Przylądek Salou w pobliżu miasta Tarragona. Dlaczego warto odwiedzić ten region Costa Dorada?

Salou to najpopularniejszy punkt turystyczny na wybrzeżu Costa Dorada rozciągającym się wzdłuż Morza Balearskiego (fragment Morza Śródziemnego). To idealne miejsce na wypoczynek w wakacje. Jakie atrakcje i rozrywki oferuje ta okolica?

salou
5/5 - (1 vote)

Miejscowość Salou na przylądku o tej samej nazwie znajduje się niemal godzinę drogi od stolicy Katalonii, czyli Barcelony. Ten region oferuje właściwie wszystko, czego oczekują turyści podczas wypoczynku w Hiszpanii. Znajdziesz tu zarówno piękne plaże pełne złotego piasku, możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych, jak i cały wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu w rozrywkowy sposób. Nie brakuje tu również urokliwych widoków i zabytków, które warto zwiedzić. Dlaczego jeszcze warto zarezerwować tam pobyt? Sprawdź!

Historia, położenie i okolica Salou

Miejscowość Salou znajduje się na wybrzeżu Costa Dorada w północno-wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Najbliższym miastem z nią sąsiadującym jest Tarragona, a od Barcelony Salou dzieli odległość ok. 90 kilometrów. Samo miasto znajduje się w otoczeniu licznych kameralnych zatoczek z drobnym i czystym piaskiem. Salou powstało jako miejscowość typowo rybacka i handlowa, jednak posiada również długą tradycję turystyczną.

Złote plaże w Salou na Costa Dorada

W tych okolicach nadmorskie miejsca do wypoczynku obejmują aż 14 kilometrów. Plaże Salou odznaczają się wyjątkową czystością i urokiem. Podobnie jak wody u wybrzeży Morza Śródziemnego. Możesz liczyć tam na płytki brzeg, który łagodnie opada do morza, dlatego to doskonała okolica na plażowanie z całą rodziną.

Najpopularniejsze plaże, na których możesz poczuć gorący klimat Salou, to:

 • Llevant;
 • Platja Llarga;
 • Ponent.

Równolegle do tego nadmorskiego pasa przebiega promenada, na której możesz pozwolić sobie na długie letnie spacery.

Co zwiedzać w mieście Salou?

Te okolice Morza Śródziemnego to nie tylko możliwość spędzenia czasu na plaży, ale również odkrycia wspaniałych, zabytkowych zakamarków Hiszpanii. Najpopularniejszy zabytek w mieście to kościół Iglesia de Santa Maria del Mar z XVIII wieku. Innym, chętnie odwiedzanym przez turystów punktem, jest wieża Torre Vella de Salou, którą postawiono w XV wieku w celu ostrzegania mieszkańców przed piratami. Na zewnątrz budynek pozostał w niezmienionym kształcie, jednak obecnie w jego wnętrzu utworzono muzeum, w którym podziwiać można wystawy malarstwa współczesnych artystów. Wstęp do wieży jest bezpłatny. Podczas spaceru promenadą warto zwrócić uwagę na modernistyczny pomnik króla Jaume I i Casa Bonet.

Ogród botaniczny i park archeologiczny

Spędzając dzień w mieście, nie można przegapić ogrodu botanicznego Jardin Botanico, w którym oglądać można ponad 400 różnych gatunków roślin. Poza tym uwagę przyciąga niewielki park archeologiczny, gdzie znajdują się pozostałości po rzymskich zabytkach. Park urządzony został w Villi de Barenys. Interesującą atrakcją w pobliżu Salou jest tematyczny park o nazwie Port Aventura. Każda z jego pięciu części została poświęcona innemu regionowi świata, np. Dzikiemu Zachodowi czy Azji. W każdej z nich można korzystać z rozmaitych atrakcji i rozrywek.

Okolice Salou. Co jeszcze zwiedzić na wybrzeżu?

Salou jest umiejscowione w sposób, który umożliwia także wizytę w innych, równie atrakcyjnych kurortach w tej prowincji. Rozległe plaże i szereg interesujących zabytków znajdziesz m.in. w pobliskiej Tarragonie. Znajduje się tam znane stanowisko archeologiczne, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne przyciągające miejscowości wybrzeża to np.:

 • Calafell;
 • Cambrils;
 • Torredembarra.

Z kolei w głębi lądu warto zajrzeć do Reus, gdzie wzniesiono imponujący kompleks placu Prim i Casa Navàs. Równie interesujące są tamtejsze klasztory cysterskie, m.in. Santes Creus i Poblet. Ostatni z nich również został doceniony przez UNESCO.

Korzystaj z gastronomicznych atrakcji turystycznych!

Podstawą lokalnej gastronomii w Salou i okolicach są oczywiście ryby i wszelkiego rodzaju owoce morza. Największą sławą cieszą się krewetki San Carlos de la Rápita i skorupiaki z Cambrils. Tutejsi kucharze dysponują przepisem na wyśmienity sos romesco, czyli połączenie suszonej czerwonej papryki, migdałów oraz pomidorów. Jego smak doskonale komponuje się z daniami warzywnymi, ale również z rybami.

Winnice

W Salou uprawia się także winorośl, a z niej wyrabia lokalne wino. Do najbardziej znanych winnic należą:

 • Tarragona;
 • Conca de Barberá;
 • Penedés;
 • Priorato;
 • Terra Alta.

Rozrywka w Salou. Jakie lokalne imprezy się tu odbywają?

Najważniejszym świętem, które się tutaj odbywa, jest sierpniowa Fiesta Mayor de Verano, nazywana również Nits Daurades, co w języku polskim oznacza „złote noce”. Jest to siedmiodniowe święto, w trakcie którego ulice miasta wypełniają się mieszkańcami i turystami oraz licznymi atrakcjami kulturalnymi i artystycznymi. m.in. barwnymi paradami czy różnego typu koncertami. Kulminacyjnym momentem tego festiwalu jest tzw. Noche del Fuego, czyli „noc ognia”, przy okazji której organizowany jest spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Innym ważnym wydarzeniem w Salou jest Fiesta Mayor de Invierno, która przypada na koniec stycznia. To czas zabawy, atrakcji kulturalnych i potężnej dawki pozytywnej energii. Wszyscy uczestnicy fiesty zwykle z niecierpliwością czekają na El Coso Blanco, czyli wielką paradę ulicami miasta pełną kolorowych strojów i skocznej muzyki. Finałem tej nocy jest zawsze seria 22 ton konfetti wystrzelonych w powietrze.

Salou to miejscowość, która należy do najpopularniejszych punktów turystycznych na Costa Dorada. To miasto, które uwielbia celebrować swoją tradycję kulturalną, do czego zaprasza również odwiedzających je gości. Poza tym to znakomity cel wakacyjny, jeśli szukasz urokliwej plaży, na której spędzisz spokojne popołudnie na hamaku. Sprawdź przewodnik i już dziś zarezerwuj dogodne noclegi w Salou!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *