To portowe miasto było w poprzednich stuleciach ważnym punktem strategicznym na mapie Europy. Od lat 50. XX wieku Triest jest stolicą regionu Friuli – Wenecja Julijska oraz istotnym ośrodkiem nauki i kultury we Włoszech. Są tu liczne instytuty naukowe, ale też muzea, zabytkowe budowle, urokliwe place i bulwary spacerowe. Swoją siedzibę mają tu firmy produkujące kawę. Jednak prym wiedzie rozbudowany port handlowy i pasażerski. Latem do miasta licznie przybywają turyści – niektórzy na dłuższy urlop, a inni na krótką wycieczkę. Co przyciąga ich do tego miasta? Jakie atrakcje warto zobaczyć w Trieście? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Triest – położenie geograficzne i zarys historii
Miasto leży nad Zatoką Triesteńską, najdalej na północ wysuniętą zatoką basenu Morza Śródziemnego. Geograficznie obszar ten to już fragment Półwyspu Bałkańskiego. Dlatego przez stulecia, jak istotny punkt strategiczny i morski port handlowy, miasto było zarzewiem konfliktów politycznych. Licząc od początków naszej ery, Triest leżał w granicach Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum i Monarchii Habsburskiej. Był też okres, gdy jego terytorium stanowiło niezależne państwo-miasto. Przy ustalaniu granic po zakończeniu I wojny światowej, włączono miasto w granice Włoch, choć chrapkę mieli na niego przywódcy komunistycznej Jugosławii.
Jak dotrzeć do Triestu?
Odległość z Polski do Triestu wynosi około 1000 km, a to oznacza, że stosunkowo szybko i łatwo można tam dotrzeć własnym autem. Jeśli planujesz taką podróż, to weź pod uwagę, że po samym mieście trudno się jeździ. Najlepiej zostawić samochód na parkingu lub pod hotelem, a po mieście poruszać się autobusem lub na pieszo. Wielu turystów wybiera drogę lotniczą. Na północnych obrzeżach miasta znajduje się port lotniczy, a obok niego dworzec kolejowy. Brakuje niestety bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski. Najwygodniej jest wybrać lot z przesiadką w Mediolanie lub w Bergamo.
Triest – habsburska architektura, bałkańska kuchnia i włoska kultura na drogach
Pierwsze wrażenie po dotarciu do Triestu to totalna mieszanka kultur. Wystarczy krótki spacer po mieście, aby zdziwić się, zachwycić i zdenerwować jednocześnie. Zabudowa przy głównych placach przypomina zabytkowe centrum Wiednia. Menu w restauracjach to mieszanka kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Z kolei kultura kierowców na drodze, ale też popołudniowe sjesty i wieczorne aperitify przypomną ci, że to miasto włoskie. Wszechobecne skutery, ciasne parkingi, odgłos klaksonów i przekrzykiwań żywiołowych mieszkańców, ale też romantyczne zaułki i nadmorskie bulwary oraz nastrojowe wieczorne oświetlenie, a to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę.
Co warto zobaczyć w Trieście?
Miasto ma kilka charakterystycznych miejsc, które warto wziąć pod uwagę przy ustalaniu planu zwiedzania. Spójrz, co warto zobaczyć podczas pobytu w Trieście:
- portowe nabrzeże Adriatyku, na które składa się strefa handlowo-przemysłowa oraz terminal pasażerski i przystań jachtowa;
- urokliwe mola i promenada nadmorska oraz deptak wokół kanału z zacumowanymi łodziami;
- Plac Zjednoczenia Włoch i inne miejskie place z elegancką zabudową;
- zabytkowe świątynie na wzgórzu San Giusto;
- Castello di Miramare na przylądku Grignano;
- ruiny amfiteatru z czasów rzymskich.
Piazza della Borsa i inne piękne place w mieście
Piazza della Borsa i pobliski Piazza Unita d’Italia to zabytkowe centrum miasta. Specyficzny charakter tych miejsc tworzą secesyjne gmachy budynków rządowych i finansowych, kamienne fontanny i pomniki oraz stylowe latarnie. Latem okoliczne kawiarnie rozkładają tu stoliki i parasole, a turyści do późnego wieczoru spacerują i odpoczywają, podziwiając nastrojowe oświetlenie i widoczny z placu Unita d’Italia brzeg Adriatyku. Inne ładne place w Trieście to Piazza Carlo Gordoni, Piazza del Ponte Rosso i Piazza della Liberta.
Zamek Miramare – piękne wnętrza, bajeczny ogród i smutna legenda
Widoczny z daleka zamek powstał w II połowie XIX wieku. Zbudowano go dla arcyksięcia Austrii Maksymiliana, brata cesarza Franciszka Józefa. Potem pałac służył jako letnia rezydencja władców z dynastii Habsburgów. Z zamkiem wiąże się mroczna legenda, jakoby mężczyźni zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach w wojsku, którzy tu przenocują, zginą potem śmiercią tragiczną. Z kart historii wiadomo, że kilku książąt i dowódców wojskowych, którzy gościli na terenie obiektu, zginęło potem od postrzału lub w niewoli. Zamek można odpłatne zwiedzać. Otaczający go piękny ogród dostępny jest za darmo.
Wzgórze San Giusto i Scala dei Giganti
Wzgórze jest świetnym punktem widokowym na miasto, port i całą okolicę. To w tym miejscu powstały najstarsze zabudowania miasta. Do teraz przetrwała katedra z XIV wieku i zamek obronny z XV wieku z okresu podbojów weneckich. Obok podziwiać można ruiny rzymskich kolumn, pozostałe prawdopodobnie po świątyni. Na wzgórze prowadzą łamane schody, zwane Scala dei Giganti. Powstały w połowie XIX wieku, jednak przebudowano je ze względu na zbyt wysokie stopnie (stąd pochodzi nazwa schodów). Drugie łatwiejsze wejście, prowadzi od strony Via dell Castello.
Spacer wokół Canale Grande i Molo Audace
Wcinający się w miasto urokliwy kanał to przystań, w której swoje jachty cumują mieszkańcy. Okalające go bulwary spacerowe i okoliczna zabudowa do złudzenia przypominają fragmenty Wenecji. Na końcu kanału widnieje kościół św. Antoniego, stylizowany na antyczne świątynie. Okolica Canale Grande to jedno z najładniejszych miejsc w Trieście. Kolejny punkt w sam raz na spacer i błogi wypoczynek to Molo Audace niedaleko ujścia kanału. Służy ono jednocześnie za przystań dla lokalnych kutrów i miejsce spacerów oraz podziwiania morza.
Triest – baza wypadowa do poznania regionów Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska
W Trieście z pewnością można spędzić ciekawe i udane wczasy. Dzięki połączeniom kolejowym i morskim miasto może też posłużyć za bazę do poznania całego regionu Wenecji, a nawet Słowenii i chorwackiej Istrii. Z terminalu pasażerskiego w porcie odpływają statki turystyczne do innych włoskich miast, takich jak Grande, Bibione i Wenecja. Przy czym do Grande i Libiano Sabbiadoro wielu turystów płynie po to, aby odpocząć na tamtejszych piaszczystych plażach. Plaża Barcola w Trieście to betonowe i kamieniste nabrzeże z zejściami do morza, w dodatku w sezonie mocno zatłoczone. Dlatego osoby, które chcą wygodnie plażować, wybierają kąpieliska w sąsiednich miastach.
Czy wiesz, że w Trieście przez 13 lat mieszkał irlandzki pisarz James Joyce, autor „Ulissesa”, a molo Audace wybudowano z wykorzystaniem wraku zatopionego w tym miejscu statku? Takich ciekawostek można byłoby napisać o tym mieście sporo. Po co jednak odkrywać wszystkie karty? Jeśli zaciekawił cię opis Triestu, to czas, abyś poznał to miasto na własne oczy.
Dodaj komentarz