Blanes, czyli malownicze wybrzeże i ogrody botaniczne nieopodal Barcelony

Blanes to mniej znany niż Lloret de Mar nadmorski kurort w Costa Brava w hiszpańskiej Katalonii. Jego piaszczysta plaża przyciąga, a sama miejscowość jest pełna atrakcji turystycznych. Co warto tam zobaczyć? Co polecają przewodniki turystyczne? Sprawdź!

blanes
Ocena

Region Costa Brava w Hiszpanii słynie z licznych miejscowości turystycznych. Blanes najbardziej przyciąga bujną roślinnością, zwłaszcza w ogrodzie botanicznym Marimurtra, gdzie możesz zobaczyć mnóstwo rzadkich gatunków roślin. Co ważne, Blanes dzieli stosunkowo niewielka odległość od stolicy Katalonii – Barcelony i dotrzesz tam w niecałą godzinę. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jak zaplanować wakacje na Costa Brava? Przekonaj się!

Blanes na Costa Brava – nadmorski region turystyczny w pobliżu Barcelony

Miasto Blanes leży na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava, które jest szczególnie popularnym celem wycieczek wypoczynkowych z Polski. To najdalej na południe wysunięty punkt tej okolicy. Najbliższe miejscowości w jego pobliżu to m.in.:

Niecałą godzinę jazdy od Blanes znajduje się także Barcelona.

Wakacje w kurorcie w Blanes – dlaczego warto tam pojechać?

To Lloret de Mar uchodzi na najpopularniejszy cel wypoczynkowy tej okolicy, w związku z czym sąsiednie kurorty są nieco mniej oblegane, a tym samym mniej zatłoczone i spokojniejsze. Jednocześnie infrastruktura turystyczna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Na ulicach miasta znajdziesz szereg klubów, barów czy restauracji serwujących wyśmienite lokalne specjały.

Kup bilet online i zobacz wspaniały ogród botaniczny Marimurtra w Blanes!

Plaża w Blanes. Która jest najpiękniejsza?

W centrum miasta znajduje się jego największa plaża o nazwie Platja de Blanes, która rozciąga się od d skały Sa Palomera aż do portu i jest znakomitym miejscem dla rodzin z dziećmi. Z kolei plażą najdłuższą jest Platja S’Abanell. Na każdej z nich masz możliwość zarówno wypoczynku na czystym i przyjemnym piasku, jak i spróbowania swoich sił w sportach wodnych. Inne plaże oraz zatoki, z których można skorzystać podczas pobytu w Blanes, to:

  • Platja dels Capellans y Punta de Santa Ana;
  • Cala de Sa Forcanera;
  • Cala de Sant Frencesc;
  • Playa de Treumal;
  • Cala de la Boadella.

Ostatnia z wymienionych jest plażą przeznaczoną dla naturystów. Warto dodać, że tamtejsze plaże mają doskonałą infrastrukturę dla odwiedzających. Na każdej z nich znajdują się prysznice, punkty gastronomiczne czy toalety.

Inne atrakcje turystyczne w Blanes – co szczególnie warto zobaczyć?

W Blanes szczególnie warta uwagi jest stara część miasta, gdzie znajduje się wiele domów z epoki średniowiecza, zabytki gotyckie, fontanny czy charakterystyczne dla Hiszpanii małe, kameralne kościoły. Najważniejszym zabytkiem jest świątynia z XIV wieku, czyli kościół Santa Maria. Na pobliskim wzgórzu św. Jana mieści się z kolei zamek Castillo de San Juan, skąd podziwiać można wspaniałą panoramę okolicy i widoki na wybrzeże.

Ogród botaniczny Marimutra

Turystów do Blanes najbardziej przyciąga możliwość odwiedzenia ogrodu botanicznego Marimurtra znajdującego się na północny wschód od miasta, który został założony w 1920 roku. W ogrodzie botanicznym w Blanes umieszczono gatunki roślin i drzew z całego świata z trzech stref klimatycznych:kup bilety

  • tropikalnej;
  • subtropikalnej;
  • śródziemnomorskiej.

Ogród zajmuje teren aż 15 hektarów i położony jest na szycie góry, a więc w wyjątkowo malowniczym otoczeniu. Prócz roślin spotkasz tu także różnokolorowe papugi, które chętnie dają się fotografować z gośćmi. Wejście do ogrodu jest możliwe między godziną 10 a 17, a wstęp kosztuje 6,5 euro. Miejsce to znajduje się zaledwie 1,5 km od centrum Blanes, dlatego z powodzeniem możesz wybrać się na urokliwy spacer w tamtym kierunku. Przy okazji warto zajrzeć w okolice pobliskich zatoczek, zwłaszcza Cala San Francesç.

Kolejna atrakcja dla miłośników natury

Nie możesz przegapić również Pinya de Rosa, czyli ogromnego ogrodu tropikalnego z największą kolekcją kaktusów na terenie Europy. Znajduje się tutaj ponad 6000 gatunków roślin tego rodzaju. Ogród zajmuje ok. 50 hektarów i powstał w 1945 roku. Znajdują się tutaj nie tylko kaktusy, ale również aloesy czy ciekawe gatunki palm. Ogród Pinya de Rosa jest otwarty dla zwiedzających w tygodniu oraz w soboty w godzinach 9:0013:00, a za bilet wstępu trzeba zapłacić 4 euro. Co istotne, w cenie biletu jest także parking.kup bilety

Morskie przysmaki Hiszpanii

Jeśli szukasz typowo lokalnych akcentów podczas wakacji w tej części Hiszpanii, w miejscowości Blanes odczujesz wielowiekową rybacką tradycję. Znajduje się tu wiele punktów połowów, a ryby i owoce morza stanowią istotną część tutejszej gastronomii. Poza tym miejscowe przysmaki to zawsze dodatkowe atrakcje w tak egzotycznym klimacie. Ważny punkt to również La Lonja de Blanes, czyli słynny targ rybny, na którym znajdziesz świeże krewetki, kalmary oraz lokalne gatunki ryb.

Restauracje w Blanes często organizują gastronomiczne wydarzenia i eventy, podczas których oferowane są najbardziej wyśmienite potrawy na bazie świeżych ryb i innych morskich stworzeń. W maju trafisz np. na Dzień Krewetki (Jornadas de la Gamba), a jesienią odbywają się tu tzw. Dni tradycyjnej potrawy rybnej.

Zabawa w Blanes dorównuje Lloret de Mar!

Blanes to także miejsce, które uwielbia zabawę do białego rana. Poza tym latem w tym kurorcie organizowane są liczne festiwale i wydarzenia kulturalne, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są to więc wydarzenia taneczne, np. Sardanas, czy typowo muzyczne, jak Habaneras. Możesz także wziąć udział w rozmaitych warsztatach rękodzielniczych i sportowych zawodach.kup bilety

Blanes oferuje także liczne letnie festiwale, np. Noche de San Juan, czyli spektakularne obchody Nocy św. Jana z 23 na 24 czerwca. To inaczej powitanie lata przy wielkim ognisku na plaży. Szczególnym okresem w Blanes, jak zresztą w całej Hiszpanii, jest karnawał. W tym okresie bawi się w zasadzie całe miasto. Mieszkańcy biorą udział w barwnych paradach, tańcząc i śpiewając.

Jak widać, Blanes to doskonałe miejsce w Hiszpanii, by spędzić wakacje z całą rodziną. Znajdziesz tu atrakcje, które zainteresują dorosłych i dzieci. Pobyt w tym rejonie wybrzeża Costa Brava zachwyci zarówno okazałymi plażami i nadmorskimi panoramami, jak i bogactwem typowo turystycznych atrakcji związanych z okoliczną przyrodą i krajobrazem.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *