Umag – śródziemnomorski klimat, rajskie plaże i cenne zabytki. Co warto zobaczyć w tej części Istrii?

Umag często nazywany jest bramą Chorwacji do Europy. Dlaczego? O tym przekonasz się podczas pobytu na terenie tego miasta.

umag
Ocena

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić miasto Umag. Ten wyjątkowy ośrodek miejski to zarówno piękne plaże, jak i historia, o której przypominają cenne zabytki. Na jakie atrakcje musisz zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania miasta? Oto nasze propozycje!

Umag w pigułce. Czym wyróżnia się chorwacki kurort?

Umag jest dziś jedną z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych w Chorwacji, a chętnych na pobyt w tym miejscu nie brakuje. Jakie czynniki sprzyjają popularności tego miasta? Jest ich sporo, przy czym lokalizacja i historia mają największe znaczenie.

Umag i jego położenie geograficzne

Wielkim walorem miasta jest jego położenie geograficzne. Umag leży na terenie półwyspu Istria, zajmującego coraz ważniejsze miejsce w chorwackiej branży turystycznej. Jego popularność nie powinna dziwić, a wakacje na Istrii to najlepsza alternatywa dla obleganej Dalmacji.

Czym przyciąga sam Umag? Piękne widoki na Adriatyk, korzystny klimat oraz położenie tuż przy granicy ze Słowenią sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają ten nadmorski kurort. Położenie oraz przeszłość miasta sprawiają, że przyciąga ono włoskim klimatem, sprawdza się też doskonale jako baza wypadowa dla osób chcących zwiedzać Istrię (m.in. miasto Pula), Słowenię oraz Włochy (a przede wszystkim miasto Triest i jego najbliższe okolice).

Umag w Chorwacji i jego dzieje w pigułce

Miasto Umag swój wyjątkowy charakter zawdzięcza długiej i dość burzliwej przeszłości. Wiadomo, że już w czasach starożytnych istniała tu rzymska osada, która w VI-VIII wieku została podporządkowana Bizancjum. Z czasem Umag stał się częścią Królestwa Longobardów, a od XIII stulecia – Republiki Weneckiej. Kolejną ważną datą w dziejach miasta jest 1797 r, kiedy to Umag staje się częścią monarchii habsburskiej. Po 1918 roku cała Istria staje się częścią Włoch, jednak po II wojnie światowej Umag zostaje przyłączony do Wolnego Terytorium Triestu. Taka przynależność państwowa sprawiała, że przez długi czas większość mieszkańców miasta stanowili Włosi.

To jeszcze nie wszystkie zawiłości związane z przeszłością Umagu. Miasto znajdowało się też w granicach byłej Jugosławii,, której rozpad był procesem wyjątkowo burzliwym. Częścią Chorwacji miasto jest dopiero od 1991 roku. Tak częste zmiany przynależności państwowej przełożyły się na panującą w mieście atmosferę. I choć współczesny Umag jest tętniącym życiem miastem, na jego terenie spotkasz się z wieloma cennymi zabytkami.

Umag i jego atrakcje. W jaki sposób spędzisz tu wolny czas?

Chcesz odkryć Umag i jego dzieje? A może wolisz odpoczywać nad morzem? Bez względu na to, w jaki sposób chcesz wypocząć w Chorwacji, Umag może ci sporo zaoferować. Jakie atrakcje i zabytki czekają tu na ciebie?

Umag i jego zabytki

Umag to idealne miejsce dla tych, którzy lubią stare miasta. Co warto zobaczyć w tej części Istrii? Atrakcji jest sporo. Pamiętaj, że wiele obiektów Umago powstało fundamentach ruin rzymskich, dzięki czemu do dziś zachowało dawny układ urbanistyczny.

Tutejsze zabytki odzwierciedlają skomplikowane dzieje miasta. Wiele kamienic, z którymi spotkasz się podczas spaceru po brukowanych uliczkach starego miasta, zaskoczy cię typowym dla Wenecji stylem. Wśród najsłynniejszych zabytków miasta znajduje się kościół św. Pellegrinusa, przy którym wznosi się charakterystyczna dzwonnica z XV wieku. Na uwagę zasługuje również kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I on pochodzi z XV stulecia, a jego dumą są freski o ogromnej wartości historycznej i artystycznej.

Co jeszcze możesz tu zobaczyć? Warto wybrać się na spacer wzdłuż murów miejskich, pochodzących z X stulecia. Możesz też zajrzeć do Muzeum Miasta Umag, w którym zobaczysz ciekawą kolekcję antycznej ceramiki oraz przedmioty, które odkryto w okolicy miasta w trakcie badań archeologicznych.

Królestwo wodnej zabawy

Wśród najnowszych atrakcji w rejonie Umagu, miejsce szczególne zajmuje Istralandia. Jest to największy park wodny w rejonie śródziemnomorskim, do którego warto zajrzeć. Liczne baseny i zjeżdżalnie gwarantują dobrą zabawę każdemu turyście, bez względu na jego wiek i zainteresowania.

Mała Toskania

Okolice Umagu nie bez powodu nazywane są Małą Toskanią. Ten region winiarski ma wiele uroku, a wędrówki po Momjan to okazja do nacieszenia się pięknymi widokami oraz poszerzenia swej wiedzy o winach. Z Umag bez problemu dotrzesz do takich miejscowości, jak Kabola czy Kozlovic, na terenie których odpoczniesz wśród sielskich pagórków i zieleni.

Najpiękniejsze plaże w Umagu

Umag to nie tylko starówka, ale i wybrzeże. Jest ono rajem dla amatorów sportów wodnych oraz tych, którzy chcą odpocząć na plaży. Uwagę przyciągają tu kamieniste i żwirowe plaże, wyróżnione Błękitną Flagą. Do tych najpopularniejszych zaliczają się:

  • Laguna Stella Maris;
  • Katoro;
  • Kanegra.

Miasto to przyciąga również bogatą ofertą sportów wodnych. Żeglowanie, windsurfing, nurkowanie, narty wodne – oto wybrane sposoby spędzania wolnego czasu. Dumą kurortu jest marina, uznawana za jedną z największych w Chorwacji.

Na tych letników, którzy preferują aktywny wypoczynek na stałym lądzie, czekają zarówno korty tenisowe (co w mieście znanym z organizacji turnieju ATP nie powinno dziwić), jak i trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Dzięki temu możesz odkrywać okolice miejscowości Umag, którym braku atrakcyjności nie można odmówić. Możesz też spacerować wzdłuż wybrzeża, ciesząc się atmosferą typową dla włoskiego miasta.

Miasto Umag ma wiele uroku, a pobyt na jego terenie dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Ten turystyczny raj oczaruje i miłośników historii, i tych, dla których priorytetem są piękne plaże. A że panuje tu wyjątkowa atmosfera, wczasy w tym miejscu będą dla ciebie wspaniałą przygodą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *