Tossa de Mar – kataloński kurort obok Barcelony. Co warto zobaczyć i jak zaplanować wczasy na Costa Brava?

Tossa de Mar to idealna propozycja dla osób, które lubią łączyć plażowanie ze zwiedzaniem zabytków. Malownicza miejscowość znajduje się zaledwie godzinę drogi od Barcelony. Co warto zobaczyć, spędzając wakacje na Costa Brava?

tossa de mar
Ocena

Tossa de Mar nie jest typowym kurortem turystycznym. Owszem, znajdziemy tu piękne plaże, czyste morze oraz zabytkową architekturę, nie są one jednak zdominowane przez hotelową infrastrukturę i masową turystykę. Z tego powodu Tossa de Mar nazywana jest miasteczkiem dla wybrednych. Miasto położone jest na malowniczym cyplu, wzdłuż którego ciągną się piaszczyste plaże oraz pochodzące z XII wieku fortyfikacje. Znajduje się tu również średniowieczna starówka uważana za jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii.

Tossa de Mar – perła Costa Brava

Tossa de Mar nie bez powodu nazywana jest perłą wybrzeża Costa Brava. Miejscowość jest pełna urokliwych zakątków, a równocześnie stwarza idealne warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych. Z tego powodu chętnie odwiedzają ją pary, jak i rodziny z dziećmi. Liczne knajpki zapewniają możliwość degustacji lokalnych specjałów, a bliskość kolejki zapewnia łatwy i szybki dojazd w inne ciekawe miejsca na Costa Brava. Co warto, zobaczyć będąc w Tossa de Mar?

Castell de Tossa de Mar

Castell de Tossa de Mar to jedna z najbardziej emblematycznych budowli prowincji Girona. Zamek został wzniesiony pod koniec XII wieku i jest jednym w niewielu przykładów średniowiecznej architektury w tym regionie. Na uwagę zasługują świetnie zachowane mury obronne z ufortyfikowanymi wieżami. Jasna cegła świetnie komponuje się z krajobrazem plaży, skał oraz zieleni. Zamek w przeszłości pełnił ważną funkcję podczas odpierania najazdów piratów. Obecnie jest chętnie odwiedzany przez odpoczywających w Tossa de Mar turystów.

Stare Miasto (Vila Vella)

Vila Vella, czyli Stare Miasto Tossa de Mar jest uważane za jedną z najpiękniejszych starówek w Hiszpanii. Zamkowa dzielnica sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się w niej wiele lat temu. To zasługa wąskich, brukowanych uliczek oraz kamiennych domów. Spacer po Vila Vella to doskonały sposób na leniwe popołudnie oraz możliwość zapoznania się katalońskim budownictwem z XII wieku.

W Vila Vella znajdują się także liczne restauracje serwujące lokalne specjały jak owoce morza czy hiszpańska paella. Warto usiąść, w którymś z klimatycznych ogródków i zrelaksować w cieniu. Na Starym Mieście znajduje się także Museo Municipal de Tossa, w którym można podziwiać prace m.in. takich artystów jak Marc Chagall, André Massón, Georges Kars czy Emili Armengol. Znajdują się tu także eksponaty archeologiczne z czasów rzymskich.

Iglesia parroquial de Sant Vicenç

Sercem miasteczka jest katedra Iglesia parroquial de Sant Vicenç. Ten sporej wielkości kościół został wybudowany u stóp wzgórza zamkowego w latach 1755-1775. Po zniszczeniach Hiszpańskiej Wojny Domowej, został poddany gruntownej renowacji. Obecnie pełni ważną funkcję w życiu mieszkańców, skupiając ich podczas każdego większego święta, jak na przykład słynne Les Fiestas Mayores.

Cami de Ronda

Cami de Ronda to szlak, który prowadzi z centrum miasteczka do punktu widokowego Mirador de Tossa de Mar. Spacer oferuje romantyczne widoki na skały oraz rozbijające się o nie fale mora. Możemy także z tego miejsca podziwiać starówkę z zamkiem i jego charakterystycznymi wieżami. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona.

Najlepsze plaże w Tossa de Mar

Tossa de Mar posiada także liczne plaże. Część z nich zlokalizowana jest w obszarze miejski, co zapewnia dobry dostęp wszystkim plażowiczom. Miejscowość obfituje także w bardziej kameralne plaże ukryte między skałami malowniczych zatoczek. Tym, co je łączy jest krystalicznie czysta woda, złoty piasek oraz skalny krajobraz wybrzeża. Wśród najpiękniejszych plaż w Tossa de Mar znajdują się:

 • Playa Gran
 • Cala Llevadó
 • Cala Figuera
 • Cala Giverola
 • Cala Futadera
 • Playa Menuda
 • Playa D’es Codolar
 • Cala d’en Carlos
 • Playas de Llorell
 • Cala Bona
 • Cala Pola
 • Playas de Llorell
 • Porto PI

Tossa de Mar – baza na jednodniowe wycieczki

Tossa de Mar to także idealny punkt wypadowy na jednodniowe wycieczki. Miejscowość zlokalizowana jest przy trasie kolejki, która łączy Barcelonę z Gironą. Z tego powodu idealnie nadają się jako baza do zwiedzania obu miast. Co najlepiej zobaczyć podczas krótkiego wypadu?

Wycieczka do Barcelony

Wybierając się na wycieczkę do stolicy Katalonii, z pewnością warto zobaczyć obiekty związane z twórczością Antoniego Gaudiego. Są to słynna katedra Sagrada Familia czy położone przy Passeig de Gracia, Casa Mila i Casa Batllo. Miłośnicy widoków i zieleni powinni udać się na wzgórze Montjuic, z którego roztacza się świetna panorama na dużą część miasta. Sercem Barcelony jest tętniąca życiem Las Rambas, czyli szeroka aleja łącząca centrum z częścią portową.

Wycieczka do Girony

Girona słynie ze wspaniałej zabytkowej starówki oraz licznych kawiarenek, które tworzą klimat miejscowości. Najsłynniejszym zabytkiem Girony jest położona na wzgórzu bazylika Montserret z figurką Czarnej Madonny, Warto odwiedzić także winnicę Bodegas de Cava, w której możemy skosztować kieliszka słynnego szampana oraz zobaczyć rodzinne miasteczko Salvadora Dali Figueres.

Tossa de Mar – wakacje dla wybrednych

Tossa de Mar to wyjątkowa miejscowość na wakacyjnej mapie Hiszpanii. Nadmorskie miasteczko jest świetnie skomunikowane z Barceloną i Gironą, równocześnie zachowując swój kameralny i romantyczny charakter. Na odwiedzających je turystów czekają piękne piaszczyste plaże, czysta woda oraz strzeliste klify. Romantyzmu dodają średniowieczne uliczki i górujący nad miastem zamek.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *