wyspie zdobyły sobie zasłużoną renomę, jednak specjałem Lesbos stało się ouzo – alkohol wytwarzany na bazie anyżu. W Plomari znajdują się nawet poświęcone mu muza, jedno zlokalizowane w XIX-wiecznej destylarni. Miłośnicy tańców, dyskotek i szalonej zabawy również powinni być zadowoleni. Bary oraz nocne kluby wciśnięte w wąskie uliczki tętnią życiem, choć poza sezonem niektóre lokale pozostają nieczynne.
Jak łatwo się domyślić, wyspę Lesbos szczególną estymą darzą osoby LGBT, a zwłaszcza kobiety. Boom i moda na wspólne wyjazdy lesbijek zaczęła się w latach 70. XX wieku – ku głośnemu niezadowoleniu części mieszkańców. Safona, dzięki której powstała poezja liryczna, przez wiele lat mieszkała w Eressos, nad zachodnim wybrzeżem. Tutaj stworzyła thassos ku czci Afrodyty i muz, gdzie kształciła i wychowywała wiele młodych dziewczyn, zanim te wyszły za mąż. W sąsiedniej, nadmorskiej wiosce Skala Eresou, znajduje się wyjątkowo dużo miejsc imprezowych.
Kiedy warto jechać na Lesbos, jak się tam dostać? Garść informacji praktycznych
Z uwagi na warunki pogodowe sezon turystyczny w tej części Grecji trwa od kwietnia do listopada. Szczyt przypada na miesiące wakacyjne – czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. W tym samym czasie na Lesbos przybywało najwięcej uchodźców w trakcie kryzysów migracyjnych z ostatnich. Wyspa była miejscem, gdzie powstało wiele tymczasowych obozów. Na Lesbos można się dostać drogą morską lub powietrzną – ewentualnie pojechać do Grecji samochodem a w Pireusie wjechać na prom. Bezpośrednie loty z Polski do Mityleny/Militini organizowane i realizowane są wyłącznie sezonowo.
Można zaryzykować stwierdzenie, że w regionie zawsze dużo się dzieje. Nie zawsze są to dobre wieści z punktu widzenia turystów, którzy chcieliby odpocząć na plażach na wyspie. Do wydarzeń historyczno-społecznych dochodzą zaniedbania władz państwowych i lokalnych. W przeszłości powstało wiele raportów o tym, że potencjał tego miejsca nie jest właściwie wykorzystany – przydałoby się więcej inwestycji i działań promocyjnych. Lesbos to wyspa, która dużo zyskuje po bliższym poznaniu… o ile okoliczności sprzyjają wczasowiczom.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety