Tarragona – poznaj drugie co do wielkości miasto w Katalonii! Czy warto je zwiedzić?

tarragona
Ocena

Tarragona to hiszpańskie miasto leżące w Katalonii. Jest to drugie co do wielkości miasto znajdujące się w tym regionie. Turysta może tutaj odpocząć, ale też zwiedzić wiele historycznych miejsc i zabytków. Zobacz, dlaczego warto zwiedzić Tarragonę!

Tarragona to miasto, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Są tutaj piękne plaże, ale też wiele historycznych zabytków, które naprawdę warto zobaczyć. W wąskich uliczkach miasta będziesz mógł spróbować lokalnych specjałów, czyli owoców morza. Miasto leży na wybrzeżu znanym jako Costa Daurada, czyli Złote Wybrzeże, nazwa ta jest nieprzypadkowa, ponieważ słońce odbijające się w piaszczystych plażach nadaje im pięknego, złotego koloru. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego właśnie to miasto powinieneś zwiedzić podczas wakacji w Katalonii!

Historia miasta Tarragona

Miasto znane było już w okresie starożytnym. Na początku mieszkali tu Iberowie, a później Kartagińczycy, którzy nadali miastu nazwę Tarchon. W III wieku p.n.e. ufortyfikowaną bazę mieli tutaj Rzymianie, którzy wykorzystywali to miejsce w walkach przeciwko Kartaginie. Za czasów Oktawiana Augusta miasto stało się stolicą prowincji Hispania Tarraconensis. W okresie największego rozkwitu Tarragona była jednym z najelegantszych miast w całym imperium rzymskim. Zamieszkiwało ją około 250 tysięcy osób.

Po upadku Rzymu Tarragona została zajęta przez plemiona germańskie, najpierw Swebów i Wandalów, a później Wizyngotów, którzy w Hiszpanii utworzyli własne państwo. W okresie średniowiecznym tereny miasta były zajmowane przez Maurów. Później właścicielami miasta stali się arystokraci z Barcelony. W kolejnych latach Tarragona dzieliła podobny los do Barcelony.

Patronką Tarragony była Minerwa, czyli bogini mądrości i sztuki. Nie ma się więc co dziwić, że w mieście pozostało wiele zabytków z okresu panowania Rzymian. Kompleks archeologiczny w mieście został wpisany na liste UNESCO w 2000 roku. Miasto jest do dzisiaj bardzo cenione przez miłośników historii.

Gdzie leży Tarragona?

Tarragona jest miastem położonym we wschodniej części Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Jest częścią regionu Katalonia i stolicą prowincji Tarragona. Miasto liczy 128 152 mieszkańców. Wybrzeże Costa Dorada, na którym leży Tarragona, to ponad 200 kilometrów przepięknych plaż. W okolicy miasta znajduje się 10 plaż, które każdego turystę zachwycą swoim pięknem. Ciągną się one przez 15 kilometrów i powinny być stałym punktem każdej wycieczki. Tarragonę i Barcelonę dzieli odległość 100 kilometrów.

Jak dojechać do Tarragony?

Żaden turysta nie powinien mieć problemów z dostaniem się do miasta. Jeżeli jesteś w Barcelonie, to wystarczy wsiąść w metro i wysiąść na stacji Sants- Estacio. To stamtąd kursują pociągi, którymi możesz dostać się do miasta. Taka podróż trwa około godziny, a w czasie jej trwania można podziwiać piękno hiszpańskiego wybrzeża. Sam dworzec kolejowy w Tarragonie znajduje się obok portu. Na miejsce można również dostać się autobusem z Barcelona-Nord.

Co warto zwiedzić w Tarragonie?

Tarragona to nie tylko mieniące się złotem plaże, ale również miejsca o wysokiej wartości historycznej. Właściwie każdy turysta znajdzie w tym mieście coś dla siebie. Tarragona ma bardzo urokliwy klimat, którego pozazdrościć jej może wiele Europejskich miast. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które musi odwiedzić każdy turysta, który znajdzie się w mieście.

Zabytki z czasów rzymskich

Jednym z najbardziej znanych zabytków turystycznych, które pozostawili po sobie Rzymianie, jest akwedukt zwany mostem diabła, czyli Aqüeducte de les Ferreres. Można się na niego natknąć 15 kilometrów przed Tarragoną. Jego długość wynosi 250 metrów, a wysokość 30 metrów. W centrum miasta będziesz mógł zobaczyć także dobrze zachowane mury miejskie, ruiny teatru, amfiteatr, forum oraz wieżę Pretorian.

Katedra św. Tekli w Tarragonie

Katedra w Tarragonie powstała w miejscu byłych rzymskich koszarów. Znajduje się ona w najwyżej położonym punkcie miasta. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XII wieku. Reprezentuje ona styl romańsko-gotycki. Zbudowano ją na planie krzyża. Katedra ta uważana jest za jedną z najwspanialszych budowli sakralnych położonych na terenie Katalonii. W jej wnętrzu można natrafić na wyrzeźbione na kapitelach sceny, najbardziej znaną z nich jest „procesja szczurów”. Katedra św. Tekli w Tarragonie jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik architektury, sztuki i historii. Okolica tego miejsca jest wyjątkowo klimatyczna. Na placu przed katedrą często występują muzycy, a na pchlim targu można kupić pamiątki.

Balcó del Mediterrani

Promenada widokowa Balcó del Mediterrani to jeden z symbolów miasta. Położona jest pomiędzy Rambla Nova, a amfiteatrem. Znajduje się na wzniesieniu o wysokości 40 metrów. Jest to naprawdę wspaniały punkt widokowy, z którego można obserwować wybrzeże. Żelazne balustrady wzdłuż promenady zaprojektowane zostały przez architekta Ramona Salasa i Ricomà w 1889 roku i stały się jednym z ikonicznych symbolów Tarragony.

Casa Castellarnau

Jest to dom zbudowany w XV wieku, który do XIX wieku zamieszkiwany był przez jedną z najbardziej wpływowych rodzin w mieście. Sam budynek zawiera w sobie rozwiązania architektoniczne z wielu różnych epok. Na parterze można zobaczyć meble pochodzące z XVIII i XIX wieku. Najbardziej imponującą częścią Casa Castellarnau jest sala balowa, której sufit zdobią obrazy o tematyce mitologicznej, których autorem XVIII wieczny prowansalski malarz, Josep Bernata Flaugiera. Na parterze można zobaczyć odrestaurowaną kuchnię. W budynku znajdują się także biura administracyjne Muzeum Historii Tarragony.

Dzielnica El Serallo

El Serallo jest dzielnicą portowo-rybacką. Jeżeli chcesz odpocząć po intensywnym zwiedzaniu miasta, to jest to miejsce idealne. Znajdują się tam eleganckie fontanny, które pięknie wpisują się w okoliczną architekturę. Na ścianach znajdują się bardzo ciekawe murale związane z tematyką morską. Kilka z nich zobaczysz już przy samym porcie.

Rambla Nova

Główna ulica Tarragony liczy ponad 150 lat. Znajduje się na niej bardzo wiele sklepów. Jest to miejsce wyjątkowe ze względu na swoją architekturę. Znajdują się tutaj budynki, których historia sięga XIX wieku. Na końcu ulicy znajduje się fontanna z figurą dziecka, które bawi się z gęsią oraz pomnik  Ruggiera di Lauria, włoskiego admirała, który pokonał wojska francuskie, które zaatakowały Katalonię w okresie krucjaty aragońskiej. Sama ulica ma szerokość 45 metrów i długość wynoszącą kilometr. Rambla Nova rozciąga się od platformy widokowej do placu Imperial Tarraco. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście, jeżeli chcesz spacerować, to naprawdę warto wybrać to miejsce.

Cyrk rzymski w Tarragonie

Znajduje się on pomiędzy Via Augusta a forum. Dawniej w miejscu tym organizowano wyścigi rydwanów. Cyrk ma podłużną konstrukcję, która ma wymiary 325 na 115 metrów. Pierwotnie cyrk mógł pomieścić 30 tysięcy widzów. Kompleks powstał w I wieku n.e. Jest to o tyle nietypowe miejsce, że takie konstrukcje rzadko znajdowały się w centrach miast. Cyrk uważany jest za jedno z najlepiej zachowanych miejsc tego rodzaju w zachodniej Europie.

Plaże Tarragony

Tarragona jest znana ze swoich pięknych plaż. W okolicy znajduje się ich aż 10 i każda przyciąga swoją urodą. Jedną z nich jest El Miracle, która położona jest niedaleko centrum miasta. Znajduje się ona w pobliżu stacji kolejowej, dlatego jest jednym z pierwszych miejsc, które odwiedzają turyści przyjeżdżający do Tarragony. L’Arrabassada to kolejna plaża, jest ona oddalona o 1,5 kilometra od El Miracle i ją również naprawdę warto odwiedzić. Na plażach Tarragony można zobaczyć żółwie morskie, ale nie należy się do nich zbliżać!

Tarragona to miasto o duże wartości historycznej, dlatego miłośnicy tej nauki, którzy odwiedzają Katalonię, powinni koniecznie zwiedzić to miejsce. Jeżeli bardziej cenisz sobie wypoczynek na plaży, to Tarragona również cię nie zawiedzie. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce!

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *