Malediwy to raj dla miłośników plażowania i nurkowania, a rajskie plaże stały się jednym z symboli tego archipelagu. Chcesz spędzić tu wakacje i zastanawiasz się, czy będzie to bezpieczne miejsce? Przerażają cię opowieści o rekinach? Zobacz, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja w tej części świata. 

 

Malediwy – rekiny jako atrakcja dla nurków

Nurkowanie wśród pięknych raf koralowych i podglądanie rekinów – oto atrakcje, jakimi często kuszą turystów lokalni organizatorzy turystyki. Nic w tym dziwnego, gdyż Republikę Malediwów tworzy aż 26 naturalnych atoli. W ich pobliżu nie brak miejsc, które już dawno podbiły serca nurków. W tej części świata można też łączyć podwodną przygodę z podglądaniem zwierząt, m.in. rekinów wielorybich. Często towarzyszą im ławice tuńczyków i innych ryb, które również mogą wywrzeć wielkie wrażenie na miłośnikach przyrody. 

 

Malediwy – rekiny, z jakimi możesz się tu spotkać 

Malediwy są otoczone wodami Oceanu Indyjskiego, w którym rekiny pojawiają się bardzo często. Czy ich obecność będzie przeszkodą dla turystów spędzających wymarzone wakacje w tej części świata? 

Z jakimi gatunkami rekinów można się spotkać najczęściej na Malediwach? 

Jednym z najpopularniejszych rekinów w tej części świata, są rekiny rafowe – niewielkie i dość płochliwe. Co musisz o nich wiedzieć? 

 

Na Malediwach często pojawia się rekin rafowy białopłetwy (żarłacz gruby), mogący pojawić się na głębokości zaledwie 40 metrów. Nie jest on zwierzęciem agresywnym, co jednak może się zmienić w chwili, gdy ktoś zbytnio zbliży się do jego pokarmu. W takiej sytuacji żarłacz może uznać go za zagrożenie, a tym samym zaatakować. Znacznie częstsze są jednak przypadki, w których ten gatunek rekina spokojnie przygląda się nurkującemu człowiekowi i podpływa do niego tylko po to, by zaspokoić swoją ciekawość. 

 

Drugim gatunkiem rekina, który często pojawia się przy wybrzeżach Malediwów, jest rekin rafowy czarnopłetwy. Jest to dość nieśmiałe zwierzę, które żywi się głównie małymi rybami. Ten gatunek lubi żyć w większych skupiskach, co może budzić lęk wśród niektórych osób. Czy słusznie? Nie. Choć ten rekin w naturze osiąga nawet 2 metry długości, rozsądny człowiek nie musi się obawiać spotkania z tym zwierzęciem. 

 

A rekin szary rafowy? Ten gatunek znany jest z dużej ciekawości, zatem w razie spotkania z człowiekiem, pewnie będzie chciał mu się uważniej przyjrzeć. Choć zwierzę to jest drapieżnikiem znanym z szybkości i zwinności, dla ludzi nie jest zagrożeniem. Jego dieta składa się głównie z ryb, kałamarnic i skorupiaków, przy czym na polowania wyrusza on w nocy. W dzień możesz za to zaobserwować większe grupy rekinów szarych, traktujących rafy koralowe jako bezpieczne schronienie. 

Malediwy – rekiny, które mogą być zagrożeniem 

Nie. Na Malediwach dominują rekiny rafowe, które wprawdzie chętnie odwiedzają przybrzeżne rafy, jednak unikają kontaktu z ludźmi. W normalnych okolicznościach nie są one groźne, sytuacja może się jednak zmienić w chwili, gdy człowiek zacznie je prowokować. Im dalej od brzegu, tym większa szansa na spotkanie z większymi rekinami (np. wielorybim), które – ze względu na swoje gabaryty – mogą w razie starcia wyrządzić krzywdę człowiekowi. 

Jak zachować się podczas spotkania z rekinem? 

Choć rekinów na Malediwach jest bardzo dużo, brak doniesień na temat ich ataków na ludzi. Nie oznacza to, że w czasie spotkania z nimi możesz zapomnieć o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie prowokuj, nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów. Jeśli masz taką możliwość, ukryj się w miejscu, z którego możesz obserwować rekiny, a jednocześnie czuć się bezpiecznie. 

 

Piękne plaże nad Oceanem Indyjskim, sielskie wyspy i idealne warunki do wypoczynku – z tym kojarzą się Malediwy. Rekiny nie muszą być przeszkodą dla tych, którzy spędzają tu wakacje. Wystarczy w porę poznać ich zwyczaje i kąpać się w tych miejscach, w których zwierzęta te raczej się nie pojawią. 

 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety