Katalonia dla miłośników sztuki. Figueres – miasto o wielu obliczach

figueres
Ocena

Figueres jest jednym z ciekawszych miast, jakimi Hiszpania może oczarować miłośników sztuki. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Katalonia jest jedną z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Region ten kusi pięknymi miastami (m.in. Barcelona i Girona), cennymi zabytkami i wybrzeżami, na których wypoczywają goście z całego świata. Region ten sprzyja również miłośnikom sztuki, szczególnie tej współczesnej.

Figueres i jego położenie

Figueres to miasto leżące na terenie katalońskiego wybrzeża Costa Brava, dzięki któremu Hiszpania stała się turystyczną potęgą. Jest ono również najważniejszym punktem na mapie regionu Alt Empordà (prowincja Girona). Takie położenie sprawia, że do miasta chętnie zaglądają turyści, pragnący lepiej poznać skarby Dzikiego Wybrzeża. A jakie atrakcje sprawiają, że wizyta w stolicy Alt Empordà przemienia się w wyjątkową przygodę?

Miasto Salvadora Dali

Figueres znane jest jako miasto, z którym mocno związany Salvador Dalí. To tu kataloński artysta przyszedł na świat, tu zmarł jako postać znana i ceniona – nie tylko wśród miłośników malarstwa. Czym zachwyca miasto Salvadora Dalí? Przede wszystkim pamiątkami po tym artyście.

Salvador Dalí i jego twórczość

Dali (1904-1998) to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach europejskiego malarstwa. Jego surrealistyczny świat zachwyca i pobudza wyobraźnię, podobnie jak żywot samego Salvadora. Dali był osobą dość ekscentryczną, nie brak też informacji o skandalach z jego udziałem. Jego twórczość jest jednak wyjątkowa, a obok takich obrazów „Płonąca żyrafa” czy „Uporczywość pamięci” trudno przejść obojętnie.

Hiszpański artysta wraz z żoną Galą często zmieniał miejsca zamieszkania. Para jednak zawsze wracała do Katalonii, na terenie której zobaczysz najciekawsze pamiątki po tej parze. Gdzie ich szukać? Zacznij od Figueres i miejsca urodzenia Salvadora.

Muzeum Salvadora Dalí

Większość turystów zwiedzanie miasta zaczyna od wizyty w muzeum Dalego. Teatro-Museo Dalí działa od 1974 roku. Inicjatorem jego powstania był sam Salvador. Pragnął on w ciekawy sposób zagospodarować teren po XIX-wiecznym Teatrze Miejskim, zniszczonym podczas wojny domowej w Hiszpanii. Ten niezwykły obiekt kulturalny może się pochwalić mianem największego muzeum surrealizmu na świecie, a jego dumą jest wspaniała kolekcja dzieł Salvadora Dali. Jest to również miejsce, w którym znajdują się prochy artysty.

Wśród muzealnych atrakcji znajdują się m.in.:

  • podwórko z czarną taksówką, znaną jako Deszczowy Cadillac;
  • dawna scena teatralna z charakterystyczną, szklaną kopułą;
  • Pałac Wiatrów, czyli sala z malowidłami ściennymi i meblami stworzonymi według projektu Dalego.

Ta placówka cieszy się wielkim zainteresowaniem. Chcesz mieć pewność, że zwiedzisz ją w wybranym dniu? Jeśli tak, możesz zarezerwować bilety online.

Trójkąt Dalego

Chcesz lepiej poznać twórczość Salvadora Sali? Wybierz się na wycieczkę po tzw. Trójkącie Dalego. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić uwagę? Na Castillo de Púbol – średniowieczny zamek z surrealistyczną kaplicą, w której pochowana została Gala, oraz na Cadaqués – nadmorskie miasteczko, w którym mały Salvador często spędzał wakacje. W pobliżu tego kurortu znajduje się z kolei Port Lligat. Miejscowość ta może się pochwalić tradycyjnymi chatkami rybackimi, które swego czasu Dali chętnie kupował i przerabiał zgodnie ze swymi wizjami. Do dziś wizyta w ich wnętrzach zrobi na tobie wrażenie, pozwoli ci się jednocześnie zapoznać z wieloma cennymi pamiątkami po tym ekscentrycznym twórcy.

Co jeszcze warto zobaczyć w mieście Figueres?

Muzeum Dalego nie jest jedną atrakcją Figueres. Niezapomnianych wrażeń dostarczy ci spacer po centrum miasta, którego główną ulicą jest La Rambla.

Castell de Sant Ferran

Jeśli lubisz historię, ta fortyfikacja zrobi na tobie wrażenie. Zamek św Ferdynanda powstał w XVIII wieku i do dziś zadziwia swoimi rozmiarami. Zajmuje on powierzchnię 32 hektarów i może się pochwalić obwodem przekraczającym 3 km! Dzięki temu zamek San Fernando jest największym obiektem tego typu w Katalonii, a jego zwiedzanie jest wyjątkową przygodą. Jeśli zdecydujesz się wybrać na jego teren, zobaczysz naziemne fortyfikacje oraz część podziemną, znaną jako Katedra Wody. Jak sama nazwa wskazuje, woda jest tam najważniejsza, zatem tę część twierdzy zwiedza się w pontonie.

Kościół Sant Pere

Miłośników sztuki sakralnej oczaruje XIV-wieczny kościół Sant Pere. To interesujący przykład gotyku katalońskiego. Wprawdzie kościół został poważnie zniszczony podczas wojny domowej w Hiszpanii, jednak jego obecna forma idealnie nawiązuje do oryginału.

Jakie muzea warto zwiedzić?

Nie tylko twórczość Salvadora Dali zasługuje na uwagę turystów odwiedzających tę część Katalonii. Mieszkańcy Figueres mogą być dumni z kilku innych placówek kulturalnych. Wśród nich ważne miejsce zajmuje Muzeum Techniki, skupione na rozwoju techniki w regionie Empordà. Museu del Emporda jest z kolei ważną atrakcją dla tych, którzy cenią sobie kontakt ze sztuką katalońską. W tym miejscu udało się zgromadzić również cenne zabytki archeologiczne, dzięki czemu kolekcja ma ogromną wartość. A jeśli w czasie wycieczki po Hiszpanii zechcesz choć przez chwilę poczuć się jak dziecko, odwiedź Muzeum Zabawek, znane z ogromnej makiety kolejowej.

Najlepsze atrakcje w okolicy Fugueres

Figueres może się pochwalić ciekawą okolicą, pełną cennych zabytków. W ich grupie znajduje się m.in. dawny klasztor augustianów w Vilabertran , kuszący potężnymi fortyfikacjami. Wspaniale prezentuje się też średniowieczne miasteczko Peralada, którego dumą jest twierdza z XVI wieku. Dawniej spełniała ona funkcje obronne, dziś znana jest jako miejsce organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki. A może wolisz przyrodnicze atrakcje? Jeśli tak, połącz pobyt w Figueres z wizytą w miejscowości Garriguella. Jej dumą jest Centrum Reprodukcji Żółwia Greckiego, uznawane za ostatnią na świecie naturalną ostoję tego zwierzęcia.

Zwiedzanie Figueres – informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Figueres i poruszać się po jego terenie? Najprostszym sposobem będzie lot z Polski do Barcelony, a następnie przejazd pociągiem do Figueres. Odległość między tymi miastami wynosi 118 km, a ich pokonanie trwa prawie 2 godziny. Do stolicy regionu Alt Empordà bez problemu dostaniesz się również z lotniska w Gironie.

A kiedy warto jechać do Figueres? Każda pora jest dobra na wizytę w tym miejscu. Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie z dobrą zabawą, zajrzyj tu wiosną, gdy w mieście odbywa się Festiwal Śmiechu (Festival Cómico de Figueres). Dobrym czasem jest też sierpień i wrzesień. W tym czasie w mieście organizowane są różne imprezy rozrywkowe, m.in. Festiwal Muzyki Akustycznej (Festival de Música Acústica).

Figueres to miejsce szczególne – nie tylko dla miłośników sztuki współczesnej. To miasto ma się czym pochwalić. I choć słynny malarz surrealista jest jego wizytówką, Figueres w Katalonii zaskakuje również cennymi zabytkami oraz piękną okolicą. To miejscowość o bogatej ofercie wypoczynku, zatem każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *