Varadero – czy warto jechać na wczasy do największego kurortu turystycznego na Kubie? Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Położenie, atrakcje, zwiedzanie okolicy

varadero
Ocena

Varadero to białe plaże, duże hotele i ciepłe Morze Karaibskie, ale czy można tam poznać prawdziwą Kubę?

Varadero znajduje się na 20-kilometrowym półwyspie o pofalowanym kształcie o nazwie Hicos. Znajduje się 130 km od stolicy wyspy Hawany i stanowi niezwykle ważny obszar dla Kubańczyków, ponieważ z tego miejsca pochodzą największe wpływy z przemysłu turystycznego. Co roku Varadero odwiedzają miliony turystów z całego świata, tym samym zasilając kieszenie lokalnej ludności poprzez zakupy, ale również kurort daje mieszkańcom dużo miejsc zatrudnienia. Ponadto to dobra baza wypadowa do innych miejsc, w których można dogłębniej poznawać Kubę, bo Vardero nie jest miejscem, które daje taką możliwość.

Varadero – kurort turystyczny Kuby

Bez wątpienia to najważniejsza na Karaibach strefa turystyczna. Znajduje się tam cała masa udogodnień dla odwiedzających wyspę wczasowiczów, m.in.: najbardziej luksusowe hotele na wyspie z basenami, liczne sklepy, ekskluzywne restauracje, nocne kluby, a nawet 18-dołkowe pole golfowe! A wszystko to w otoczeniu turkusowego morza i długiej piaszczystej plaży o rajskim białym kolorze. Znaczna część podróżnych wykupuje wymarzone wczasy all-inclusive w swoim kraju i cieszy się błogim lenistwem, wylegując się na piasku i zajadając owoce morza w hotelowej restauracji. Jeżeli jednak ktoś podróżuje po wsypie na własną rękę, to warto zajrzeć do tego miasta, aby odpocząć.

Varadero – zwiedzanie

Odwiedzając Varadero nie ma sensu poszukiwać obiektów muzealnych, dzieł sztuki i interesującej historii, bo jest to podręcznikowy kurort turystyczny, który powstał z myślą o przyjezdnych na beztroskie wakacje. Niemniej, kiedy ktoś już nie będzie miał ochoty plażować ze szklaneczką Cuba libre, może sobie zrobić spacer na dwa główne place w mieście: Parque de las 8000 Tequillas (z podziemnym centrum handlowym) oraz Parque Central, ale niestety nie są one szczególnie urodziwe. Wyjątkowym obiektem, który wyróżnia się w Varadero jest kościół w stylu kolonialnym Iglesia de Santa Elvira. Inną znaną budowlą jest Mansion Xanadu wybudowana w latach 30. XX w.

Varadero – nurkowanie

Dla wszystkich, którzy lubią sporty wodne i aktywny wypoczynek mamy dobrą wiadomość – Vardero jest do tego doskonałe! Na miejscu funkcjonuje kilka profesjonalnych firm nurkowych, ale ze względu na coraz większe zainteresowanie tą atrakcją ceny usług tego typu ciągle wzrastają. Podwodne atrakcje wokół półwyspu Hicacos to jaskinie, rafy koralowe, a także rosyjska łódź patrolowa zatopiona w 1997 r. z myślą właśnie o turystach. W okolicy działa około 21 ośrodków nurkowych, ale do każdego z nich trzeba płynąć łodzią motorową przynajmniej 60 minut. Najbliższe miejsca do nurkowania są przy plaży Playa Coral. Jeżeli pogoda na północnym wybrzeżu nie jest odpowiednia można pojechać na południe do osłoniętej Bahia de Cochinos.

Varadero – kitesurfing

Na plażach Varadero często wieje silny wiatr, dlatego jest dobrym miejscem do uprawiania innego wodnego sportu, a mianowicie kitesurfingu. W mieście znajduje się przynajmniej jedna szkółka z wypożyczalnią sprzętu. Koszt kursu dla początkujących to około 55 CUC.

Varadero – inne aktywności

To nie koniec atrakcji dla osób spragnionych wodnych wrażeń. Na plaży publicznej funkcjonuje wiele punktów, w których można wynająć żaglówki, nieduże katamarany, kajaki, łódki bananowe itp. W bardziej ekskluzywnych hotelach tego typu usługi są wliczone w cenę wczasów all-inclusive w kurorcie na Kubie.

Varadero Beach – najdłuższa plaża na wyspie

Vardero może się pochwalić najdłuższą na wyspie, bo aż 20-kilometrową niebiańską plażą. Sceneria, która się rysuje w jej dziewiczych zakątkach to iście rajski obrazek. Nic więc dziwnego, że Varadero Beach została uhonorowana w plebiscycie TripAdvisor Traveler’s Choice Awards 2019, zaszczytnym drugim miejscem w kategorii najlepsza plaża na świecie. Poza tym widokiem wybrzeże jest bogate w liczne atrakcje turystyczne, np.: dziewicze zatoki lub jaskinie.

Bezpieczeństwo na plaży Vardero Beach

Należy pamiętać, że czerwona flaga na plaży, to znak, że nie można wchodzić do wody ze względu na prąd powierzchniowy lub inne zagrożenie życia. Ponadto latem warto mieć się na baczności i uważać na aretuzy, bo kontakt z ich parzydełkami, może być groźne w skutkach. W przypadku oparzenia najlepiej skontaktować się z lekarzem. Na plaży zdarzają się drobne kradzieże okularów, butów i ręczników, więc nie warto zabierać ze sobą cennych przedmiotów.

Varadero – wycieczki objazdowe po okolicy

Spędzając urlop w kurorcie, wskazane jest spędzić trochę czasu na poznaniu okolicy, bowiem to właśnie tam kryje się prawdziwy czar i urok Kuby. Przede wszystkim warto spędzić dzień w pobliskim Matanzas. Podróż nie jest długa i trudna, zajmie około czterdziestu minut, bo jedzie się zaledwie 36-kilometrową autostradą Via Blanca, która łączy obydwa miasta. Po drodze również można zatrzymać się i sprawdzić okoliczne atrakcje, np.: leje krasowe, wyprawy łodzią po ukrytych rzekach czy mniej oblegane miejsca do nurkowania.

Matanzas jest niedoceniane przez turystów przyjeżdżających na Kubę a szkoda, ponieważ oferuje wiele kulturowych atrakcji. Niegdyś miejscowość była zadbana i tętniła życiem, nazywano ją „miastem mostów” lub „Wenecją Kuby”, to właśnie w stolicy prowincji poeci i pisarze w XIX wieku tworzyli tam kulturowe dziedzictwo wyspy. Dzień można spędzić w przepięknym Parque Turistico Rio Canimar, a o zmierzchu warto odwiedzić Playa Coral, aby zobaczyć kabaret. Poza tym można odwiedzić wybudowany przez Katalończyków Iglesia de Montserrat, galerię sztuki Taller-Galeria Lolo czy Museo Farmaceutico, czyli pierwszą aptekę w Ameryce Łacińskiej (założona w 1882 r.).

Varadero – delfinarium

Pośród licznych atrakcji, które oferuje region, znajduje się również delfinarium. Mieści się na wybrzeżu przy przystani Chapelin. Zwykle odbywają się dwa pokazy dziennie i każdy trwa od 35 do 40 minut. Pierwszy o godzinie 11:00, a drugi o godzinie 15:00. Po pokazie jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia z delfinem. Turyści mogą również pływać i wchodzić w kontrolowane interakcje z delfinami, a także próbować wydawać im polecenia do wykonywania sztuczek. To kontrowersyjna atrakcja, bowiem większość krajów stawia dobrostan zwierząt na pierwszym miejscu, więc pokazy delfinów są w nich całkowicie zakazane, np. w Hiszpanii.

Varadero – hotele

Obiekty znajdujące się w zachodniej części półwyspu to tanie i nieco starsze hotele i wręcz zabytkowe domki plażowe. Niektóre z nich zostały przerobione na casas particulares, czyli kwatery prywatne. Dzielnica na północnym wschodzie, ciągnąca się aż do pola golfowego to architektoniczny bałagan. Można tam znaleźć bardzo kiczowate ośrodki wczasowe i doskonale znane bloki w stylu radzieckim. We wschodniej części od Mansion Xandu (pierwszego hotelu w regionie) rozpoczynają się wielopiętrowe, eleganckie hotele z licznymi atrakcjami dla zamożnych turystów, którzy wieczorami przy rytmach salsy popijają rum, palą cygara i rozmawiają i twórczości Ernesta Hemingwaya w przepastnych hotelowych holach.

Varadero jest perłą wśród kurortów na Karaibach, nie tylko ze względu na doskonałe (jak na kubańskie możliwości) zaplecze turystyczne, ale również dzięki naturalnym predyspozycjom geograficznym – 20-kilometrowa plaża w połączeniu z przejrzystym morzem i wysoką temperatury wody to gotowy przepis na rajskie wczasy i wycieczki. Niemniej jednak na próżno tam szukać kubańskiego klimatu. Dlatego, aby poznać prawdziwe Karaiby, dobrze jest zrobić wycieczki fakultatywne, które pokażą, jak żyją i mieszkają Kubańczycy.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *