Casa Batllo – Dom Kości w Barcelonie. Co warto wiedzieć o projekcie Gaudiego? Historia i zwiedzanie Casa Batlló.

Casa Batllo to jedno z najsłynniejszych dziel Antoniego Gaudiego. Modernistyczna kamienia o fantastycznej fasadzie stanowi jeden z architektonicznych symboli miasta. Jaka jest historia jej budowy oraz co symbolizuje oryginalny projekt i ornamentyka. Przedstawiamy najciekawsze informacje o Domu Kości (Casa dels Ossos) w Barcelonie.

casa batllo
Ocena

Barceloński modernizm, nazywany także awangardą, przyciąga miłośników architektury oraz ciekawych turystów. Jedno jest pewne. Gdyby nie Antonio Gaudí, Barcelona nie miałaby dużej części swojej wyjątkowej tożsamości i wyglądu. Sagrada Familia, Park Güell czy Casa Milà  to prawdziwe wizytówki stolicy Katalonii oraz jedne z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. Na ich tle wyróżnia się Casa Batllo uznawana za esencję etapu naturalistycznego w sztuce architekta. Co warto o nim wiedzieć i jakie idee kryją się za fantazyjnym projektem?

Casa Batllo – ogólne informacje

Casa Batllo to wyjątkowa kamienica przy słynnej  Passeig de Gracia w dzielnicy Eixample. Dzisiaj znajduje się tu wiele ekskluzywnych sklepów i restauracji. W przeszłości była drogą łączącą Barceloną z pobliską wioską Gràcia. Na początku XX-wieku adres zaczął cieszyć się popularnością wśród bogatych przedsiębiorców, którzy chętnie nabywali tam kamienice. Jednym z Josep Batlló, który szukając prezentu dla żony, postawił nabyć w 1903 roku budynek pod numerem 43. Początkowo planował wyburzyć budynek, zastępując go nowoczesną kamienicą. Ostatecznie zdecydował się jednak na przebudowę. Do wykonania projektu zatrudnił najsłynniejszego i najbardziej cenionego architekta w mieście – Antonia Gaudiego.

Casa Batllo – historia budynku

Budynek został wzniesiony w 1877 roku przez Emilio Sala Cortés (jednego z dawnych nauczycieli Gaudiego). Prace nad przebudową ruszyły w roku 1904. Gaudí otrzymał od Batlló oraz jego żony całkowicie wolną rękę w zakresie projektu elewacji i wnętrza. Takie podejście dobrze obrazowało ducha epoki, w której wzbogaceni na fali rewolucji przemysłowej przedsiębiorcy kupowali i aranżowali domy w centrum Barcelony, które miały być ich wizytówką, a równocześnie władze miasta wspierały innowacyjność i nagradzały najlepsze projekty. Życzenie inwestorów było jasne – Casa Batllo ma wyglądać jak żaden inny dom do tej pory, a sam Gaudí nie musi się w niczym ograniczać, aby to osiągnąć.

Przez kolejne dwa lata architekt zmienił wygląd kamienicy nie do poznania. Zmiana dotyczyła nie tylko elewacji, ale także wnętrza, które wkrótce zaczęło bardziej przypominać dzieło sztuki niż klasyczny budynek mieszkalny. Po ukończeniu przebudowy, kamienica była zamieszkiwana przez rodzinę inwestorów. Po ich śmierci obiekt został kilkukrotnie sprzedany. W latach 90-tych kamienica stała się własnością Enrica Bernata (twórca lizaków Chupa Chups) i od tej pory pozostaje własnością jego rodziny. Od 2002 Casa Batllo mogą także odwiedzać turyści. W 2005 roku kamienica została wpisana na listę zabytków UNESCO.

Kamienica Casa Batlló – architektura i wnętrza

Fasada Casa Batllo wykonana jest z piaskowca. W elewacji widoczne są charakterystyczne dla Gaudiego zaokrąglenia oraz nieregularne formy przypominające kości lub morfologiczne kształty świata podwodnego. Niektórzy badacze dopatrują się w charakterystycznym kształcie budynku przedstawienia legendarnej walki patrona Katalonii św. Jerzego ze smokiem. Dowodem ma być falująca fasada i mozaiki kojarzące się z łuską smoka. W elewacji charakterystyczne są także balkony o kształcie czaszek oraz okna z kolumnami przypominającymi kości. Kamienica posiada pięć kondygnacji oraz ma 32 metry wysokości i 14,5 m szerokości.

Równie intrygujące jest wnętrze budynku. W środku znów pojawiają się charakterystyczne dla Gaudiego odniesienia do świata natury oraz falujące kształty. Główny hall przypomina świat podwodny. Do głównego apartamentu na pierwszym piętrze prowadzą kręte schody w formie szkieletu z kości. Na piętrze uwagę przyciąga kominek w kształcie grzyba oraz dekoracyjne wykończenie wnęk okiennych oraz portali z drzwiami. Do wykonania efektownych dekoracji architekt użył szkła, żelaza, ceramiki i drewna. Wrażenia tajemniczości nadają kolorowe witraże w oknach.

Zwieńczeniem budynku jest falisty dach pokryty charakterystyczną mozaiką. Na jego szczycie znajdują cylindryczna wieża z kopułą i krzyżem oraz nieregularne rzędy kominów o stożkowych nasadach. Całość zachwyca bogactwem kolorów i złożonością form. Casa Batllo to prawdziwa gratka dla miłośników architektury i nieszablonowych budynków.

Zwiedzanie Casa Batllo – godziny otwarcia i bilety

Casa Batllo jest udostępniona dla zwiedzających przez cały rok. Dom Kości można zwiedzać od 9:00 do 20, każdego dnia w tygodniu. Bilety kupowane są na wejścia o konkretnych godzinach ze względu na ograniczenia dotyczące przepustowości. Budynek zwiedza się z audioguidem lub wycieczki z przewodnikiem. W obiekcie organizowane są niekiedy różnego rodzaju wydarzenia specjalne, które mogą mieć wpływ na krótszy czas otarcia obiektu, warto więc przed wizytą upewnić się, czy w danym dniu zwiedzanie odbywa się w klasycznych godzinach.

Jak dostać się do Casa Batllo?

Casa Battlo znajduje pod numerem 43 się przy Passeig de Gracia. Aleja jest jedną z najpopularniejszych ulic miasta. Można tam łatwo dostać za pomocą metra, wsiadając na stacji w linie L2, L3 lub L4. W pobliżu znajdują się również liczne przystanki autobusowe. Do Casa Batllo można również dojść spacerem, podziwiając po drodze dzielnicę Eixample.

Casa Batllo – dzieło Gaudiego w sercu Barcelony

Casa Batllo to jeden z budynków, które stanowią o niepowtarzalnym krajobrazie i klimacie Barcelony. Budynek uważany jest za kwintesencję etapu naturalistycznego w twórczości Gaudiego. Nieregularna, pokryta mozaiką fasada budzi skojarzenia ze smokiem, a awangardowe wnętrza zachwyca dekoracyjnym charakterem i ilością form. Budynek jest własnością prywatną, ale od 2002 roku jest także udostępniany turystom. W 2005 roku Casa Batllo trafiła na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *